Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 40
- Pezsgő kapcsolat
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Pezsgő kapcsolat
Beszélgetés a budapesti evangélikus egyetemi gyülekezet lelkészével
A Budapesti Műszaki Egyetem közelsége okán vitathatatlanul a Magyar tudósok körútján közlekedők átlagéletkora a legalacsonyabb. A tudásszomj persze nem csak a jövő műszaki értelmiségét vonzza a Petőfi híd lábánál elterülő egyetemvárosba, hiszen ez a körút vezet például a Mindentudás Egyetemére is. Az oktatási intézmények társaságában van itt egy-két épület, amely a szellem mellett a lélek éhségét is kívánja csillapítani. A lágymányosi Ökumenikus Központ, illetőleg az ebben működő budapesti evangélikus egyetemi gyülekezet tevékenységéről a közösség lelkészével, Rozs-Nagy Szilviával beszélgettünk.
– Egyetemi gyülekezet – A pezsgő kapcsolat – olvashatjuk a közösséget bemutató prospektusban. Miért is olyan pezsgő ez a kapcsolat?
– A pezsgő szó arra utal, hogy pezseg minden, ami él, mozog és változik. És persze pezseg az is, ami Lélekkel teli. A kapcsolat szóval pedig arra próbálunk emlékeztetni, milyen fontos az önmagunkhoz – a testünkhöz és a lelkünkhöz –, a társunkhoz vagy az Istenhez fűződő viszonyunk. Végül pedig azért pezsgő ez a kapcsolat, mert fontosak vagyunk Isten számára, és fontosak akarunk lenni egymás számára is. Szeretnénk jobban megismerni egymást és tanulni is egymástól, hogy aztán közösen szembenézhessünk azokkal a feladatokkal és kihívásokkal, amelyeket Isten ránk bízott.
– Konkrétan mire gondol?
– Véleményem szerint az evangélikus egyházban mind az ifjúságnak, mind pedig az egyetemi gyülekezetnek különleges szerepe van. A fiatalok azok, akik életerőt és nyitottságot igyekeznek behozni az egyházba. Fáradhatatlanul keresik az új utakat, az új kihívásokat, az új kérdésekre az új válaszokat. Az ő lelki és szellemi fejlődésük és formálódásuk pedig az egész egyház életét befolyásolja a közeljövőben.
– Jelzik ezt az „átlagos” gyülekezeti tag számára talán szokatlan alkalmak is…
– Amellett, hogy igyekszünk teret nyitni az új próbálkozásoknak, mélyen őrizzük egyházunk szép hagyományait. Minden vasárnap 18 órakor úrvacsorás istentiszteletet tartunk, melyen az ősi liturgiával és gitáros énekekkel ünnepeljük a Krisztusban és Krisztussal megélt közösségünket. Kiemelt programunk a HéHa nevet viselő bibliaóra, melynek elnevezése az időpontot – hétfőn hatkor – is magában rejti. Ezeken a találkozókon arra törekszünk, hogy alapos bibliaismeretre építve „nézzünk körül” a világban. Ebben a félévben például a próféták életével és szolgálatával foglalkozunk. Ami az újszerű, szokatlan alkalmainkat illeti, az ÉgÍgérő Gospelkórus vagy a Láthatatlan Színház bizonyára már nem teljesen ismeretlen az Evangélikus Élet olvasói előtt.
– Aki a közelmúltban ott lehetett a Szélrózsa ifjúsági találkozón, annak aligha kérdés, miért éppen ezt a két példát említette. Mégis hadd kérjem meg arra, mutassa be röviden a kórust, illetve ezt a maga nemében mégiscsak különleges színházi kezdeményezést.
– A négy éve alakult és mára közel hatvan tagot számláló gospelkórus hazánkban egyedülálló módon viszi tovább a néger spirituálé, a fekete gospel hagyományát. A budapesti evangélikus egyetemi gyülekezetben minden hónap utolsó vasárnapján 18 órai kezdettel tartunk gospel-istentiszteletet a közreműködésükkel. Ezeken az együttléteken nemcsak énekkel, hanem többnyire tánccal is dicsérjük Istent. Hadd éljek a lehetőséggel, és hívjam az Evangélikus Élet minden érdeklődő olvasóját ezekre a hó végi alkalmakra éppúgy, mint a gospelkórus próbáira. A próbák csütörtökönként 18 és 20 óra között zajlanak. Megjegyzem, a kórus virtuálisan is felkereshető a www.egigero.hu internetes oldalon!
A másik említett programunkon, a Láthatatlan Színház előadásain való részvétel egészen másfajta élményt kínál. Az elnevezés egy olyan alternatív színházi kezdeményezésre utal, amely főként a helyzetgyakorlatokra, illetve a pszichodrámára alapoz. Egész estés programjaink az érzékszervekre épülnek, a látás kiiktatásával próbálunk meg intenzívebben befelé, önmagunkra és felfelé, azaz Istenre figyelni. A Láthatatlan Színház játékosan, de annál megrázóbban mondja el, mit jelent adni, kapni, életet átadni, felelősséget vállalni és teljesen igent mondani Isten szavára.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|