Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 17 - Kedves Gyerekek!

Kedves Gyerekek!

Mostani, hatrészes sorozatunkban a bibliai Eszter történetét elevenítjük fel. Minden részben megoldhattokegy-egy rejtvényt is; a helyes megfejtéseket – akár a végén összegyűjtve – küldjétek el szerkesztőségünk címére (Evangélikus Élet szerkesztősége, 1085 Budapest, Üllői út 24.). A borítékra írjátok rá: Gyermekvár. Jutalmul ajándékcsomagot kaptok.

3.

Amikor letelt a háromnapos böjti időszak, Eszter királynői ruhába öltözött, és megállt a palota belső udvarán. Ahasvérós király a trónján ült, szemben a bejárattal. Meglátta Esztert, aki hívás nélkül érkezett, és ezért meg kellett volna halnia. Azonban a törvény szerint életben maradhatott, aki felé a király kinyújtotta aranypálcáját. Ahasvérós kegyelmes volt feleségével, és a pálcával engedélyt adott neki a belépésre.

Amikor Eszter odament hozzá, azt kérdezte tőle: „Mi járatban vagy, Eszter királyné? Mit kívánsz? Ha az országom felét is, megkapod.” Ő azonban nem ezt kívánta, hanem meghívta a királyt és Hámánt aznap estére vacsorára. Ők pedig örömmel elfogadták a meghívást.

A vacsora jól sikerült, a király pedig újra megkérdezte Esztert, hogy mit kíván cserébe. Megígérte neki, hogy bármi legyen is az, teljesíti. A királynénak egyetlen kívánsága volt: másnap is jöjjenek el hozzá vacsorára. Akkor majd elmondja a kérését is.

Hámán jókedvűen távozott a királyné palotájából, de öröme nem tartott sokáig. A kapuban találkozott Mordokajjal, aki még mindig nem volt hajlandó térdet hajtani előtte. Ezt látva csak még nagyobb lett az iránta érzett haragja.

Mérgesen hazament, összehívta barátait és a feleségét. Elmondta nekik, hogy hiába van hatalmas vagyona, nagy családja, hiába élvezi a király és a királyné kegyét, aki még vacsorára is meghívta őt, addig nem lesz boldog, amíg a zsidó Mordokaj az udvarban van. Ezt hallva a többiek azt tanácsolták neki, hogy csináltasson egy ötven könyök magas fát, reggel pedig kérje meg a királyt, hogy akassza fel rá Mordokajt. Hámán örült az ötletnek. Azonnal fel is állította a fát, és már alig várta a reggelt.

Ahasvérósnak aznap éjszaka nem jött álom a szemére. Ezért megparancsolta, hogy hozzák elő a történetek könyvét, és olvassanak fel neki belőle. Ahogy ezt tették, rátaláltak arra a részre, amely elbeszélte, hogyan mentette meg Mordokaj a király életét. Ahasvérós akkor megkérdezte, hogy milyen kitüntetést és rangot kapott ezért Mordokaj. Az emberei azt válaszolták, hogy semmilyet. Ekkor jelent meg Hámán, hogy megkérje a királyt: akasztassa fel Mordokajt.

Az uralkodó megkérdezte tőle: „Mit kell tenni azzal az emberrel, akit ki akar tüntetni a király?” Hámán azt gondolta, Ahasvérós őt akarja valami miatt megjutalmazni, ezért így felelt: „Olyan ruhába kell őt öltöztetni, amilyet a király hord. Az uralkodó lovára kell őt ültetni, és koronát kell a fejére tenni. Majd lovagoltassák végig a város terén, és kiáltsák előtte: »Így tesznek azzal az emberrel, akit a király ki akar tüntetni.«”

Amikor mindezt meghallgatta Ahasvérós, megparancsolta Hámánnak, hogy tegyen így mindent a zsidó Mordokajjal. El lehet képzelni Hámán csalódottságát és szégyenét, de nem tehetett mást – a király szava parancs volt.

Melyik lovat és melyik koronát kapta Mordokaj?

A Példabeszédek könyve – a bölcsesség
Megújult a medgyesegyházi templom
Magyar–magyar püspöki csúcstalálkozó
Egyházkerületi kórustalálkozó
A jó sáfárok nagykorúsága
Szövetségkötés
Az 54.
Akiknek helyük van
Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől
„Köszöntünk Mátyás király évében!”
Kultúrateremtés és értékőrzés
Északi „rokonlátogatás”
Közelítések
Lajta-parti közgyűlés
Közösen kampányolunk
A nyilvánosság nyilvánvalósága
Imaszoba a rendőrpalotában
Csendesnap Észak-Burgenlandban
Keskeny Út – képzés, képződés
Meggyengült megerősítés
Egyházmegye szabad szoftverrel
Következmények nélküli imádságok
Olimpia a Szentírás évében
Kiútmutató
A hidrogéntől az irodaszékig
Kis magyar dzsembori
„Hogy mindnyájan egyek legyenek…”
„Prúsz-premier” a televízióban
Déli harangszó Bokodról
Sárkányölő Szent György pogácsája
Imádkozni nehéz, de lehetséges
Hol a menny? Hol van Krisztus?
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár
Mi Atyánk, ki vagy mennyekben

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 17 Kedves Gyerekek!