Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 52
- 15 év 15 interjú tükrében
Keresztutak
Egyház és állam
Hozzászólás a cikkhez
15 év 15 interjú tükrében
Tizenöt év tapasztalata tizenöt állami, egyházi és közéleti személy véleményének tükrében: ez Szále László publicista Ha Isten nem volna – Egyház és állam másfél évtizede a Magyar Köztársaságban című interjúkötete – hangzott el a könyv múlt csütörtöki bemutatóján a Parlamentben. A Magyar Hivatalos Közlönykiadó gondozásában megjelent könyv – előszó helyett – egy további beszélgetést közöl a kötet „parlamenti ajánlására” is vállalkozó házelnökkel, Szili Katalinnal a szuverén ember szerepéről.
A tizenöt interjú olyan személyiségekkel készült, akik – Frenkl Thurzó Tibor szerkesztő szerint – az állam és az egyház szétválasztásának, de szabályozott együttműködésének is a hívei. A válogatásba többek között Erdő Péterrel, Bölcskei Gusztávval, Seregély Istvánnal, Zoltai Gusztávval, Glatz Ferenccel, Egyed Judittal folytatott beszélgetések kerültek be. A Magyarországi Evangélikus Egyházat D. Szebik Imre elnök-püspök és dr. Frenkl Róbert országos felügyelő reprezentálja.
A könyvbemutatón az Országgyűlés elnöke rámutatott: a hosszú, több évtizedes hallgatás és elhallgatás után jópár kényes kérdés megbeszélése égetővé vált, de tizenöt év elteltével csak a jelképes út elején vagyunk. Meggyőződése szerint leginkább kölcsönös párbeszédre van szükség. Szili Katalin hite szerint a demokratikus állam nemcsak azért támogatja az egyházakat, mert ez demokratikus voltából adódik, hanem a kölcsönösség okán is – azért, mert az egyházak a társadalom részei: iskolákat, egyházakat, szociális intézményeket működtetnek, karitatív tevékenységükkel pedig az elesetteket segítik.
Frenkl Thurzó Tibor a kötetet bemutatva kiemelte, hogy a tizenöt interjú mindegyikének más és más az üzenete. Véleménye szerint a válogatás jó szolgálatot tehet: üzenete révén a társadalomban csökkenhetnek a 20. században megkövesedett egyházellenes előítéletek, s ami a szerkesztő szerint legalább ilyen fontos – segít oldani a korszerű baloldallal szemben érzett klerikális előítéleteket is.
A szerkesztő úgy véli, a könyvben sikerült kiemelni a legfontosabbat: azt, hogy a párbeszéd kötelessége alól nem menti fel senki sem az államot, sem az egyházat.
MTI
::Nyomtatható változat::
|