Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 16 - Iskola a hit és a tudomány szolgálatában

Iskola a hit és a tudomány szolgálatában

Tizenöt évvel ezelőtt indult újra Győrött az evangélikus oktatás

Újraindításának tizenötödik évfordulóját ünnepelte az elmúlt héten a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ. Az április 13-i emléknappal sajátos hitvallásként tett bizonyságot a közösség arról, hogy munkájuk „nem embernek, hanem Istennek szól”.

Evangélikus keresztény elkötelezettségből hagyta ott másfél évtizeddel ezelőtt korábbi állását az a tizenhat tanár, akikből Jancsó Kálmánné igazgató vezetésével 1992-ben megalakult az újjászületett győri evangélikus iskola – a mai Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ – első nevelőtestülete. Páratlan hit munkált döntéseikben, cselekedeteikben, csak így tudták az iskolaalapításhoz szükséges tapasztalatok híján megtalálni az arany középutat. Azt a folytatást, amely nem a negyvennégy évvel azelőtt abbamaradt egyházi nevelés tapasztalataiba, módszertanába kapaszkodott, hanem a 20. századi modern környezetbe építette bele a Luther Márton-i és a több száz éves magyar evangélikus oktatási hagyományokat.

Tizenöt évvel ezelőtt olyan új intézmény született Győrben, amelynek ma, amikor egyre kevesebb a gyermek, sincs gondja a beiskolázással. Ittzés János elnök-püspök szerint mindez azért alakulhatott így, mert a szülők generációja érti és tudja, hogy a most jubiláló iskola olyan többletet tud adni a rábízott gyermekeknek, amelyet máshol nem kapnak meg. Ittzés János hangsúlyozta: „Briliáns tudományos ismereteket más iskolák is adhatnak, de a hitnek és a tudásnak, az igaz emberségnek, az Isten-ismeretnek, az Isten és a felebarátok iránti szeretetnek erre az összhangjára csak az egyházi iskolák tudják nevelni a felnövekvő generációt.”

Ócsai Zoltán igazgató lelkész a névadónak, Péterfy Sándornak az emlékfalánál a hely, az „insula lutherana” különlegességéről beszélt. Az Istentől kapott ajándékról, arról az evangélikus szigetről, amelynek szíve az Öregtemplom, körülötte a szeretetházzal, az óvodával, az általános iskolával és a gimnázium épületével.

Hallgatóné Hajnal Judit, az intézmény igazgatója az emléknap végén, a távoli és közeli múltat idéző ünnepi műsor előtt mondott köszöntőt. Megindult szavakkal tett bizonyságot arról, hogy miért különleges ez az iskola. Azért, mert nevelési elveiben, felfogásában nem csupán a külső igények kielégítésének, hanem a keresztény értékek követésének akar megfelelni. Páratlan az intézmény, mert jó a hangulat, kicsik és nagyok mosolyogni tudnak egymásra, észreveszik egymás örömét, bánatát. Vagyis olyan iskola, ahol „jó együtt lenni, egyszerűen jó, mert ez így természetes”. A közelmúltat látva minden bizonnyal így lesz ez a távoli jövőben is!

Gülch Csaba

Regionális hozzárendelés: Péterfy Sándor Evangélikus Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú M?vészeti Iskola és Kollégium

Erkélyen
S. O. S.
Lámpásként világítani
Szombathelyi Tamás-mise
Iskola a hit és a tudomány szolgálatában
Hogy jobban megismerjük egymást
A lelki építkezés ideje
Újabb fontos állomás az Európa megújulását és egységét szolgáló zarándoklaton
Prőhle Gergely a Magyar Pax Romana kongresszusán
Zátonyról kikötőbe
Jogerősen pert nyert a református egyház
Evangélikus köszöntés a pápának
Konferencia Európa kulturális fővárosában
Nagy fába vágtuk a fejszénket – templom lett belőle
„Szövetségre lépek veled…”
„Hit nélkül nem lehet…”
Húst hússal?
Mindannyian tehetünk egymásért
Jó tréfa lett volna?
Erdélyi ősz, erdélyi tavasz
Jó hír a turkálóban
myLuther tavaszi kollekció
„Itt a tavasz”
Keresztény kalauz randizóknak
Van nevem, csak nem használom
Rapid filó
Még izzik a parázs
Elmaradt megemlékezés
Mesemaraton
Palócokról – versenyen kívül
Debreceni díszpolgárrá választották a kántus karnagyát
A szalvéta titkai
Jelképesen – de nem feleslegesen!
Fesztiváligazgatói vélemény
Hittanverseny-forduló
Akkor is Krisztus példája!
Rekordokra törő cserkészek?
Cantate
Elfogadtál és elhívtál

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 16 Iskola a hit és a tudomány szolgálatában