Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 17 - Megújult a medgyesegyházi templom

Megújult a medgyesegyházi templom

Az idén száztíz esztendős medgyesegyházi templom felújítása immár tíz éve tart. A századik évfordulóra újulhatott meg a templom külseje, de akkor a tető és a belső tér rekonstrukciója elmaradt. Mostanra teremtődtek meg a feltételei annak, hogy befejeződhessen az épület teljes körű renoválása. A medgyesegyházi evangélikusok ünnepi istentisztelet keretében adtak hálát templomuk megújulásáért április 19-én; az alkalom igehirdetői szolgálatát, valamint az épület újraszentelését Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke végezte.

A tizenötmillió forintos összköltségű felújítás a gyülekezet, a Kelet-Békési Egyházmegye, az egyházkerület, az országos egyház és az Oktatási és Kulturális Minisztérium széles körű összefogásának eredményeként valósulhatott meg.

Az istentisztelet liturgiai szolgálatában Kondor Péter, a Kelet-Békési Egyházmegye esperese, valamint Veres Ravai Csaba Endre és Veres Ravai Réka, a Medgyesegyházi Evangélikus Egyházközség lelkészei vettek részt.

Gáncs Péter Zsolt 127,1 és Mk 11,17 alapján tartott igehirdetésében arról szólt, hogy bármily szép lett is az újraszentelt templom, csakis az együtt éneklő, hálaadó, Isten igéjére figyelő gyülekezeti közösség lehet a legnagyobb ékessége.

Az ige ugyanis figyelmeztet bennünket: minden épületfelújítás kidobott pénz és energia, ha Isten maga nem építi a gyülekezetet. Ehhez az ige eszközét használja fel, amely a Szentlelken keresztül személyiségeket képes formálni, életeket tud vezetni, és sorsokat tud megváltoztatni. Az izgalmas kérdés nem az, hogy mi történik egy ilyen szép ünnepnapon, hanem az, hogy mi fog történni holnap: meg tudja-e érinteni Isten igéje ebben a templomban a hívek szívét, képes-e a közösség befogadni Isten életújító és ható Lelkét, és valóra válik-e az a reménység, hogy az egyház Ura összegyűjti nyáját ezen a békési településen is? Ami ezen a napon történt, az nem lezárása egy folyamatnak, hanem valójában az újrakezdés lehetősége: a lelki építkezésnek, az élő kövek renoválásának egy újabb kezdőpontja – mutatott rá az egyházkerület püspöke.

Az ünnepi közgyűlést Madari Imréné, a Medgyesegyházi Evangélikus Egyházközség felügyelője nyitotta meg. A templomfelújítás történetéről vetített képek segítségével Veres Ravai Csaba Endre tartott beszámolót; köszönetet mondott mindazoknak, akik valamilyen formában támogatták a renoválást. Hogy milyen konkrét munkálatokra volt szükség az épület megújulásához, azt a kivitelező cég vezetője, Ábelovszky László vállalkozó, a Déli Egyházkerület közgyűlésének tagja foglalta össze az ünneplő gyülekezetnek.

Radosné Lengyel Anna kerületi felügyelő a Déli Egyházkerület nevében köszöntötte a medgyesegyházi evangélikusok közösségét, dr. Rück András egyházmegyei felügyelő pedig a Kelet-Békési Egyházmegye képviseletében adta át jókívánságait. A szomszédos, másik békési egyházmegyéből a medgyesegyházi gyökerekkel rendelkező Ribár János nyugat-békési esperes mondta el köszöntő szavait, és hangsúlyozta, hogy a templom állapotán jól lemérhető egy gyülekezet „lelki állapota” is, vagyis az, hogy milyen fokon él a közösségben a hit megtartó ereje, amely a lelki megújulás alapja.

A hálaadó ünnep a gyülekezeti közösségi házban megrendezett szeretetvendégséggel és állófogadással ért véget.

Az egyházkerület elnöksége – Gáncs Péter püspök és Radosné Lengyel Anna kerületi felügyelő – ezután látogatást tett Telekgerendáson, a Teleki családi napok elnevezésű missziói hétvége zárónapján. Ez volt az első nagyobb missziói-evangélizációs rendezvény a községben azóta, hogy Liptákné Gajdács Mária beosztott lelkész tavaly ősszel megkezdte ott missziói, gyülekezetépítő szolgálatát.

P. G.

Regionális hozzárendelés: Medgyesegyházi Evangélikus Egyházközség

A Példabeszédek könyve – a bölcsesség
Megújult a medgyesegyházi templom
Magyar–magyar püspöki csúcstalálkozó
Egyházkerületi kórustalálkozó
A jó sáfárok nagykorúsága
Szövetségkötés
Az 54.
Akiknek helyük van
Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől
„Köszöntünk Mátyás király évében!”
Kultúrateremtés és értékőrzés
Északi „rokonlátogatás”
Közelítések
Lajta-parti közgyűlés
Közösen kampányolunk
A nyilvánosság nyilvánvalósága
Imaszoba a rendőrpalotában
Csendesnap Észak-Burgenlandban
Keskeny Út – képzés, képződés
Meggyengült megerősítés
Egyházmegye szabad szoftverrel
Következmények nélküli imádságok
Olimpia a Szentírás évében
Kiútmutató
A hidrogéntől az irodaszékig
Kis magyar dzsembori
„Hogy mindnyájan egyek legyenek…”
„Prúsz-premier” a televízióban
Déli harangszó Bokodról
Sárkányölő Szent György pogácsája
Imádkozni nehéz, de lehetséges
Hol a menny? Hol van Krisztus?
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár
Mi Atyánk, ki vagy mennyekben

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 17 Megújult a medgyesegyházi templom