Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 44
- „Klerikális reakció”
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
„Klerikális reakció”
Július 28. – augusztus 4.
Az Egyházak Világtanácsa Központi Bizottsága (EVT KB) Galyatetőn tart konferenciát.
Az Egyházak Világtanácsa Központi Bizottsága Galyatetőre érkezett küldötteinek egy része az 1955-ben született református nyilatkozat ismeretében tartózkodik Magyarországon. Ebben az időben már Magyarországon is terjed az irat Hitvalló Egyház 1956-ban Magyarországon címmel.
Augusztus 2-án Ravasz László Galyatetőn átadja memorandumát, és találkozik az EVT KB református vezetőivel.
Július 28. – augusztus 5.
Az Egyházak Világtanácsa Központi Bizottsága Galyatetőn tanácskozik. A tanácskozás vezetői többször látogatást tesznek Ordass Lajosnál, és tárgyalnak az Állami Egyházügyi Hivatal képviselőivel. Augusztus 4-én születik meg az Ordass Lajos állami és egyházi rehabilitációjáról, valamint a püspökségbe történő visszatéréséig teológiai tanárként történő foglalkoztatásáról szóló megegyezés.
Augusztus 28–30.
Nagybaráti találkozó: az ébredési mozgalom tizenegy vezető lelkésze Győrújbaráton tart konferenciát. Észrevételek címmel dokumentumot fogalmaznak meg.
Szeptember 4., 11., 14., 18., 25.
Lelkészkonferenciák Fóton és Balatonszárszón. A konferenciákon részt vevő lelkészek kemény kritikákat fogalmaznak meg az egyházi vezetéssel szemben. Teológiai, személyi, strukturális változásokat követelnek.
Október 5.
Ordass Lajos állami rehabilitációja. Ugyanezen a napon a Deák téren rendkívüli presbiteri gyűlés keretében formálisan rehabilitálják dr. Keken Andrást. Kendeh Györgyöt is rehabilitálják, és visszahelyezik budapest-kelenföldi lelkészi állásába.
Október 8.
Ordass Lajos egyházi rehabilitációja. Ugyanezen a napon Mihályfi Ernő egyetemes felügyelő felkéri, hogy tartson előadásokat az Evangélikus Teológiai Akadémián.
Október 18.
Grünvalszky Károly lemondása az egyetemes főtitkári tisztségről.
Október 21.
A nyíregyházi képviselő-testületi ülést követően az egyetemes felügyelőhöz intézett levélben „közegyházi érdekből” felvetik Túróczy Zoltán rehabilitációjának a kérdését.
Október 22.
Az Evangélikus Teológiai Akadémia Ifjúsági Bizottsága teljes ülést tart. A gyűlés témája „az ifjúság problémái a Lelkésznevelő Intézetben és egyebütt”. Az ülés eredményét három pontban, illetve tizenkét alpontban fogalmazzák meg.
A forradalom időszaka
Október 23.
Vető Lajos püspök és Veres Pál, az Állami Egyházügyi Hivatali osztályvezetője találkozik Győrben az egyházmegye lelkészeivel, majd külön Túróczy Zoltánnal.
Október 24.
Ordass Lajosnak ezen a napon kellett volna elkezdeni az előadásait az Evangélikus Teológiai Akadémián, a forradalom kitörése azonban megakadályozza ezt.
Október 25.
Grősz József kalocsai érsek beszédet mond a rádióban, nyugalomra int, és kifejezi azt a reményét, hogy a katolikusok nem vesznek részt a harcokban.
Október 28.
Túróczy Zoltán buzdító jellegű nyilatkozata a magyar forradalomról és szabadságharcról. „Isten ajándékának” nevezi a bekövetkező változásokat.
Kendeh György első prédikációja Budapest-Kelenföldön.
Ordass Lajos a harcok miatt nem tudja megtartani Zuglóban az istentiszteletet.
Október 30.
Dezséry László a püspöki cím megtartása mellett lemond a püspöki tisztségről.
