Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 37 - Tanévnyitó

Tanévnyitó

Lélek – élet – igazság. Három kulcsszó, melyekről sokat kellene tudnunk. Részesültünk-e Lélekben, van-e élhető életünk, és jelen van-e benne az igazság? Három lényeg, egy valóság – a te életed! S e három kulcsszó összetartozik, egységet képez, mint a térben a három dimenzió. Három, de egy: „…a Lélek életet ad az igazság által.” (Róm 8,10b)

„Non scolae, sed vitae discimus” – mondták a régi rómaiak: nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk. Az iskola falai között is az életről van szó, miként a templom falai között is az életről van szó!

Az már a szent ige görög nyelvének szépsége és mélysége, hogy ha a Lélekről mint Isten Lelkéről van szó, akkor azt mondjuk: pneuma, és ha a lélekről mint az ember lelkéről van szó, akkor azt mondjuk, hogy psziché.

Az is az ige nyelvének szépsége és mélysége, hogy szó van az életről mint földi életről, és szó van az életről mint örök életről. S erre is két szót tud az ige újszövetségi görög nyelve: diákosan cseng az eredeti, hogy biosz (földi élet), és talán idegenül, hogy dzóé (örök élet). De az ige nyelve megkülönbözteti a kettőt – azért, hogy az ember lássa maga előtt ezt a biológiai, földi életet, mert hatalmas érték és páratlan kincs, s mert itt a földön tényleg egy életünk van! S az ige azt akarja, hogy a biológiai, földi élet mellett lássuk az örök életet is. A kettőt nem szabad kijátszani egymással. Mind a kettőt Istentől kaptuk. Ezt a „biosz-életet” és a „dzóé – örök életet” is!

Mind a kettőre készülni kell!

Előbb ezt idéztem: „Non scolae, sed vitae discimus” – a földi életre készülünk az iskola falai között. De ne tévesszük szem elől, hogy nem csak a földi életre készülünk; sed vitae aeternae discimus – az örök életre is készülünk! S mind a kettőhöz egy kell: az igazság.

Az egyikhez a tudomány igazsága. Ezt az értelmes emberi lélek ragadja meg; ez a valóság igazsága. De ez még kevés – ennél több kell, már ehhez a földi élethez is: az emberi élet igazsága! Lelkünk szomjazza az igazság valóságát – ember és ember közt. Egy másik fajta igazság az, hogy igaz ember legyen valaki. Mert nemcsak a valót akarjuk, hanem az igazat!

S a harmadik: az örök élet igazsága, az üdvözítő igazság. Ezt csak Krisztustól vehetem, hit által. Nehézkes kifejezés, de értsük jól: megigazult élet – igazzá vált élet! Hitünk titka, hogy mind a háromra a Lélek vezet rá. A Lélek ad életet az igazság által!

Készülünk erre az életre, készülünk az örök életre.

Van tudománya a földi életnek, és van tudománya az örök életnek. Isten lelke és az ember lelke találkozzon az iskola falai közt, a templom falai közt, hogy legyen értelmes és igaz földi élet, és legyen üdvösséges örök élet a Krisztusban! Ámen.

Ribár János

Liturgikus sarok
Bizakodjatok, jó az Úr!
Tanévnyitó
Az ikonok
A diakóniai teológia kritikája
Hetvenéves a hatvani templom
Betegágyak mellől zsákfaluba
Más úton tértek haza
Egy hiteles ember
Egyházi érdekességek egy holland kisvárosban
Unitárius világtalálkozó
Nyugat-európai magyar protestánsok találkozója Finnországban és Észtországban
Amíg időnk van
Pro Deo et libertate
Negyven esztendeje hunyt el Albert Schweitzer
Temetni jöttem az e-mailt, nem dicsérni
Szükség van-e az egyház szociális (szeretet-)szolgálatára?
Egy letűnt rendszer „teológiája”
Vagy igen, vagy nem
Kolozsvárott neveztessék el közterület Járosi Andorról!
Muzsikusok (is) építik a kolozsvári öregotthont
Csaba királyfi ege alatt
„Megtérés” Halmágyon