Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 02
- Jegyzetlapok
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Jegyzetlapok
(Napló, 2010)
Lutheránia énekkar. Újból egy nagy és szép vállalkozás: J. S. Bach Karácsonyi oratóriumát mutatták be. De gyönyörű is a zsúfolt Deák téri templom! A szótlan szeretet sok-sok megnyilvánulása. Mennyi összefogás, áldozathozatal lélekemelő üzenete volt a csodás este! A fiatalok kedvesen szorítva egymás kezét, az idősebbek egymás vállára hajtott fejjel. Egy tűt nem lehetett leejteni, két idős néninek mégis helyet szorítottak a hátsó, párnás padban. Hogy szárnyalt az örömhírrel az ének, boldogan mondta igazát a trombita! Milyen törékeny volt a csembaló a gyűlölködő világban! De újra együtt! S így még győzedelmesebben zengett az egész. Időnként egy-egy magát álomba ringató kisgyerek szólalt meg édesanyja kék háti hordozójában. Azután elaludt, megnyugodva. Itt ma fenségeset hallottunk megint. Kint is mintha megenyhült volna a december esti jégostoros tél.
Pesti templomok. Elnéztem az arcokat, amint tétován álltak az utolsó pad mögött, újságot lapoztak, vagy a pénzüket számolták. Mennyit is adjanak? A mellettük imádkozó kezében mennyi van? J. S. Bachra érdemes áldozni? És néztem a százezreket érő bundákban sétálókat, a későn érkezőket, ahogy kopogó cipőben járkáltak az oltár előtt… Ez az „áhítat” minden, csak nem istenkeresés. A hit magányosabb, csendesebb, láthatatlanabb perceket követel az embertől.
Kézírás. Néhány kísérlet után vissza a tollhoz és a papírhoz. Olykor egy-egy rekviem írásakor gyertyagyújtás, legyen a születő vers minden betűje fekete. Már az írógép is kibúvó volt, gyors, termeléshez hasonlító mozdulat. A töltőtoll is siettette a gondolatot, hogy ki ne száradjon fogalmazás közben. A lassú, megfontolt mozdulat, az volt az igazi: megállította az időt, várta, hogy a virrasztó Isten súgja az első mondatokat.
A recski tábor. Harminc munkatábor volt az ötvenes években az országban, 13 ezer embert telepítettek ki, szétszakítva családokat. Közöttük is a recski tábor volt a legkegyetlenebb, ezért hívták a magyar gulágnak.
Sokáig nem lehetett erről beszélni, de most, a hatvanadik évfordulón megoldódtak a bevert szájak. Kiállítás nyílt a szenvedések helyén, és a tiszta arcú, ezüsthajú öregek mesélték a szörnyű napokat, a véget nem érő megaláztatásokat. Nagyon megtizedelte őket az idő, már csak harmincan vannak, és közülük is csak kevesen bírtak eljönni. De azok ott voltak, jöttek botladozva, és a néma sírás megszépítette fáradt tekintetüket.
Ulbrich András halálára. A sok fahangú, sokat tévesztő bemondó között ő volt az egyik legszebb orgánumú rádiós. De nem érte be ennyivel: szerkesztett is, ünnepeken Petőfi naplójából olvasott föl, Ady forradalmas verseiből válogatott, Márai 1956-os forradalmunkat megidéző fájó-szép költeményét szavalta. Úgy alakult az élete, hogy évek óta a gyönyörű Rómában lakott, ódon kövei közt bolyongott, de ha csak tehette, ott is „hasznosította” magát. A Magyar Intézetben vendégeskedett, a Vatikáni Rádióban mondta el új és új fölfedezéseit.
Hűséges volt, hazájáért aggódó és mélyen hívő ember. Isten akaratába belenyugodva viselte gyógyíthatatlan betegségét. Amíg lehetett. Nézte az ősz-arany lombokat, a telt fényeket, és hazagondolt, talán arra: többet is tudott volna dolgozni, tenni a szép magyar beszédért, a tüneményes ország dicséretéért.
Gondviselés. Tetszik nekem a szomszéd idős tanító megfogalmazása. Mindig ezt mondja. Egyszerű hitét: hogy mind biztosabban tudja, hogy van valaki, valamilyen soha nem érthető előrelátás. Észrevétlen segítség, valaki, aki rendezi életünket, akadályt, tornyosuló nehézségeket úgy igazgat, hogy elviselhető sors legyen belőle. Lehet ez a sors kegyelmes, nehéz, már-már elviselhetetlen, de az a valaki mindig ad hozzá erőt, és ez benne a legcsodálatosabb.
