Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 17 - Lajta-parti közgyűlés

Lajta-parti közgyűlés

A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület elnöksége április 19-re hívta össze nyilvános ülésre a kerület közgyűlésének szavazati és tanácskozási joggal rendelkező tagjait. Az ülésnek ezúttal a mosonmagyaróvári polgármesteri hivatal tanácsterme adott otthont.

Kiss Miklós mosonmagyaróvári lelkésznek, a Győr-Mosoni Egyházmegye esperesének áhítata után az elnökség – Ittzés János püspök és Szabó György egyházkerületi felügyelő – jelentése következett, melyet a grémium egyhangúlag elfogadott. A közgyűlés tagjai hozzászólásukban túlságosan pesszimistának találták a püspöki jelentést, amely az egyháznak a jelen társadalmában betöltött nyugtalanító helyzetét tárgyalja. Ittzés János szerint jelentése nem pesszimista, hanem realista. Amint mondta: ne frusztráltságunkat vetítsük ki a helyzet elemzésére, hanem helyzetünkből fakadó realitásérzékünkkel közelítsük meg a problémákat, és így próbáljunk beszélni a gondokról vagy – ha vannak – az eredményekről.

Szó esett még arról is, hogy a lelkészek által nyújtott adatszolgáltatás hiányos; ezt többen a számítógép és az internet használatában való járatlansággal magyarázzák.

Kérdésként hangzott el, hogy miként lehetne a lelkészeket a határidők betartására kötelezni. A közgyűlés megszavaztaSzabó György felügyelő azon felvetését, hogy ezt a kérdést tárgyalják az őszi gyülekezeti elnökségi konferencián, és akkor döntsenek az esetleges motivációkról, illetve a szankciókról.

A közgyűlésen részt vett, és bemutatkozott Kákay István, az Országos Egyházi Iroda megválasztott igazgatója, valamint dr. Mekis Viktória igazgatóhelyettes; rögtönzött fórum keretében válaszoltak a feltett kérdésekre.

Az anyagi ügyekre térve Ittzés János püspök beszámolt a történelmi egyházak közös – előző napi – sajtótájékoztatójáról, amelynek fő témája az egyházaknak az 1%-os adófelajánlások növelése érdekében folytatandó kampánya volt. Majd elmondta, hogy az egyházkerület hatáskörébe tartozó tizennyolcmillió forintos külön keret nyolcszázezer forinttal bővült. Az idei évben a Vasi Egyházmegye kapta a külön ötmillió forintos támogatást.

A közgyűlés azzal a feltétellel fogadta el a marcalgergelyi gyülekezetnek a parókiájuk nyílászáróinak a cseréjére vonatkozó támogatási kérelmét, hogy az egyházkerület jelenlegi egymillió forintos támogatásának a felét a Veszprémi Egyházmegye visszautalja a kerületnek a jövő évi keretéből.

A grémium a beérkezett gépkocsikérelmekkel kapcsolatban is döntött: a nemeskéri, illetve közösen a zalaegerszegi és a pusztaszentlászlói gyülekezet kap egy-egy millió forintos támogatást szolgálati gépkocsi vásárlására.

Végül Ittzés János püspök bejelentette, hogy egyházi törvényeink értelmében jövőre eléri a lelkészek számára megszabott nyugdíjkorhatárt. Mivel a törvény lehetőséget ad arra, hogy a püspökök két évvel meghosszabbítsák hivatali idejüket, ezzel kapcsolatban kiosztott egy kérdőívet a közgyűlés tagjainak, melyben állásfoglalást kér. Külön felhívta a figyelmet, hogy ne a saját vélekedésüket írják le, hanem kérjék ki az őket delegálók véleményét. A kérdőívet az őszi közgyűlésen kéri – név nélkül – leadni. A beérkezett vélemények alapján dönt visszavonulásáról vagy hivatali idejének meghosszabbításáról.

A tanácskozás a kerület és a mosonmagyaróvári gyülekezet ajándékaként közös ebéddel és testvéri beszélgetéssel ért véget.

Menyes Gyula

A Példabeszédek könyve – a bölcsesség
Megújult a medgyesegyházi templom
Magyar–magyar püspöki csúcstalálkozó
Egyházkerületi kórustalálkozó
A jó sáfárok nagykorúsága
Szövetségkötés
Az 54.
Akiknek helyük van
Nem csak a fellegek fújtak Somogy megye felől
„Köszöntünk Mátyás király évében!”
Kultúrateremtés és értékőrzés
Északi „rokonlátogatás”
Közelítések
Lajta-parti közgyűlés
Közösen kampányolunk
A nyilvánosság nyilvánvalósága
Imaszoba a rendőrpalotában
Csendesnap Észak-Burgenlandban
Keskeny Út – képzés, képződés
Meggyengült megerősítés
Egyházmegye szabad szoftverrel
Következmények nélküli imádságok
Olimpia a Szentírás évében
Kiútmutató
A hidrogéntől az irodaszékig
Kis magyar dzsembori
„Hogy mindnyájan egyek legyenek…”
„Prúsz-premier” a televízióban
Déli harangszó Bokodról
Sárkányölő Szent György pogácsája
Imádkozni nehéz, de lehetséges
Hol a menny? Hol van Krisztus?
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár
Mi Atyánk, ki vagy mennyekben

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 17 Lajta-parti közgyűlés