Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 19 - Heti útravaló

Énekeljetek az Úrnak új éneket, mert csodákat tett! (Zsolt 98,1)

Húsvét ünnepe után a negyedik héten az Útmutató reggeli igéi olyan példákat és témákat hoznak elénk, amelyek arra késztetnek minket, hogy Isten csodáit megtapasztalva, új szívvel új éneket énekeljünk, mert új életet nyertünk Krisztusban. Az ő példája nyomán kezdhetjük így is hálaadó énekünket: „Magasztallak, Atyám, menny és föld Ura…” (Mt 11,25) Pál így tanít: „A Krisztus beszéde lakjék bennetek gazdagon (…), és intsétek egymást zsoltárokkal, dicséretekkel, lelki énekekkel; hálaadással énekeljetek szívetekben az Istennek.” (Kol 3,16–17) Gyakoroltuk-e már egymás intésének ezen formáit? Jakab hálaadó énekünk témájául egy sokszor elfelejtett és természetesnek vélt tényt javasol: „Minden jó adomány és minden tökéletes ajándék onnan felülről, a világosság Atyjától száll alá.” (Jak 1,17)

Tanítványai dicsérő énekkel,

örvendezve köszöntötték a Jeruzsálembe bevonuló Jézust: „Áldott a király, aki az Úr nevében jön! A mennyben békesség, és dicsőség a magasságban!” (Lk 19,38) Ezt a mai tanítványok is megtanulhatnák… A pogányok apostola csak olyan dolgokkal mer dicsekedni, amelyeket Krisztus tett általa „a pogányok megtéréséért szóval és tettel, jelek és csodák erejével, a Lélek ereje által” (Róm 15,18–19). A nyelveken való szólás gyakorlatáról ez Pál véleménye: „A gyülekezetben inkább akarok öt szót kimondani értelemmel, hogy másokat is tanítsak, mintsem tízezer szót nyelveken.” (1Kor 14,19) Ezért mondja azt is: „dicséretet éneklek lélekkel, de dicséretet éneklek értelemmel is” (1Kor 14,15), hiszen az a célja, hogy ezáltal mások is épüljenek. Minden ének egyben imádság is. Jézusnak a Gecsemáné-kertben elmondott könyörgése az ő személyes, magányos imádsága volt: „Atyám, ha akarod, vedd el tőlem ezt a poharat…” (Lk 22,42) Van-e nekünk is „testre szabott” kérésünk, hogy kísértésbe ne essünk?

Péter vallástétele szinte himnikus formában megfogalmazott személyes vallomás, amely Jézus sorsdöntő kérdésére – „Vajon ti is el akartok menni?” – hangzott el válaszul: „Uram, kihez mennénk? Örök élet beszéde van nálad. És mi hiszszük és tudjuk, hogy te vagy az Istennek Szentje.” (Jn 6,67–69)

Új énekekről olvastunk e héten. A sorsdöntő kérdés számunkra nem az, hogy milyen szépen tudunk énekelni, és mennyi új éneket ismerünk, hanem az, hogy Péter prózában előadott hitvallása vadonatújnak hangzik-e a számunkra, vagy egyes szám első személyben már mi is „eldadogtuk” ezt a mondatot az értünk is imádkozó Jézusnak? „Gyertek velünk még ma énekelni és örülni, / s megértitek ti is: olyan jó, / ha Jézus itt van velünk.” (EÉ 558)

Garai András

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Találkozás
Énekeljetek!
Színes esernyők
Hálaadás és megemlékezés Farmoson
Jézus jön velünk a jövő útján
A szolgáló szeretet háza
Tízéves a Tessedik Sámuel Anya- és Gyermekotthon
Tíz esztendeje indult újra a tábori lelkészi szolgálat
Tanárok és tanítványok
Fót zenei szellemét örökítik át az új kántorok
Konfirmáció után - tanévzáró előtt
Komáromi dialógus
Európa reménye Jézus Krisztus
Ökumenikus imaóra a Mátyás-templomban
Határtalan lelkésztalálkozó
A protestantizmus születésnapja
Im Memoriam Rőzse István
Búcsú Csepregi Bélától
A keserű fű
Száz sziget
Akasztói ValóVilág
Bűntudat, bűnbocsánat, szégyen - mint kutatási téma
Egy lépéssel közelebb a "titkok titkához"
Legendából valóság
Beléptem az unióba
Egyházaink és az Európai Unió (II.)
A világ gyógyulásáért - a hétköznapokban
Szent István könyvhét
Dráma a barátságról és a becsületről
Szlovák kórusok
"Minden, mi él, csak téged hirdet!"

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 19 Heti útravaló