Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 12
- Tiszta beszéd - tiszta szív
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Tiszta beszéd - tiszta szív
Mostanában gyakran visszhangzik bennem egy csaknem hat éve rendezett ökumenikus környezetvédelmi konferencia ("Harc a szellemi környezetszennyezés ellen") témája: "Tiszta beszéd - tiszta szív". Ezen a tanácskozáson - felkérésre - én is elmondtam gondolataimat. Tanárként akkor elsősorban a mindennapi iskolai munkám során szerzett tapasztalataimról beszéltem. A közelmúltban tartott nemzetközi anyanyelvi nap újra alkalmat teremt arra, hogy szóljunk erről a kérdésről, annál is inkább, mivel ez a téma napjainkban még időszerűbb.
Összekapcsolhatjuk-e ezt a két fogalmat? Nem túl merész óhaj? Utópia? Mindennapi életünkben a tisztaság szinte csak nyomokban van meg. Történelmünk és kultúránk évezredes. Anyanyelvünk nagyon szép. Formailag és tartalmilag mégis milyen gyakran használjuk helytelenül. Nem szeretjük anyanyelvünket? Nem tartjuk fontosnak azt, hogy kulturáltan beszéljünk? Szavaink nagymértékben devalválódtak. Gondolataink, gondolkodásunk, beszédünk tisztátalansága, durvasága a világon elhatalmasodó szellemi környezetszennyezés része. Az egész társadalmat át- meg átszövi az a rendkívül sok káros jelenség, amely életünk minden területét beszennyezi, és sok esetben tönkreteszi az emberi kapcsolatokat. A tiszta beszéd - tiszta szív hiányának oka a tiszta erkölcs megromlása. Sajnos ez főleg a keresztény értékeket érinti. Szomorú látni, hogy egyre kevesebb a valóban tisztességes emberi kapcsolat. Hitelüket vesztik a becsületes életfelfogást kifejező szavak és tettek. A szavak és a tettek mind ritkábban vannak összhangban. Egyre kevésbé lehet bízni az adott szóban. Sokan féligazságokat mondanak, másokat rágalmaznak és befeketítenek. Szép magyar nyelvünket egyre több honfitársunk semmibe veszi. Szóban és írásban egyre több a súlyos hiba.
A tiszta beszéd és a tiszta szív szerintem szorosan összetartozik. A mindennapi életben is egymástól elválaszthatatlanoknak kell(ene) lenniük. Szeretnénk tiszta környezetben tiszta levegőt szívni, tiszta szívvel tiszta emberek között tisztán beszélni, erkölcsi tisztaságban, tiszta emberi kapcsolatokat teremtve, tehát tisztán élni. Tőlünk, személy szerint mindegyikünktől függ, hogy mit teszünk ebben a súlyos helyzetben. Akaratunktól, szándékunktól függ, hogy az adott szituációban kinek, mikor, mit, hogyan mondunk, mit beszélünk. Nagyon sokat tehetünk.
Mi a tiszta beszéd? Tisztességes, egyértelmű, egymásra figyelő kommunikáció. "A ti beszédetekben az igen legyen igen, a nem pedig nem, ami pedig túlmegy ezen, az a gonosztól van." (Mt 5,37) Világosan, egyértelműen, a magyar nyelv sajátosságai szerint megfogalmazott tartalom, akusztikailag jól érthető, tisztán artikulált beszéd, helyesen megválasztott beszédtempó.
Nagyon kifejezőnek érzem a "tiszta" beszéd néhány szinonimáját: egyenes, megfontolt, őszinte, önzetlen, egyértelmű, világos, tömör, értelmes, tisztességes, becsületes, jó szándékú, szelíd, nyugodt, (meg)nyugtató stb. Az antonimák is beszédesek: hazug, álnok, többértelmű, szennyes, becstelen, gyalázatos, megalázó, kemény, irigy, önző, sértő, bántó, erkölcstelen, bűnös, lekicsinylő, bántó, zagyva, tudálékos, semmitmondó stb.
Mi a tiszta szív? Egészen egyszerűen: a tiszta erkölcsű, egyenes és jellemes ember sajátossága. Hiszen a tiszta erkölcs - a jézusi erkölcs.
A legszebben megfogalmazott mondatoknak, a legmélyebb érzelmeknek sincsen semmi értékük, ha nem az örök erkölcsi értékek határozzák meg életünket, ha nem azok szerint élünk, dolgozunk, cselekszünk, ha mondanivalónk és személyes példánk nem hiteles. Van-e fülünk és szívünk napjainkban a pozitív dolgok befogadására? Megértjük-e a régebbi korok erkölcsi üzenetét? Tudunk-e, akarunk-e aszerint élni?
Úgy kell élnünk, hogy mindenütt megtisztuljon az erkölcs, tiszta és becsületes emberi kapcsolatok alakuljanak ki, hogy az élet minden területén megbízhassunk egymásban. A keresztény erkölcs elvei szerint kell élnünk. Mindennapjainkat át kell hatnia az erkölcsös, tiszta gondolkodásnak, szóbeli (és írásbeli) kommunikációnak. Anyanyelvünket, nemzeti kultúránkat és identitásunkat meg kell őriznünk.
Meg vagyok győződve arról, hogy a két fogalom: tiszta beszéd (és írás, cselekvés) - tiszta szív (tiszta erkölcs) nem véletlenül kerül egymás mellé. Az Írás szerint "ugyanabból a szájból jön ki az áldás és az átok" (Jak 3,10). Áldunk és átkozunk... Melyiket választjuk? Tiszta szívvel kell élnünk. Az Ige fényénél, lelkiismeretünkre hallgatva magas erkölcsi szintre kell törekednünk. Ez mindenkori küldetésünk. Hazánk és népünk, egyéni életünk jövője függ ettől.
Thiering Etelka
::Nyomtatható változat::
|