Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 26 - Céltalan élet

Céltalan élet

Lk 12,15–21

Annak idején egyszer meglátogattam idős professzoromat, akit félreállítottak, és otthon töltötte nyugdíjas napjait.

– Tessék dolgozni, cikket, tanulmányt írni – javasoltam a fiatalok optimizmusával.

– Minek? – hangzott a fájdalmas, keserű válasz.

Sok megkeseredett, testileg-lelkileg megrokkant ember van. Sokan menekülnek az alkoholhoz, vagy válnak más szenvedélyek rabjaivá. Tudjuk, hogy a drog, a züllés oka legtöbbször a céltalanság.

Isten nem akarja, hogy céltalan életet éljünk. Testünk-lelkünk úgy van megalkotva, hogy szükségünk van célra, küzdelemre, erőfeszítésre, nekifeszülésre. Érettségi vagy szigorlat után nem egyszer éreztem valamiféle ürességet. Pár hétig szinte éjjel-nappal tanultam, sokszor panaszkodtam, hogy még hány száz oldalt kell elolvasni. Amikor pedig megvolt a vizsga, a jó eredmény ellenére is valami üresség, levertség kerített hatalmába.

Felnőtten, sőt öregen is tapasztaljuk: szükségünk van célra, kell valami, ami mozgásba hoz, lelkesít. A diák örül a vakációnak, de egy idő után rátör az unalom. Még inkább így van ez, amikor elérkezik a (várva várt) nyugdíjazás ideje. És jön az első reggel. Nem kell időre felkelni. A napi „program”: sétálgatás, kertészkedés, a sakkozók nézése a téren… „Nincs dolgom, nincs reám szükség” – fogalmazódhat meg az emberben.

Jézus igénkben az oktalan gazdagot hibáztatja. Neki nem az volt a baja, hogy cél nélkül élt, hanem hogy hamis, hibás célja volt: a „szerzés” öröme és a vele járó telhetetlenség töltötte be az életét. És amikor már tele volt a csűr és a kamra, jött a hamis életprogram, és így szólt magában: „Én lelkem, sok javad van sok évre félretéve, pihenj, egyél, igyál, vigadozzál!” (Lk 12,19)

Mielőtt Jézus elmondta volna a bolond gazdagról szóló példázatot, két veszekedő örökös kérte Jézust, hogy tegyen igazságot köztük. Jézus válaszában sem az egyiknek, sem a másiknak nem adott igazat, hanem a céljuk hamisságát leplezte le: mindketten telhetetlenek, a vagyonszerzést tartják életük legfőbb vágyának.

Ma is jellemző ez az életcél. A vagyon önmagában nem rossz, de nem szabad bízni benne! Jézus kemény szavakkal mondja: „Bolond, még ez éjjel elkérik tőled a lelkedet, kié lesz akkor mindaz, amit felhalmoztál? Így jár az, aki magának gyűjt, és nem Isten szerint gazdag.” (Lk 12,20–21)

Felmerül a kérdés: hogyan neveljük gyermekeinket? Meg merjük-e nekik mondani, hogy nem a sok pénz, a luxusautó, a luxuslakás az „élet”… Bizony, amikor az élet célját keressük, az első lépésre kell nagyon vigyáznunk. Nem mindegy, hogy merrefelé indulunk el, mert a pénzisten világában élünk. Ennek a vonzása olyan, hogy ha elindulunk ezen az úton – nincs megállás.

Nagyon is időszerű Pál apostol intése: „minden rossznak gyökere a pénz szerelme” (1Tim 6,10), de „valóban nagy nyereség az istenfélelem megelégedéssel” (1Tim 6,6).

Gáncs Aladár

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Templomépítés a missziós területté vált Európában
Találkozásra hívó szó
Céltalan élet
A nádasdi templomtorony üzenete
Soltvadkerti köszöntések
"Isten éltesse, püspök úr!"
Szárszói gondolatok
Otthon, édes otthon
Találkozás Millard Fullerrel
Az ökofeminizmus
Találkozó előtt - választás után
"Elhatároztam..."
Lelkészavatás Sopronban
Lelkészavatás Pécsett
Lelkészavatás Győrött
Krisztusi alapra építeni
Esküvő a Bécsi kapu téren
Sikeres jótékonysági koncert a daganatos gyermekekért
Iskolafenntartó egyházak és az OM
Nem tudtatok vigyázni?!
Sztárcsömör - avagy van hely a Missziónak is?
Bátornak lenni
Miénk a pálya
Új keretek között az egyház jó rendje Erdélyben
Ötvenéves papi szolgálat
"Rangadó" budavári tanévzáró istentisztelet
Fehér ibolyák
Püspökké Gáncs Pétert, felügyelővé Szemerei Zoltánt választották a Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Egyházkerületének gyülekezetei
A Magyarországi Evangélikus Egyház szolgálati stratégiája
Lelkészcsaládok találkozója Bonyhádon
Kálvin - az ember és a reformátor
Keszthelyi kastélymúzeum: nyáron éjszaka is nyitva
Harangtörténeti ankét az Öntödei Múzeumban
Hetven éve született Páskándi Géza
Lélektől lélekig
"Isten közelsége oly igen jó nékem!"

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 26 Céltalan élet