A teológia tanári kara ugyanezen a napon közös nyilatkozatot ad ki, amelyben a budapesti evangélikus lelkészekkel és a teológia hallgatóival együtt azonosítják magukat a „magyar nép hősies szabadságharcával”, kiállnak a szabad választás lehetősége mellett, és ígéretet tesznek arra, hogy segítik a helyzet konszolidálását, és megemlékeznek a harcok áldozatairól. Ez a nyilatkozat megjelenik az Evangélikus Élet november 4-i számában.
Mindszenty József esztergomi érsek Tildy Zoltán közbenjárására kiszabadul felsőpetényi fogságából.
Október 31.
Vető Lajos püspök beszél a rádióban, illetve a Zeneakadémián a reformáció jelentőségéről.
Ordass Lajos első prédikációja a Deák téren.
Ravasz László református püspököt visszahívják a szolgálatba.
November 1.
Vető Lajos lemond a püspöki tisztségről, Ordass Lajos átveszi a Déli Evangélikus Egyházkerület és az egyetemes egyház irányítását.
A Magyar Ügyvédek Forradalmi Bizottságának elnöke, dr. Jármay Zsigmond a szervezet nevében levélben köszönti Ordass Lajost.
Franklin Clark Fry amerikai evangélikus egyházelnök a következő szövegű táviratot küldi Ordass Lajosnak: „Halleluja! A szívem Isten iránti örömteli köszönetre fakad azért, hogy püspöki állásodba visszahelyeztek.”
A Ráday utcában megalakul az Országos Intéző Bizottság – későbbi neve Református Megújulási Mozgalom.
Bereczky Albert református püspök lemond tisztségéről.
Tildy Zoltán a kormány nevében átadja Mindszentynek az Állami Egyházügyi Hivatal iratai feletti rendelkezési jogot.
November 2.
Ordass Lajos négynyelvű – magyar, angol, német, svéd – rádióüzenete.
Megérkezik az első segélyszállítmány Bécsből Budapestre.
A teológia tanári kara kari ülésen reményét fejezi ki, hogy a magyar szabadság visszanyerése a teljes vallásszabadságot is jelenteni majd, és ebből fakadóan „az egyháznak teljes szabadság biztosíttatik arra, hogy Istentől rendelt mindenfajta szolgálatát korlátozás nélkül végezze”. A zárómondatokban arra kérik az egyház minden tagját, hogy könyörögjenek Jézus Krisztus nevében a hazáért, a népért, annak „boldog és békés jövendőjéért”. Pálfy Miklós távollétében Sólyom Jenő prodékán vezeti a kari ülést. Ottlyk Ernő tanári, Friedrich Lajos a Lelkésznevelő Intézetben betöltött igazgatói állásáról lemond. Friedrich utódja Wiczián Dezső professzor, aki ettől fogva vigyáz a hallgatókra.
November 3.
Informális megbeszélés a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöki hivatalában. Túróczy Zoltán ideiglenes jelleggel átveszi az Északi Egyházkerület irányítását, megújul a Sajtóosztály és az egyházi lapok vezetése. Határozat születik az esperesek újraválasztásáról.
Mindszenty szózata a Szabad Kossuth Rádióban.
November 4.
A harcok miatt a Deák téren elmarad az istentisztelet.
Az Evangélikus Élet című hetilapban dr. Keken András vezércikkben köszönti a bekövetkezett változásokat. Ugyanezen a lapon közlik a budapesti lelkészeknek és a teológia tanári karának a forradalom és szabadságharc mellett történő kiállását, valamint az Evangélikus Teológiai Akadémia ifjúsága által megfogalmazott pontok rövidített változatát. (Az Evangélikus Élet e számot követően csak 1957. március 24-én jelenhet meg újra.)
**Mindszenty József politikai menedékjogot kap az amerikai nagykövetségen.
Összeállította: Kertész Botond
::Nyomtatható változat::
|