Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 37 - Muzsikusok (is) építik a kolozsvári öregotthont

Muzsikusok (is) építik a kolozsvári öregotthont

A Kolozsvár-Belvárosi Református Egyházközség vezetősége arra az elhatározásra jutott, hogy öregotthont épít. A Farkas utcai templomhoz tartozó gyülekezetnek közel a fele idős, egyedülálló emberekből áll, akiknek a hozzátartozói a legtöbb esetben már nem élnek Romániában. Sok idős ember már nem képes egyedül ellátni saját magát, mások segítségére szorul. Havonta százötven egyedül élő kisnyugdíjas részesül támogatásban: alapélelmiszer-csomagokat kapnak. Ez azonban távolról sem jelenti a sokat nélkülöző idősek problémáinak megoldását. Ők az ötvenéves kommunista rendszer áldozatai, akiknek a létminimumot sem biztosító nyugdíjukból kell megélniük.

Kolozsváron két magyar öregotthon működik; ezek összesen huszonkét idős ember ellátását biztosítják. Az igény ennél sokkal nagyobb. Hosszú várakozólisták bizonyítják, hogy sok idős embernek megoldatlan a helyzete.

Az egyházközség tulajdonában van egy telek, amelyen jelenleg egy kis omladozó imaház áll. Az épületet le kell bontani, ellenkező esetben rövidesen magától is összedőlhet. Született egy olyan elképzelés, hogy az újjáépítés során egy negyvenöt férőhelyes öregotthon is épüljön fel egy új imaházzal együtt. Sajnos a legnagyobb akadályt az anyagi háttér hiánya okozza.

Úgy gondoltuk, hogy itthon és külföldön is megkeressük azokat, akik támogatni szeretnék az ügyet. A megkeresés azonban nemcsak szóban történik, hanem saját zeneművészeink közreműködésével és a Magyar Rádió szinte minden együttesének a segítségével mi is nyújtani szeretnénk valamit: egy-egy felejthetetlen hangversenyt. Legelőször Németországban szerveztünk jótékonysági hangversenykörutat, ahol egy kolozsvári trió zenélt, azután Kolozsváron és Marosvásárhelyen a Magyar Rádió Énekkara Strausz Kálmán vezényletével tartott gyönyörű hangversenyt pünkösd szombatján és első napján. Külön hálával tartozunk a Magyar Rádió minden tagjának, akik mindenkit megszégyenítő lelkesedéssel álltak az öregotthon építésének ügye mellé.

A következő jótékonysági koncertre szeptember 15-én 19.30-kor kerül sor a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében; e hangverseny bevételét is az öregotthon építésére szeretnénk fordítani. Ezt a koncertet Beethoven-estnek is nevezhetjük, hiszen a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, Kovács László karmester és Béres Melinda kolozsvári hegedűművész a D-dúr hegedűversenyt és a VI. (Pastoral) szimfóniát adják majd elő. A belépés díjtalan. Mindenkit kérünk, hogy lehetősége szerint támogassa a kolozsvári öregotthon építését a koncerten való részvételével és anyagi hozzájárulásával! Az adományokat hálás szívvel fogadjuk.

Azáltal, hogy sok adakozó lelkes ember keresett meg, és biztosított támogatásáról, bizonyosságot nyertünk afelől, hogy az öregotthon építésének terve nem csupán emberi elképzelés, hanem isteni akarat is egyben. „…reménységünket vetettük az élő Istenben, a ki minden embernek megtartója.” (1Tim 4,10; Károli-fordítás) Ezzel a reménységgel indultunk el ezen az úton, amely nemcsak nehézségeket, hanem sok áldást is hoz a magunk és rászoruló embertársaink számára.

Balázs Attila református lelkész

Liturgikus sarok
Bizakodjatok, jó az Úr!
Tanévnyitó
Az ikonok
A diakóniai teológia kritikája
Hetvenéves a hatvani templom
Betegágyak mellől zsákfaluba
Más úton tértek haza
Egy hiteles ember
Egyházi érdekességek egy holland kisvárosban
Unitárius világtalálkozó
Nyugat-európai magyar protestánsok találkozója Finnországban és Észtországban
Amíg időnk van
Pro Deo et libertate
Negyven esztendeje hunyt el Albert Schweitzer
Temetni jöttem az e-mailt, nem dicsérni
Szükség van-e az egyház szociális (szeretet-)szolgálatára?
Egy letűnt rendszer „teológiája”
Vagy igen, vagy nem
Kolozsvárott neveztessék el közterület Járosi Andorról!
Muzsikusok (is) építik a kolozsvári öregotthont
Csaba királyfi ege alatt
„Megtérés” Halmágyon
Becsengettek