Weöres Sándor. Egybegyűjtött művek. Hála Istennek, ezt is megértük: újból asztalunkon a költő teljes munkássága. (Ki lehetett fizetni a mohó örökösöknek járó szerzői jogdíjat.) A versek után most egy különös antológia következett: Három veréb hat szemmel.
A gyűjtemény – ahogy W. S. írja – „nem a híres darabok tárlata, hanem a ritkán vagy sosem mutatottaké”. A magyar költészet nem csupa gyöngyszem, ám ha beleolvasunk a kötetekbe, megdöbbenve látjuk: bizony színesebb és gazdagabb, mint gondolnánk. Különösen úgy, hogy maga a szerző a kalauzunk a felfedezés ösvényén. „A költők erdejében.” Ahol nem számít a nem, a politikai hovatartozás, csak egy dolog a lényeges: a mindentől független érték. És ez a rend nagyon fontos – tanácsolja Weöres –, ne a divathoz alkalmazkodókra figyeljünk, hanem az eredetiekre, az áldozatosokra.
December. Egy pillanat, és vége a szép időnek. Vége a gyógyító napfénynek, a szőlőfürtök ragyogásának, az avar illatának. Érzékeny bőrrel és lélekkel járunk. Életünk ködös hajnalokba, zúzmarás és komor reggelekbe téved. Fázunk, és rossz a kedvünk. Gyerekkorom régi délutánjai jutnak eszembe: csúszkálás a jégen, a csilingelő lovas szánok, a behavazott fák. Felnőtt fejjel korán megtanultam, a télnek nincsenek örömei. A valódi élet nem most van, csak a fényben fürdőző boldogság az igazi, a magával ragadó órák pogány szertartásai. Kezdődik az unalmas szobaélet, a didergő lélek magánya. Befűtök, leemelem a polcról kedves íróm könyveit, és olvasok lámpám derengő fényében.
Utcai zenész. A zajos, emberpiacos tér közepén áll a harmonikázó férfi. A székely himnuszt játssza, lelkesen, sok tévesztéssel és fals hangokkal. Nem baj, gondolom magamban, legalább csinál valamit. Fél óra múlva jövök vissza, s hallom, ugyanazt nyekegteti. Késő délután még több hibával. Este nyolc órakor pakol nagy bőröndjébe, de még – búcsúzóul – megismétli. Az emberek sietve mennek tovább, és az odadobott pénz is nagyon kevés. Úgy látszik, a rosszat, a kontár iparost nem díjazzák a fővárosban.
A könyvművész Kós Károly. A Holnap Kiadónál látott napvilágot az igen szép kiállítású kötet. Sokan egy-egy szeletét ismerik Kós életművének; van, aki építészként, van, aki íróként, kevesen a metszetek remek grafikusaként tekintenek rá. Pedig meglátásom szerint Kós Károly elsősorban művész volt. A hagyományokat követve állított elő ő maga is könyveket. Egyrészt a kényszer vitte rá – ahogyan sokszor elmondta –, másrészt a kedv. Persze a kivételes tehetség is, a polihisztori képesség. Milyenek ezek a munkák? Sorozattervek? Szépek, egyszerűek; tiszta formák képi megfogalmazásai, hiszen a nagy erdélyi teremtő mindig képekben gondolkodott, így hozott létre maradandó értékeket.
Új esztendő. Új naptárlap. Néhány órája még petárdák durrogtak, tántorgó fiatalok hangoskodtak. Én a Himnuszt vártam, a nagyzenekart a Hősök terén: mintha az ország együtt énekelt volna.
Később az elsejei hírek: az idei télen eddig kilencvenkilencen fagytak meg. A vörösiszap-tragédia elszenvedői közül sokan még mindig házatlanul vergődnek. Vajon mi lesz velük? És él-e az idős házaspár, akinek csak a csupa seb macskája maradt?
Délután séta a ködbe merült templomig, néztem a gyerekeket, csalódottan álltak a hegyoldalban, a szél elsöpörte az ezüst csillogású havat… „Csak valamilyen csodaszerű fordulat mentheti meg a magyarságot!” – az elmúlt napokban már az ötödik helyen hallom; valami sötét reménytelenség telepszik az emberekre, ha tovább beszélnek a jövőről.
Fel kellene rázni magunkat, tenni a dolgunkat lelkesen és becsülettel. De nagyon nehéz: soha ennyi naplopó ellendrukker nem volt az országban, mint most.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|