Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 15 - Kedves Gyerekek!

Kedves Gyerekek!

92.jpg
Két hete indult, hatrészes sorozatunkban a bibliai Eszter történetét elevenítjük fel. Minden részben megoldhattokegy-egy rejtvényt is; a helyes megfejtéseket – akár a végén összegyűjtve – küldjétek el szerkesztőségünk címére (Evangélikus Élet szerkesztősége, 1085 Budapest, Üllői út 24.). A borítékra írjátok rá: Gyermekvár. Jutalmul ajándékcsomagot kaptok.

2.

Élt Ahasvérós király udvarában egy ember, akit Hámánnak hívtak. A király mindenkinél magasabb rangra emelte őt, ezért amerre csak elhaladt, mindenki térdet hajtott előtte. Egy ember volt ez alól kivétel: Mordokaj, Eszter királyné nagybátyja. Ő ugyanis a zsidó vallási törvényeket megtartva nem volt hajlandó senki előtt térdet hajtani – még a király főembere előtt sem. Amikor a többi udvari ember megkérdezte őt, ezt bátran el is mondta nekik.

Jelentették mindezt Hámánnak, aki nagyon mérges lett. Elhatározta, hogy bosszút áll. De nem elégedett meg azzal, hogy csak Mordokajt büntesse meg, hanem a birodalomban élő összes zsidót el akarta pusztítani.

El is ment a királyhoz, és hazugsággal rávette őt, hogy rendelje el a zsidó nép kiirtását. Cserébe hatalmas mennyiségű ezüstöt ígért az uralkodónak. A király elhitte mindazt, amit Hámán állított, ezért megengedte főemberének, hogy azt tegyen a zsidókkal, amit jónak lát, az ezüstöt pedig nem fogadta el.

Több sem kellett a bosszúra éhes főembernek! Azonnal hívatta a királyi írnokokat, és a birodalom minden nyelvére lefordítva parancsba adta, hogy Adár hónap tizenharmadikán öljenek meg minden zsidót, legyen fiatal vagy öreg, férfi vagy nő, a vagyonukat pedig vegyék el. Az utasításokat a király gyűrűjével pecsételték le.

Amikor Mordokaj megtudta ezt, gyászolni kezdett: megszaggatta ruháit, zsákruhába öltözött, hamut szórt a fejére, és keservesen jajveszékelve kiment a városba. De minden zsidó ember így tett, akihez eljutott a szörnyű parancs híre.

Mordokaj elment Eszter királyné palotájáig, de gyászruhája miatt nem léphetett be oda. Eszter nagyon megrendült, amikor hallotta, hogy nagybátyja zsákruhában gyászol odakint. Elküldte egyik szolgáját, hogy tudja meg, mi az oka ennek. Mordokaj mindent elmondott neki, és elküldte vele írásos parancsát a királynénak. Azt üzente Eszternek, hogy menjen be a királyhoz, és kérjen tőle kegyelmet a nép számára.

Eszter azonban szomorúan visszaüzent, hogy hívás nélkül senki – még ő sem – mehet be a királyhoz. Azok közül, akik így tesznek, csak az maradhat életben, aki felé a király kinyújtja aranypálcáját.

Mordokaj ezt üzente vissza: „Ne képzeld, hogy te a királyi palotában megmenekülhetsz a parancs elől! Nem maradhatsz néma, és nem hallgathatsz éppen most! Lehet, hogy azért lettél pont te a királyné, hogy ebben a nehéz helyzetben megmenthesd a néped!”

Eszter belátta, hogy nagybátyjának igaza van. Megkérte őt, hogy gyűjtsön össze minden zsidót, aki Súsán városában él, és ne egyenek, ne igyanak, vagyis böjtöljenek három napig Eszterért. Ő ugyanígy fog tenni, azután elmegy a királyhoz a törvény ellenére is.

Mordokaj elment, és mindent úgy intézett, ahogyan Eszter kérte.

Melyik úton jut el Mordokaj Eszter királyné palotájáig?

Jób könyve – a szenvedés
Növekszik a Szélrózsa-bimbó
Konferencia kérdőjelekkel
Jogerősen országos irodaigazgató Kákay István
Forberger-emléknapot rendeztek Bonyhádon
Forberger László
Férfimissziói nap
Tartani a lelket
Sírpróba
„Csodatevők” világszerte
A pokol tornácán
Valóra vált álom
Kiskorú felnőttek – nagykorú gyermekek
Kommentár a kommentárhoz
Evangélikus linkgyűjtemény
A gyülekezetek kétharmadának van honlapja
Galilei galaxisa
Tisztesség és hitelesség
Kávéházi anziksz
Tanárszemmel
Állam és egyház viszonya norvég és magyar tükörben
A kommunikáló egyház és szellemi műhelyei
Quo vadis, evangélikus értelmiség?
Nemzetközi börtönmissziós imahét
A bűntetten és a büntetésen túl
Imádkozzunk!
Szerkesztőségünk a csillagok útján
Kedves Gyerekek!
Páll Lajos festőművész hetvenéves
Verselők versenye
A reformkor egyik evangélikus közkatonája
Nyugat kávéház
Férfiszeszély – kevert diós sütemény
Ó, Adamo! Csakhogy megtaláltalak!
ÉnekKincsTár
Öröm van nálad!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 15 Kedves Gyerekek!