Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 49
- Antarktisz, az „utolsó” kontinens
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Antarktisz, az „utolsó” kontinens
Éppen százkilencven évvel ezelőtt, 1820 novemberében pillantotta meg Fabian (Faggyej) Gottlieb Bellingshausen orosz tengerésztiszt a Vosztok hajó fedélzetéről az Antarktiszt. Noha elsőre talán a hideg, a jég vagy a pingvinek jutnak eszünkbe a hatodik kontinenssel kapcsolatban, létrejötte, felfedezésének története és élővilága is igen sok érdekességet rejt magában. Szépsége és változatos felszíne pedig olyannyira vonzó lett az elmúlt évtizedekben a turisták számára, hogy mára korlátozni kellett az idelátogatók számát. (A csúcs 2006–2007-ben 50 ezer fő volt, ezt jövőre 30 ezerre csökkentik.)
Az Antarktisz – más néven Déli-sarkvidék – a déli szélesség 55. fokától délre fekvő kontinens. Magában foglalja a szűkebb értelemben vett Antarktikát és számos szigetcsoportot. Neve a görög antarktikosz szóból ered, jelentése „az Arktisszal (azaz az Északi-sarkkal) szemben”. Az ötödik legnagyobb földrész, területe körülbelül 14 millió négyzetkilométer. A tudományos kutatóállomásokat és az itt tartózkodó mintegy ezer főt nem számítva lakatlan. Igen száraz éghajlata miatt Földünk legnagyobb sivatagának is nevezik.
- január 17-én James Cook kapitány második útja során hajójával átlépte a Déli-sarkkört, de csupán jéghegyekről számolt be feljegyzéseiben. 1819-ben felfedezték a Déli-Shetland-szigeteket, melyek nemsokára a fókavadászok kedvenc kikötői lettek. Olyannyira, hogy néhány évtized múlva a medvefókákat már a kihalás veszélye fenyegette.
A földrész partjainak felfedezésével kapcsolatban három személy nevével is találkozhatunk. Az egyik a már említett Bellingshausen, egy 1819-es orosz expedíció vezetője; a második Edward Bransfield, a brit flotta kapitánya; a harmadik pedig Nathaniel Palmer amerikai kereskedő, aki hazafelé tartott Connecticutba. A „valódi első” valószínűleg Bellingshausen volt, aki a Vosztok hajó fedélzetéről látta meg a partokat, de nem kísérelte meg a kikötést.
Az első ember, aki az Antarktiszon partra szállt, az amerikai John Davis kapitány volt 1821-ben, az első tudományos kutató pedig Carsten Borchgrevnik norvég biológus 1895-ben.
1908-ban Ernest Shackleton angol felfedező elindult a Déli-sark felé, ám körülbelül száznyolcvan kilométerrel a cél előtt kénytelen volt visszafordulni. 1911. december 14-én a norvég Roald Amundsen elsőként érte el a Déli-sarkot. Alig egy hónappal később követte őt Robert Falcon Scott angol kutató, aki azonban a visszaúton életét vesztette. (Scott és Amundsen versengéséről szól többek között Roland Huntford Veszélyes övezet című műve.)
Az ausztrál Sir Douglas Mawson 1911-ben kutatókat és egyetemi hallgatókat toborzott, és a négy éven át tartó kutatás során olyan területeket is feltérképeztek, ahol előttük ember még nem járt.
Kialakulását tekintve több mint száznegyvenmillió évvel ezelőtt ez a szárazföld – Dél-Amerikával, Ausztráliával és Új-Zélanddal együtt – egy hatalmas, egybefüggő kontinens része volt, amely sokkal közelebb feküdt az Egyenlítőhöz, és jóval melegebb volt az éghajlata. A kőzetekben rejlő maradványok tanúsága szerint ezen a földrészen egykor lombos fák, apróbb emlősök, sőt dinoszauruszok éltek. Az egykori szuperkontinens feldarabolódásával azonban az Antarktisz először Ausztráliához kapcsolódva dél felé vándorolt, majd immáron önmagában megállapodott a Déli-sark fölött. Így az éghajlat hamarosan hideggé vált az addig ott élő növények és állatok számára.
