Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 25
- Új nap - új kegyelem
Napról napra
Hozzászólás a cikkhez
Új nap - új kegyelem
Higgyétek, hogy mindazt, amiért imádkoztok, és amit kértek, megkapjátok, és meg is adatik nektek. Mk 11,24 ( Zsolt 37,4; Lk 14,/15/16–24; Ef 2,17–22; Zsolt 36) Az imádkozó ember sokszor óvatoskodó és bátortalan: maga sem hiszi, hogy amit szeretne, amire szüksége lenne, megkaphatja. Jézus bátorítását azonban szó szerint kell vennünk. Higgyük el, hogy mindazt, ami igazán fontos, ami megegyezik Urunk akaratával, s ami valóban a javunkra válik, megadja nekünk. Ezek a jelszavak irányíthatnak minket: hinni, imádkozni, kérni, megköszönni!
Isten erõs üdvözítõt támasztott nekünk szolgájának, Dávidnak házából. Lk l,69 (1Kir 8,66b; Péld 9,1–10; 1Kir 12,20–32) Zakariás a füstölõáldozat bemutatása idején még hitetlenkedve kérdezte a gyermeke születésének hírét jelzõ angyaltól: „Mibõl tudom meg ezt? Hiszen öreg vagyok, feleségem is elõrehaladott korú.” Ám amikor megtelt a Lélek erejével, angyali jelenés nélkül is tudta és mondta: „Isten üdvözítõt támasztott nekünk.” Bár még csupán régen várt kisgyermekét látta maga elõtt, mégis hittel vallott az üdvözítõ Jézusról. A mi hitünket is erõsítse a Szentlélek, hiszen a tanúkkal együtt elmondhatjuk: „Láttuk az õ dicsõségét…!”
Elvettetik gyalázatban, feltámasztatik dicsõségben; elvettetik erõtlênségben, feltámasztatik erõben. 1Kor 15,43 (Zsolt 63,4; 2Móz 2,11–15/16–22/23–25; 1Kir 12,33–13,10) Számomra mindig nehéz tíznapos kislányom halálára gondolni, szívfájdító felidézni, ahogyan eszméletlenül pihegett a lélegeztetõgép alatt. Ám tizennégy év után is jó és megnyugtató a feltámadás örömhírébe kapaszkodni, s így békét találni. Ha el is mennek szeretteink, nyomorultan és erõtlenül, a feltámadás hajnala örömre, örök életre és találkozásra virraszt mindnyájunkat Urunkkal és mindazokkal, akik elõrementek.
Legyetek alázatosak, mert az Isten a gõgösöknek ellenáll, az alázatosaknak pedig kegyelmet ad. 1Pt 5,5 (Zsolt 67,8; 1Sám 1,1–11; 1Kir 13,11–34) Az apostol óva inti olvasóit néhány olyan haszontalan tulajdonságtól, mint a nagyképûség, az önteltség, az elbizakodottság, a pökhendiség és az arrogancia. Mi mégis gyakran bemegyünk ezekbe az ingoványos utcákba, felvesszük ezeket a tulajdonságokat, mint egy ruhát, és szégyenletesen nézünk ki bennük. Imádkozzunk engedelmes lélekért, hogy megszívlelve az apostol kérését, alázatosan éljünk, és egykor elnyerjük Urunk kegyelmét.
A meggyógyított elment, és hirdetni kezdte a Tízvárosban, hogy milyen nagy jót tett vele Jézus. Mk 5,20 (Zsolt 116,12; Lk 1,57–67/68–75/76–80; 1Kir 14,1–20) Rendelõk és kórházak százai a tanúk rá, hogy naponta hányan gyógyulnak meg az orvosi kezelés, a gyógyszerek vagy éppen a beszélgetések révén. Vajon gyógyultként szoktuk-e híresztelni a családunkban, városunkban, megyénkben, hogy mennyi jót tett velünk Jézus? Ne feledjük: ha nem adjuk tovább a jó hírt, hálátlanok vagyunk!
Tetszése szerint bánik a menny seregével és a föld lakóival. Senki sem foghatja le a kezét, és senki sem mondhatja neki: Mit csinálsz? Dán 4,32 (Mk 4,41; Lk 23,39–43; 1Kir 16,29–17,6) Vakmerõen bátor az az ember, aki szomorúságában vagy keserûségében azt kérdezi: miért érdemeltem meg ezt, hogyan engedhette, hogyan tûrheti mindezt Isten? A Mindenható elõtt csupán térdet és fejet hajthatunk szelíden, hiszen teremtmények vagyunk. Õ jól tudja, mi használ, mi árt, és mi válik javunkra. A bolygók, csillagok, napok, fekete lyukak és fényévek teremtõje és Ura pontosan tudja, mit miért tesz! Mi is bízhatunk jóindulatában, hiszen „úgy szerette Isten a világot, hogy az õ egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz õbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen”.
Kijött Jézus az épület elé, rajta volt a töviskorona és a bíborruha. Pilátus így szólt hozzájuk: „Íme, az ember!” Jn 19,5 (Zak 12,10; Jer 31,/7/8–14; 1Kir 17,7–16) Munkácsy Mihály Ecce homo címû festménye és Mel Gibson Passiója is döbbenetesen ábrázolja a gyûlölettõl sötét arcú, velejéig gonosz embert és az ártatlanul, Megváltóként szenvedõ Jézust. Ha együttérzéssel nézzük az Emberfiát, el kell jutnunk a pogány százados vallomásáig is: „Bizony ez az ember Isten Fia volt.” Ez a két vallomás segítsen minket a Jézustól kapott küldetésünk betöltésére, Isten és az emberek szeretetére!
Smidéliuszné Drobina Erzsébet
::Nyomtatható változat::
|