Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 17 - Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől

Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől

Sötét felhők és eső fogadták azokat, akik április 19-én délelőtt Balatonbogláron a Somogy-Zalai Egyházmegye hagyományőrző ifjúsági napjára igyekeztek. A rendezvénynek – melyet a Mevisz Ladik szakcsoportja szervezett Visnyei Emőke vezetésével – a Varga Béla Kulturális Központ adott otthont. Az eseményre a helybelieken kívül többek között Látrányból, Keszthelyről, Siófokról, Tabról, Ecsenyből, Nagykanizsáról is érkeztek érdeklődő gyermekek, fiatalok.

A nyitóáhítat kezdetén felcsendült a népdal, melynek kezdő sora az esemény mottója lett. „Fújnak a fellegek Somogy megye felől…” – énekelte Zsíros András balatonboglári lelkész, a nap házigazdája. Áhítatában a helyes út kereséséről és megtalálásáról szólt. Arról, hogy akkor járunk igaz úton, ha hagyjuk magunkat Isten által vezetni, akire mindenkor hagyatkoznunk kell. „Aki a Felséges rejtekében lakik, a Mindenható árnyékában pihen, az ezt mondhatja az Úrnak: Oltalmam és váram, Istenem, akiben bízom!” – hangzott az ige a 91. zsoltár alapján (1–2. vers).

A nap programja a néphagyományok megismerése, visszaidézése körül forgott. Agócs Gergely népi hangszereket ismertetett és szólaltatott meg, majd egy Somogy megyei népmesével bűvölte el a legkisebbeket. Sándor Ildikó, a Hagyományok Házának munkatársa a népművészet erejéről, a hagyományok megőrzésének fontosságáról beszélt.

Az ürömi József Nádor Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény növendékei somogyi népdalokat énekeltek, vonósegyüttesük ádámosi és nagysajói dallamokat szólaltatott meg, majd bábcsoportjuk „Tedd ide, tedd oda” című fergeteges előadása következett.

Közben elállt az eső, kisütött a nap, így a házigazda gyülekezet által főzött közös ebédet – melynek elkészítésében a Gaal Gaston Cserkészcsapat tagjai is segédkeztek – már a szabad ég alatt fogyaszthatták el a vendégek.

Délután került sor Szilágyi Piroska kiállításának megnyitójára; a festőművész egyik műve szolgált a rendezvény plakátjának hátteréül.

Boka Gábor produkciója sajátos színfoltja volt a napnak. Petőfi Sándor János vitéz című művét jelenítette meg egyéni felfogásban, sok kacagást keltve, kicsiket-nagyokat egyaránt bevonva az előadásba.

A Misztrál együttes 20. századi magyar költők megzenésített verseivel a tarsolyában érkezett, de Ady Endre, Dsida Jenő, Szabó Lőrinc költeményein kívül népdalfeldolgozásokat is hallhattak a jelenlévők. A Tatros együttes a moldvai népzenéből hozott ízelítőt. Ezután a Seremoj néptánccsoport tartott bemutatót, majd táncházat, amelyhez a Tatros szolgáltatta a muzsikát.

A jó hangulat egészen estig megmaradt, s talán még sokáig távol tartja a „föllegeket” a somogyi (és zalai) fiatalok egén.

Péter Ildikó

Regionális hozzárendelés: Somogy–Zalai Egyházmegye

A Példabeszédek könyve – a bölcsesség
Megújult a medgyesegyházi templom
Magyar–magyar püspöki csúcstalálkozó
Egyházkerületi kórustalálkozó
A jó sáfárok nagykorúsága
Szövetségkötés
Az 54.
Akiknek helyük van
Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől
„Köszöntünk Mátyás király évében!”
Kultúrateremtés és értékőrzés
Északi „rokonlátogatás”
Közelítések
Lajta-parti közgyűlés
Közösen kampányolunk
A nyilvánosság nyilvánvalósága
Imaszoba a rendőrpalotában
Csendesnap Észak-Burgenlandban
Keskeny Út – képzés, képződés
Meggyengült megerősítés
Egyházmegye szabad szoftverrel
Következmények nélküli imádságok
Olimpia a Szentírás évében
Kiútmutató
A hidrogéntől az irodaszékig
Kis magyar dzsembori
„Hogy mindnyájan egyek legyenek…”
„Prúsz-premier” a televízióban
Déli harangszó Bokodról
Sárkányölő Szent György pogácsája
Imádkozni nehéz, de lehetséges
Hol a menny? Hol van Krisztus?
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár
Mi Atyánk, ki vagy mennyekben

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 17 Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől