EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 19 - Bűntudat, bűnbocsánat, szégyen - mint kutatási téma

Keresztény szemmel

Hozzászólás a cikkhez

Bűntudat, bűnbocsánat, szégyen - mint kutatási téma

Interjú Paavo Kettunen gyakorlati teológiai professzorral

Április utolsó hetében az Erasmus csereprogram keretében Paavo Kettunen finn gyakorlati teológiai professzor volt az Evangélikus Hittudományi Egyetem vendége. Az itt tartott előadásainak írott változata a közeljövőben a Lelkipásztor című folyóiratban is olvasható lesz. Kutatásainak hátteréről, életéről beszélgettünk vele – magyarul, hiszen a professzor az 1976/77-es tanévben ösztöndíjasként tanult teológiánkon.

– Miért jön Magyarországra tanulni egy finn teológus? Mi tanulható meg itt, ami Finnországban nem?

– Diákként egy évig tanultam az akkori Nyugat-Németországban, majd egy év lelkészi szolgálat után Budapestre jöttem. Ezáltal egy másik világba tekinthettem bele: nyugati társadalomból keletibe, többségi egyházból szórványhelyzetben lévőbe.

– Hogyan formálták ezek a tapasztalatok a lelkészi munkáját a későbbiekben?

– Világossá vált, hogy nem élhetünk úgy, mintha csak a mi nyugati világunk létezne, mintha ezen kívül nem is lenne élet. A lelkigondozás és a diakónia is közelebb került egymáshoz a személyes teológiámban.

– Az egyik előadását a bűntudat és szégyen témakörében tartotta. Hogyan talált rá erre a kutatási területre?

– Tulajdonképpen véletlenül. A doktori dolgozatomat a kórházi lelkigondozásról írtam. Kutatásaim során szembesültem azzal, hogy az embereknek igényük van a gyónásra. Abban az időben a gyónásról csak statisztikai jellegű vagy rendszeres teológiai kutatásokat végeztek, például olyan kérdésekkel, hogy „Mit mondott Luther a gyónásról? Milyen a helyes gyónás?”. De senki nem kutatta a valóságot. Világos volt, hogy a lelkészektől nem tudok erre vonatkozóan információt kérni, hiszen őket köti a titoktartás. Ezért gyülekezeti tagokat kértem meg arra, írják le, miért mentek gyónni, mi történt a gyónás során, érezték-e, hogy segítséget kaptak. Arra is rákérdeztem, hogy milyen gyóntatót szeretnének maguknak az emberek, tehát férfit vagy nőt, lelkészt vagy nem lelkészt. Sok olyan helyzetről beszámoltak, amelyben nem jelentett megkönnyebbülést a gyónás. Itt vetődik fel a kérdés, hogy mi a különbség a bűntudat és a szégyen között. A bűntudatra válasz a bűnbocsánat, a szégyenre viszont nem, mert az sokkal mélyebbről fakad, és nem köthető egyetlen konkrét cselekedethez.

Ugyanakkor sok lelkész úgy gondolta, hogy a bűnbocsánat a legfontosabb, amit csak adni lehet, és ha valaki bűnbocsánatot kér, annak azt feltétlenül meg kell adni. Pedig van olyan helyzet, amikor ez helytelen lépés. Ha például valaki azt érzi, hogy nem fontos senkinek, hogy értéktelen, akkor szinte azért kér bocsánatot, hogy él. Felemás dolog erre azt válaszolni: semmi baj, megbocsátom, hogy élsz. Ezzel csak megerősítenénk abban a hitében, hogy létéért valóban bocsánatot kell kérnie, pedig azt kellene éreztetni vele, hogy a léte értékes. Ez utóbbi a kegyelemhirdetés – és ez nem ugyanaz, mint a feloldozás, még ha az egyházi szóhasználatban összemosódik is a kettő.

– Ez a gyónásról szóló kutatás már lezárult. Hogyan tovább?

– A szégyen kérdésével jelenleg többen is foglalkozunk. Mit szégyellnek az emberek? Az egyik részterület a családi állapottal kapcsolatos. Mit éreznek azok, akiknek nincsen olyan szép családjuk, mint amilyen a „nagykönyvben meg van írva”: férj, feleség, két gyerek? Mit éreznek az elváltak, a gyermektelenek, a társ nélkül élők egyházi közegben, istentiszteleten? Mit szégyellnek maguk, a gyülekezet és Isten előtt? Mit sugall nekik az egyházi környezet, az igehirdetés, milyen szégyenérzeteket gerjeszt bennük? A másik terület a szexualitás kérdése. Ez azért fontos, mert – ahogyan a kutatásokból kiderült – a szexualitással kapcsolatos szégyenérzet nagy hatással van a lelki életre. Az utolsó részterület a lelki életben előforduló szégyent vizsgálja. Ez például úgy jelenik meg, hogy az ember fél, hogy Isten nem tartja őt értékesnek. A személyes életút, a profán tapasztalatok összefonódnak a lelki élettel. Ha valaki az életben kitaszítottnak érzi magát, ha azt tapasztalta, hogy mások nem figyelnek rá, akkor ez hatással van az istenképére, a lelki és imádságos életére is.

– Miben látja ma a gyakorlati teológia szerepét?

– Amikor a hitről beszélünk, mindig az emberről is beszélünk, mégpedig a hús-vér emberről. Hiszen Jézus is emberré lett, éppúgy volt ember, mint Isten. Azt is komolyan kell vennünk, hogy az ember nemcsak gondolkodó, hanem érző lény is. Az igazán fontos dolgokat nemcsak tudjuk, hanem érezzük és tapasztaljuk is. A gyakorlati teológia erre a fontos igazságra is fel kell, hogy hívja a figyelmet. Igaz, hogy a lelki élet gyakorlatának, például egy istentisztelet ünneplésének nem az a funkciója, hogy élményt nyújtson, de ha Istennel találkozunk, szükségszerűen azzá lesz. Nem biztos, hogy kellemes lesz ez az élmény, hiszen ha szembesülünk önmagunkkal, az akár rossz érzéseket is kelthet bennünk. Ám az élmény, érzés, tapasztalat létét nem tagadhatjuk le.

A hit megélésekor az ember magával cipeli egész élettörténetét, attól nem képes függetleníteni magát. A gyakorlati teológia feladata, hogy felhívja a figyelmet az elhallgatott emberi oldalra, és hogy kapcsolatot teremtsen közte és az egyházi tanítás között.

Zsugyel Adél

Regionális hozzárendelés: Evangélikus Hittudományi Egyetem


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Találkozás
Élő víz
Énekeljetek!
Színes esernyők
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Hálaadás és megemlékezés Farmoson
Jézus jön velünk a jövő útján
A szolgáló szeretet háza
Tízéves a Tessedik Sámuel Anya- és Gyermekotthon
Tíz esztendeje indult újra a tábori lelkészi szolgálat
Tanárok és tanítványok
Fót zenei szellemét örökítik át az új kántorok
Konfirmáció után - tanévzáró előtt
Keresztutak
Komáromi dialógus
Európa reménye Jézus Krisztus
Ökumenikus imaóra a Mátyás-templomban
Határtalan lelkésztalálkozó
A protestantizmus születésnapja
Evangélikusok
Im Memoriam Rőzse István
Búcsú Csepregi Bélától
e-világ
A keserű fű
Száz sziget
Akasztói ValóVilág
Keresztény szemmel
Bűntudat, bűnbocsánat, szégyen - mint kutatási téma
Egy lépéssel közelebb a "titkok titkához"
Legendából valóság
A hét témája
Beléptem az unióba
Egyházaink és az Európai Unió (II.)
evél&levél
A világ gyógyulásáért - a hétköznapokban
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Szent István könyvhét
Dráma a barátságról és a becsületről
Szlovák kórusok
A vasárnap igéje
"Minden, mi él, csak téged hirdet!"
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
EvÉlet - Lelki segély
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 19 Bűntudat, bűnbocsánat, szégyen - mint kutatási téma

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster