Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 10
- Téli tanulságok Nyíregyháza bokraiban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Téli tanulságok Nyíregyháza bokraiban
A legnagyobb hidegek még előttünk voltak, amikor sorra egymás után jöttek a hírek a fagyhalált szenvedett emberekről. Rendre egyedülálló idős férfiak voltak az áldozatok, saját lakásukban, műhelyükben, álmukban érte őket a végzet. Akadt közöttük olyan, akit két hét elmúltával találtak meg a rokonok. Mire megérkeztek a legszigorúbb téli napok, a szociális ellátórendszer szerte az országban a legmagasabb fokozatra kapcsolt. És mintha megritkultak volna a fagyhalálról szóló hírek…
A Nyíregyháza-Kertvárosi Evangélikus Egyházközség fenntartásában működő Joób Olivér Gondozó és Rehabilitációs Szeretetintézmény a város önkormányzatával kötött feladatátvállalási szerződésnek megfelelően mintegy tízezer ember számára biztosítja a szociális alapszolgáltatásokat.
Leskóné Borbély Zsuzsa szakmai vezetőtől megtudjuk, hogy az 1996 óta működő intézményben most már háromszáz ember napi étkeztetését, az ebédek lakásra szállítását szervezik, saját otthonukban gondozzák azokat az időseket vagy betegeket, akik nem vagy csak részben képesek ellátni magukat. Ezenkívül működtetik a családsegítő, valamint a tanyagondnoki szolgálatot.
A városrészhez huszonhét bokortanya tartozik, ezekben mintegy kétezren laknak, sokuk éppen a legveszélyeztetettebb csoporthoz tartozik: idős, beteg, magányos.
– Az idei tél valóságos vizsgahelyzetet teremtett a szociális ellátórendszer számára: képes-e az intézményrendszer a legrosszabbtól megóvni a rájuk bízott embereket? Önök hogy vizsgáztak?
– Nem kitűnőre, de jól vizsgáztunk – válaszolja habozás nélkül a fiatalasszony. – Azt kell mondanom, hogy a kollégáim megtettek mindent annak érdekében, hogy az ellátási területünkön ne jelentsen problémát a nagy hideg. A napi rutin mellett adományokat gyűjtöttünk: meleg ruhát, takarókat, tüzelőanyagot a rászorulóknak több-kevesebb sikerrel, a tanyagondnokaink pedig éjt nappallá téve, erőn felül járták a bokrokat, hogy felderítsék azokat, akik egyedül élnek, potenciálisan veszélyben vannak, de nem tartoznak az ellátottaink közé, és akik maguktól nem jelentkeznek, mert vagy nem tudják, hogy kérhetnek segítséget, vagy szégyellnek kérni.
Éppen az, aki a leginkább segítségre szorulna, nem mindig mer. Épp ezért fontos tudni, hogy a családtagok is jelezhetnek, ha úgy érzik, ők maguk nem tudnak eleget tenni veszélyben lévő hozzátartozójukért. De jöhet a jelzés a szomszédoktól is, sokszor ők tudnak a legtöbbet arról, hogyan él az illető.
– Sikerült-e működésbe hozni minden csatornát, amelyen az információk célba érhetnek?
– Ezeket a csatornákat folyamatosan bővíteni kell. De jól működő „jelzőrendszer” maga a gyülekezet is, melynek területe egybeesik a diakóniai szolgálat ellátási területével. Az istentiszteletek, gyülekezeti események a legjobb alkalmak az információk cseréjére, de nekünk meg kell találnunk azokat is, akik nem jönnek el ezekre, nem kapják meg a szórólapot, nem olvassák az újságot. Ez a legfontosabb feladatunk, megtalálni a módját, hozzájuk hogyan jutunk el. A feladat folyamatos, mert a magányos, idős emberekre nem csak a fagy jelent veszélyt. De vannak olyan új ügyfeleink, akik épp a téli krízis idején találtak el hozzánk. Például az ingyenes tüzelőakció okán.
A városüzemeltetési kft. feladata, hogy azonnali intézkedéssel tűzifát szállítson a rászorulóknak, azonban sokan a Joób Olivér Szeretetintézményen keresztül kértek tüzelőt. Ám a közbeiktatott láncszem nemhogy lassította volna a segítség gyors megérkezését, épp ellenkezőleg, az intézmény munkatársai kiváló kapcsolatokat ápolnak a város minden olyan szervezetével, intézményével, mely a szakszerű ellátásban partner lehet. És hát a legjobbkor jött, hogy munkába állíthattuk a második tanyagondnokot. Visszamenőleg megkaptuk a tavalyi egyházi kiegészítő normatívát, amiből megvásárolhattuk a nélkülözhetetlen kisbuszt. Tudni kell, hogy a „bokrokban” olykor négy kilométer is elválasztja egymástól a szomszédokat.
V. E.
::Nyomtatható változat::
|