Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 15
- „Csodatevők” világszerte
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
„Csodatevők” világszerte
Száz esztendeje működik a Christoffel Vakmisszió
Százezer csoda elnevezésű kampányát a múlt év novemberében indította útjára a világszerte tevékenykedő, bensheimi (Németország, Hessen tartomány) székhelyű Christoffel Vakmisszió (www.cbm.de). Céljuk, hogy idén, fennállásuk századik évfordulóján az eddiginél százezerrel több embernek adják vissza a szeme világát. A szervezet 2006-ban száztizenkét országban összesen tizennyolcmillió asszonynak, gyermeknek és férfinak nyújtott szemorvosi segítséget.
A vakmisszió igazgatója, Martin Georgi szerint reális esély van az akciójuk keretében kitűzött cél megvalósítására. A CBM segítségével tavalyelőtt világszerte hatszáznegyvenezer olyan embert műtöttek meg, akinek szürke hályogja volt – ez a betegség vezet a leggyakrabban vaksághoz –, a műtét költsége mindössze harminc euró…
A „csodára” az egyik példát Albrecht Hennig szemész szolgáltatja. Az orvos a szervezet megbízásából 1982-ben alapított egy szemészeti klinikát a nepáli Lahanban. Néhány üres teremből és áram nélküli sátorból a világ második legnagyobb szemészeti klinikáját építette fel, négyszáz ággyal, négy műtővel és mobil orvoscsoportokkal. Maga Hennig az elmúlt huszonöt évben több mint százezer operációt végzett.
A Christoffel Vakmisszió igazgatója szerint a vakság az esetek háromnegyedében elkerülhető vagy gyógyítható. Az a véleménye, hogy a vakságot a szegénység okozza, és a vakság szüli a szegénységet. A vakok kilencven százaléka fejlődő országokban él, ahol az A-vitamin, az orvosi ellátás, valamint a gyógyszerek hiánya jelenti a problémát. A WHO szerint a segélyszervezetek fáradozásainak köszönhetően a vakok száma első ízben 2000 és 2005 között csökkent – 45 millióról 37 millióra –, annak ellenére, hogy a munkát pénz- és orvoshiány is nehezíti.
A vakmisszió a szervezetet életre hívó Ernst Jakob Christoffel protestáns lelkészről kapta a nevét, aki 1908-ban utazott nőtestvérével Törökországba, és Malatyában otthont alapított vakok, sérültek és árvák számára. 1925-ban a misszionárius Iránba költözött, és itt is otthonokat nyitott. 1946-ban a németországi, Köln melletti Nümbrechtben hozott létre egy intézetet vak és látássérült időseknek. Christoffel az iráni Isfahanban hunyt el 1955-ben.
A Glaube und Heimat írását fordította: Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|