Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 26 - A Magyarországi Evangélikus Egyház szolgálati stratégiája

A Magyarországi Evangélikus Egyház szolgálati stratégiája

2003 - 2006

Nem minden célzatosság nélkül közöljük az alábbi dokumentumot a IV. országos evangélikus találkozóra megjelenő lapszámunkban. A szolgálati stratégia bizonyára a szombat délutánra tervezett kiscsoportos beszélgetések témáinak feldolgozásához is segítséget nyújthat.

1) A jelenlegi helyzet körvonalai: 3 püspökség, 16 esperesség, 280 lelkészi hivatal, 34 oktatási intézmény, 30 szociális intézmény, 360 lelkész, 1000 tanár, 305 ezer evangélikus, 10 ezer diák, 1000 gondozott otthonainkban. 10%-os templomba járás, 25-30%-os anyagi fedezet a hívek részéről a kiadásainkra. A lelkészi állások 5%-a üres. Iskolalelkészek néhány esetben szolgálnak. 2) Javaslat a megújulásra – Lelkészekkel való intenzívebb foglalkozás teológiai szimpózium keretében. – Gyülekezeti munkások képzése országos szinten Piliscsabán. – Iskolalelkészi állások szervezése minden intézményben. – Kerületi lelkészek beállítása lelkészek tanácsolására, lelkigondozására: legkorábban 2005-től; egyidejűleg kerületi missziói lelkészek is. – Tábori lelkészi álláshelyek betöltése 2003-ban. – A népszámlálás adatai alapján kívánatosnak tartott településeken lelkészi szolgálat biztosítása. Legfeljebb egyházkerületenként 3-3 állás szervezendő fokozatosan. – A lelkészi fizetések rendezése. – Az egyházi törvények modernizálása. – A gyülekezeti belső mag erősítése, intenzív lelkigondozói munka szervezése, az igehirdetés és teológiai munka megújulása, a gyülekezet financiális feladatainak új alapokra helyezése. – A lelkészutánpótlás tudatos szervezése. A cigányok közti munka átgondolása. Lektorok és laikus prédikátorok képzése a gyülekezetimunkás-képzés keretein belül. – Országos Egészségügyi Központ létrehozása a gyülekezeti és szervezeti diakóniai tevékenység színvonalának biztosítására. – Aszód kérdése. 3) Az elképzelt gyülekezet jövőképe A népegyházi keretek lassú gyengülése szükségessé teszi a tudatos, hitvalló egyháztagság gondolatának hangsúlyozását. Ezt a fogyó létszám is indokolja. Ebben a gyülekezetben mindenkinek van feladata. Nyitott az új hívek fogadására és munkára való felkészítésére. Segítő, hordozó közösség. Létével vonz, szolgálatával misszionál. Betagolódik az egyházmegye, a kerület és az országos egyház életébe. Szociális és kulturális területen különösen aktív. Ha vannak intézményei, jótékonyan termékenyíti a gyülekezet és az intézmény közös szolgálata az evangélium hatékonyságát. Minden jelentősebb gyülekezet törekszik intézmény, iskola, óvoda, szeretetotthon létrehozására. Az intézmények spirituális karakterének biztosítása elsőbbséget élvez. 4) A célok meghatározása Át kell gondolnunk kerületenként, hogy hány anyagyülekezet működését szükséges biztosítani. Meghatározó faktorok: gyülekezeti lélekszám szórványokkal, anyagi források felmérése, lelkészi munka felmérése hittan, kórház és tábori lelkészi munka figyelembevételével. Szükség szerint új lelkészi állások létrehozása nagy gyülekezeteinkben, 1500-2000 lélek fejkvóta alapján. A nagy gyülekezetek fokozott gondozása. Területenként behatárolt belmissziói központok létrehozása, működési szabályzatuk elkészítése. Működőképes egyház törvényekkel történő irányítása megfelelő testületek útján. Komolyan megfontolandó törvényi szabályozás a zsinat és a közgyűlés feladatának egy testületben történő szervezésére. (Kívánatos lenne egy szakjogász felkérése a törvénytervezet elkészítésére.) A feladat a közeljövőben megoldandó. 5) Indokok – A fogyó gyülekezeti létszám missziói stratégiát igényel a belső kör aktivizálására éppúgy, mint a kívülről érkezők fogadására és megszólítására. – A megnövekedett lelkészi létszám biztosítja a stratégia megvalósítását, indokolja szolgálatba állításuk lehetőségének kidolgozását. – A misszionáló és szolgálni kész gyülekezet vonzó és hasznos jelenlét a modern társadalomban. – Ifjúságunk megszólítása iskoláinkban és kollégiumainkban a jövő záloga. Iskolalelkészségek és lehetőség szerint önálló kollégiumi hálózat kiépítése. Részvétel a protestáns kollégium létrehozásában Budapesten, a XII. kerületben. – A tábori és börtönlelkészségek kisegítő karaktere fontos. – A zsinati törvények megváltoztatása az egyszerűsítést jelenti, a működőképességet javítja, és létszámunk arányában biztosítja a szervezeti felépítés nagyságát. Fenti célok megvalósításának kell alárendelni az Országos Egyház financiális forrásait az évenkénti költségvetésben. Isten áldása legyen terveinken és elgondolásainkon!

D. Szebik Imre

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Templomépítés a missziós területté vált Európában
Találkozásra hívó szó
Céltalan élet
A nádasdi templomtorony üzenete
Soltvadkerti köszöntések
"Isten éltesse, püspök úr!"
Szárszói gondolatok
Otthon, édes otthon
Találkozás Millard Fullerrel
Az ökofeminizmus
Találkozó előtt - választás után
"Elhatároztam..."
Lelkészavatás Sopronban
Lelkészavatás Pécsett
Lelkészavatás Győrött
Krisztusi alapra építeni
Esküvő a Bécsi kapu téren
Sikeres jótékonysági koncert a daganatos gyermekekért
Iskolafenntartó egyházak és az OM
Nem tudtatok vigyázni?!
Sztárcsömör - avagy van hely a Missziónak is?
Bátornak lenni
Miénk a pálya
Új keretek között az egyház jó rendje Erdélyben
Ötvenéves papi szolgálat
"Rangadó" budavári tanévzáró istentisztelet
Fehér ibolyák
Püspökké Gáncs Pétert, felügyelővé Szemerei Zoltánt választották a Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Egyházkerületének gyülekezetei
A Magyarországi Evangélikus Egyház szolgálati stratégiája
Lelkészcsaládok találkozója Bonyhádon
Kálvin - az ember és a reformátor
Keszthelyi kastélymúzeum: nyáron éjszaka is nyitva
Harangtörténeti ankét az Öntödei Múzeumban
Hetven éve született Páskándi Géza
Lélektől lélekig
"Isten közelsége oly igen jó nékem!"

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 26 A Magyarországi Evangélikus Egyház szolgálati stratégiája