Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 49
- Mindnyájan „karavándorok” vagyunk
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Mindnyájan „karavándorok” vagyunk
A roma önkormányzat központjában tartott istentiszteletet november 21-én Kiskunhalason Bakay Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház cigányügyi referense. Igehirdetését követően az érdeklődők vetített képes beszámolót láthattak-hallhattak a sárszentlőrinci evangélikus gyülekezethez kötődő romák életének idei eseményeiről. A missziói sorozat keretében tartott kiskunhalasi együttlét alkalmi gyülekezetének összetétele egészen vegyes volt: természetesen voltak résztvevők a helyi evangélikus egyházközségből, ám nemcsak a helyi roma közösséget képviselték különböző korosztályhoz tartozók, hanem a sárszentlőrincit is… Honti Irén evangélikus lelkész mindenesetre a házigazda halasiak közül kért meg néhány jelenlévőt: ossza meg benyomását, véleményét a különleges délutánról.
Kovácsné Toldi Anikó presbiter
Nagyon készültem erre a találkozóra. Bakay Péter Karavándorok című előadása nyomán döbbentem rá arra, hogy ezen a földi vándorúton egyformák vagyunk. Mindegy, hogy milyen közösségben élünk és nevelkedünk. Vándorlók vagyunk, és mindegy, hogy milyen a színünk, hogy kinek milyen vágyai vannak, az Úr színe előtt egyformák vagyunk. Igazán megható volt, ahogyan a sárszentlőrinci roma asszonyok énekeltek, ahogyan odaadó hitvallást tettek a hitükről, arról, hogy Jézus Krisztus miként változtatta meg az életüket. Megható volt látni, hogy az egyszerű emberek körében milyen tiszta jellemek, Isten iránt elkötelezett hívek vannak. Szép volt látni, hogy a sárszentlőrinci lelkésznő, Karlné Csepregi Erzsébet egy sorban ült a roma testvérekkel, ez olyan meghittséget sugárzott. Tanulságos volt ez a délután.
Kékesi Tiborné presbiter
Ez a gyönyörű vasárnap délutáni alkalom maradandó élményt jelentett minden résztvevőnek. Két különböző nyelvű és kultúrájú nép egy előítéletekkel teli korban talált közös pontot a kereszténység hitében. Én magam az élményen túl tanultam is valamit, hiszen mindeddig nem ismertem a cigányság zászlaját, nem értettem a szimbólumait. Nem tudom, hogy hány ilyen alkalom volt már eddig, de nagyon sokra volna még szükség. Köszönjük Bakay Péter nagytiszteletű úrnak, Isten adjon sok erőt, kitartást további missziós munkájához!
Kolompár Ferenc kiskunhalasi roma testvér
Jó volt a sárszentlőrinci roma testvérekkel találkozni. Egyek voltunk Jézus Krisztus szeretetében. Ez a szeretet, amit Jézus Krisztustól kaptunk, mindenek felett való. Csodálom ezeket a sárszentlőrinci embereket, hogy így meg tudtak változni. Voltak, akik loptak, csaltak, de kikerültek ebből. Becsülöm és üdvözlöm ezeket a roma testvéreket, és szeretném tartani velük a kapcsolatot. Én is világi ember voltam, de Jézus Krisztus megváltoztatott. Ha az ember odaszánja az életét, az Úr Jézus munkálkodik benne. Mi úgy tudunk munkálkodni a romák körében, hogy Jézust visszük el nekik. Fontos, hogy az itteni cigányok is vegyék észre; Jézus az, aki megváltoztat minket. Áldom és magasztalom az Urat, hogy összehozott minket ezen a délutánon, és szeretném, ha ennek folytatása is lenne.
Lakatos László gyülekezeti tag
Gyalog indultam megkeresni a közösségi házat. Örültem, hogy segíthettem a szendvicsek készítésében is. Az igehirdetésben hallottuk, hogy Jézus is kint volt a városon kívül, ott találkozott a bűnösökkel. A prédikáció párhuzamot vont azzal, hogy a romák is a városon kívül vannak, és így közelebb Jézushoz, mint azok, akik a városban laknak. A romák a természethez is közelebb vannak.
A vetített képes beszámolóban láthattuk, hogy vidámság, összhang, egyetértés van azok között, akik együtt kirándultak, akik az életükből mutattak be néhány történést. Bizonyságtételeket hallottunk arról, hogyan találtak rá a roma testvérek a jézusi útra. Én is beálltam a bizonyságtevők sorába.
Meglátásom szerint a romák is felismerhették, hogy Isten előtt egyek lehetünk. Elindult egy párbeszéd, amelynek van jövője. Hiszem, hogy lehet változtatni a megítélésünkön, és fontosnak tartom, hogy jó kapcsolatot alakítsunk ki egymással.
Nagy Rózsa
Tükörbe nézhettünk a roma közösségi házban tett november 21-i látogatásunk alkalmával. Azzal az elkötelezett szándékkal indultunk, hogy ez egy evangélizáló esemény lesz a romák felemelése érdekében. És felemelő is volt a szó legnemesebb értelmében, ahogy a Szentlélek Krisztus által hatalmas tanítást adott valamennyi résztvevőnek.
Krisztus Szentlelkének átható ereje által megtapasztalhattuk, hogy itt a földi dimenzióban valamennyien csak tanulók vagyunk. Megélhettük egymás elfogadását, hovatartozástól függetlenül. A sárszentlőrinci asszonykórus külsőleg nem megszokott felállása először talán furcsának tűnt. Mégis, amikor az ihletett énekeket elkezdték, akkora volt az átélés Krisztus ereje által, hogy az élet terhei által megviselt asszonyok arcán megjelent a derű, átragyogott Isten világossága, és a lelkek átlényegülése egyöntetű volt.
Megérthettük és érezhettük, hogy az Úr nem személyválogató. Követésére éppúgy vagy talán még jobban jogosultak azok az elesettek, mélyről feljövő emberek, akik „a városon kívül”, „karavándorokként” élnek. És akinek van füle, meghallotta, hogy mi, emberek valamennyien karavándorok vagyunk itt a földön, és a körénk épített város „falai” inkább akadályoznak bennünket a továbblépésben, ahelyett hogy védelmet nyújtanának.
A saját elmondásuk szerint korábban kocsmázó, lopni járó cigány emberek Krisztusban képesek voltak sorsukon fordítani. Mi, akik saját magunkat civilizált, intelligens embernek tartjuk, vajon képesek vagyunk-e oly mértékben Krisztussal járni, hogy életünk sodrásában ilyen jelentős változást tudjunk átélni?
Fodor Istvánné presbiter
Fenntartással indultam el az egyházunk által szervezett missziós programra a romák önkormányzati házába. Ez az alkalom azonban különösen jó benyomást tett rám, kimondottan jól éreztem magam ezek között az egyszerű emberek között. A hallottak és látottak megerősítettek abban, hogy mindegy, milyen származású, az a fontos, hogy ki milyen ember. Az ott lévő sárszentlőrinci és halasi romák – a bizonyságtételükből ez hallható volt – igyekeznek az életüket jó irányba terelni. Elmondásuk szerint a hit által, Jézus Krisztus által kapnak erőt, útmutatást ehhez.
Elgondolkodtam, hogy vajon mi indította Bakay Péter lelkészt arra, amit a romák közötti szolgálatban vállalt. Nagyon szimpatikus volt, hogy szót tudott érteni velük a testvéri bizalom jegyében, és így meg tudott maradni közöttük.
Összeállította: Honti Irén
::Nyomtatható változat::
|