Ma gyakorlatilag az egész kontinenst jég borítja, kivéve néhány hegycsúcsot és egy-két part menti keskeny sávot. A jégtakaró néhol négy-öt kilométer vastag, hatalmas kupolát alkot, benne rejlik földünk édesvízkészletének mintegy nyolcvan százaléka. (Ha a jég elolvadna, a tengerek szintje a becslések szerint világszerte ötvenöt-hatvan méterrel megemelkedne.)
Az Antarktiszon ma élő növény- és állatfajoknak a szélsőséges időjárás mellett a hosszú sötétséghez is alkalmazkodniuk kell. A csupasz sziklák legváltozatosabb életközösségei a zuzmók, több mint négyszáz fajuk található meg ezen a területen. Ezekben a zuzmótelepekben főleg ugróvillás rovarok és gombostűfejnél is kisebb atkák élnek. Néhány moszat és mohafaj is kibírja a hosszú heteken át tartó kemény fagyokat, ám az Antarktisz partjain és jégmezőin élő állatok létfenntartását – közvetve vagy közvetlenül – csupán az óceán képes biztosítani.
Az antarktiszi hideg tengerekben dúsan élnek lebegő algák, táplálékul szolgálva az igen nagy számban előforduló, kisméretű rákfélének, a krillnek. Ez utóbbi pedig az apróbb halakkal együtt a kontinens nagyobb állatainak, a fókáknak és a pingvineknek szolgál táplálékul.
A kontinensen élő madárfajok tollazata jó hőszigetelő, ezenkívül a lábukban futó, melegebb vért szállító artéria hajszálerek hálózatában öleli körül a vénát, ezzel is védekezve a nagy hideg ellen.
A kontinens jellegzetes madarai a pingvinek, melyeknek szárnyai uszonyokká módosultak, lábukat pedig kormányzásra használják. Egyes fajoknál a tollazat mélyen lehúzódik a lábakra, sőt van, hogy még csőrük egy részére is tollat növesztenek.
A földrész nemzetközi jogi státusát meghatározó Antarktisz-egyezmény 1961 júniusában lépett hatályba. Az egyezmény és a hozzá kapcsolódó megállapodások egyrészt kimondják, hogy a területen bármely ország létrehozhat tudományos kutatóállomást, másrészt – többek között – tiltja a katonai tevékenységet, a nukleáris robbantásokat és a radioaktív hulladékok tárolását. 2009-ig negyvenhét állam csatlakozott az egyezményhez, Magyarország 1984-ben írta alá. (Hét ország területi igényét is kifejezte, de ezt egyelőre nem ismerték el.)
A környezetvédelem terén két fontos dolog említhető meg az Antarktisszal kapcsolatban. Az 1970-es években a tudósok az Antarktisz fölött észlelték először az ózonréteg elvékonyodását. Ennek következtében született 1987-ben a montreali egyezmény, melyben az aláíró országok vállalták, hogy fokozatosan beszüntetik az ózonra káros anyagok (CFC-gázok, halonok) gyártását és használatát. (Az 1990-es évektől kezdve már az Északi-sark fölött is megfigyelhető az ózonpajzs ritkulása a téli hónapokban.)
Szintén az elmúlt évtizedekben megindult az antarktiszi jégréteg töredezése, mely egyes tudósok szerint az első lépés a Déli-sarkot borító jégsapka felolvadásához. A műholdas felvételek tanúsága szerint az utóbbi huszonöt év alatt tizenhét hatalmas – többek között egy kétszáz kilométer hosszú – jégtömb vált le az Antarktiszról.
A fentiekből is látszik, hogy milyen csodálatos és mennyire törékeny ez a számunkra talán megfoghatatlan világ, melyet méltán említenek az emberiség közös örökségének példájaként.
Összeállította: JCsCs
::Nyomtatható változat::
|