Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 40
- Evangélikus nők országos találkozója
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Evangélikus nők országos találkozója
Tartalmas, sokáig emlékezetes nappal ajándékozta meg a Női Missziói Osztálya azt a mintegy 180-200 résztvevőt, aki szeptember 25-én, szombaton ellátogattak a Deák Téri Evangélikus Gimnázium később szűknek bizonyuló dísztermébe a Szabályszerű küzdelem című országos evangélikus női találkozóra. A nap két fővendége – olimpiai játékok után, a paralimpia idején – Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok párbajtőröző és dr. Frenkl Róbert országos felügyelő, orvos, a Testnevelési Egyetem idén nyugdíjba vonult professzora volt. Az érdeklődés pedig akkora, hogy kevéssel a tíz órai kezdés után már nem nagyon lehetett üres széket találni. A soproni Líceumból autóbusznyi diák érkezett, de jöttek vendégek Békéscsabáról, Komlóról, Győrből, Hatvanból, Gyöngyösről is.
Igei bevezetéssel nyitotta meg a beszélgetést Brebovszkyné Pintér Márta, a női missziói munkaág vezetője. Beszédében párhuzamot vont a sport és az élet között: a sportban éppúgy drámák játszódnak le – győzelem és bukás is lehet a versenyzők osztályrésze –, mint az életben, emberi sorsunkban. A hívő ember vallja, hogy győzni csak Krisztus keresztje által, a Megváltó elfogadása útján lehet – tette hozzá a lelkész. Ezután köszöntötte a két meghívott előadót (A párbajtőröző-bajnoknőt – stílszerűen – kardvirággal).
A találkozó első részében fórumbeszélgetés keretében ismerkedhettünk meg közelebbről Nagy Tímeával. A kétgyermekes, kétszeres olimpiai bajnoknő szerény, csendes, őszinte szavakkal szólt családjáról, versenyekről – bukásokról és a győzelem pillanatairól –, nem utolsósorban pedig keresztény hitéről.
A délelőtt második felében került sor dr. Frenkl Róbert előadására. Az irodalom bőséges forrást kínál a keresőnek a küzdelem témájában, gondoljunk csak Madách művére, Az ember tragédiájára. „Az élet célja a küzdés maga…” – kezdte az országos felügyelő. A Szentírás is számos helyen szól a küzdés értelméről, céljáról. Pál apostol leveleiben különösen is sok idézetre lelhetünk. A téma tárgyalásánál dr. Frenkl Róbert a hangsúlyt a legfontosabb csapdára, a moralitás kérdésére helyezte. Mint megfogalmazta, az igazán izgalmas kérdés nem az, hogy az egyén szabályszerűen küzd-e, hanem az, hogy miért teszi, ha így tesz? Sok válasz lehetséges: például neveltetése vagy a törvény szigorától való félelme miatt.
Előadásának további részében a felügyelő kitért arra, hogy a szabályszerű küzdelem egzisztenciális, életvezetési kérdés, s mint ilyennek, filozófiai mélységei vannak. Horizontális síkja a humanizmus („jó dolog jónak lenni”). Vertikális síkja pedig a felismerés: senki sem tud jó lenni, mindannyian rászorulunk Isten kegyelmére, a bűnbánat katarzisára, a bűnbocsánatra. Hogy egy morális elv mennyire életképes, az mindig konkrét helyzetekben dől el, mutatott rá Frenkl doktor. (Szabad-e lopnom, hogy egy éhezőt megmentsek? – ez az egyik legnehezebb kérdés ebben a témakörben.)
A Szentírás a Tízparancsolatban, illetve Krisztus két nagy parancsolatában foglalja össze az Isten által adott törvényt. Bár ismerjük e parancsolatokat, mégis hányszor esünk bele a pénzért kapható és a pénzért nem kapható értékek csapdájába! Frenkl Róbert aláhúzta: morálisan nem, csak az értékrendünk alapján lehet dönteni az egyes szituációkban. (Lásd még: Frenkl Róbert jegyztetét az 1. oldalon)
A közös ebéd után délután is folytatódott a Női Misszió országos találkozója, mely Aklan Éva lelkésznő igei szolgálatával fejeződött be.
Kőháti Dorottya
Regionális hozzárendelés:
N?i Missziói Szolgálat
::Nyomtatható változat::
|