Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 10
- Csendesnap a teremtés védelmében
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Csendesnap a teremtés védelmében
Olvasóink hamarosan megismerkedhetnek a Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát teremtésvédelmi munkacsoportjának felhívásával, mely arra buzdítja a gyülekezeteket és az iskolákat, hogy 2009. szeptember 27. és október 1. között tartsanak teremtésvédelmi hetet. A soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Kollégium és Szakképző Iskolának nem volt szüksége biztatásra ahhoz, hogy tavaly november 19-én csendesnapot tartson. Reméljük, hogy Mesterházy Balázs iskolalelkész beszámolóját olvasva sokan kedvet kapnak az őszi közös ünnepléshez. (K. E.)
„»Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!« A környezetvédők régi jelmondata foglalja össze számomra ezt a mai napot. Ma a közös iskolai csendesnap keretében megpróbáltunk előretekinteni. Nem tudjuk, mit hoz a holnap. Amit sejtünk belőle, az meg nem nagyon tetszik. Tudom, hogy mindenkinek más előadás, beszélgetés jutott a mai nap folyamán. Mindenképpen egy dolog kell, hogy tudatosuljon bennünk, ez pedig a nemzetközi szolidaritásról szóló kiállítás jelmondata: »Formáld Te is a világot!« Igen, van lehetőségünk! Ne higgyünk azoknak, akik azt mondják, hogy nincsen, törődjünk bele a világfolyamatokba!
Őszintén megmondom, kifejezetten frusztrált a hét elején, hogy nem találtam a városban annyi újrahasznosított papírt, hogy arra fénymásolhattuk volna az istentiszteleti liturgiát. Pedig az lett volna az igazi, nem? Nemcsak beszélni valamiről, hanem tenni is. Ezért gondolom, hogy ez a mostani istentisztelet nem egyszerűen egy csendesnap lezárása, hanem ami fontosabb: most kezdődő egyéni és közös életünk nyitó istentisztelete. Mostantól arra fogok figyelni, hogy milyen csodálatos Istenünk teremtett világa! Arra figyelhetek, hogy ezt a bolygót nem atyáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön. Lehet, hogy már ma este egy perccel rövidebb ideig fogok zuhanyozni. Meglátom, hogy ezek az Úristen rendjéhez tartozó dolgok! Rend – amikor nem lépünk át határt! Egész évben erre figyelünk az áhítatok során is. Hát ne lépjük át ezt a határt! Az Úristen rendjének határát, amelyet még a madarak és a liliomok is ismernek (Mt 6,26.28–29).”
Az előző mondatok részletek egy igehirdetésből. Azon a csendesnapon hallhatták a líceum diákjai és tanárai, amelyen a felelősség volt a kulcsszó. Felelősségünk egymásért, a körülöttünk lévő teremtett világért és a tőlünk távol – nálunk sokkal rosszabb körülmények között – élő testvéreinkért.
A nap programjához tartozott a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet vándorkiállítása is, melynek címe: Formáld Te is a világot! Mi is fontosnak tartjuk, hogy diákjaink látókörét tágítsuk, és felhívjuk figyelmüket arra, hogy mennyire mások egy harmadik világbeli gyermek problémái, mint európai társaiké. Az igazság nem biztos, hogy nálunk van. Sőt!
Szerettünk volna rámutatni, hogy keresztényként miért kell foglalkoznunk ezekkel a kérdésekkel. Ehhez remek előadókat tudtunk hívni, és ismeretterjesztő előadásokkal, interaktív beszélgetésekkel, ökológiai társasjátékkal és egyéb módszerekkel igyekeztünk hozzásegíteni a diákokat ahhoz, hogy élhetőbb hellyé tegyük ezt a csodálatos Földet. Előadóink között voltak keresztény környezetmérnökök, gyógyszerészek, táplálkozással foglalkozó szakemberek és elhivatott teremtésvédő teológusok. A nap záró istentiszteleteként pedig a teremtés ünnepét tartottuk meg a Luther Kiadó által néhány hónapja megjelent, hasonló című könyvben található liturgia alapján.
Hiszem, hogy hasonló napokat tartva iskoláink elindíthatják a diákokat azon az úton, amely nemcsak egyszerűen környezettudatossá teszi őket, hanem valóban a Teremtő munkáját ismerhetik fel életük minél több területén. És ha még azt is meghalljuk, hogy az egész világ (!) sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését, akkor a jézusi életművet is sokkal teljesebben értjük. Köszönetként – sőt talán ajánlásként is – hadd álljon itt meghívott előadóink névsora, illetve az általuk vezetett programok listája.
Andrássy Péter: Láttam, Uram, hegyeidet! Balaskó Mónika: Energiatakarékossági társasjáték/vetélkedő; Benkovics Sándor: Előadás a környezettudatosságról + ökológiai drámajáték; Bogdányi Mária: Tápláljon a táplálék, éltessen az élelmiszer! Bősze Balázs: Ökológia és költészet; Friedrich István: Ökofalu; Hárs Olivér (Castanea Környezetvédelmi Egyesület): Átváltozás; Horváth Lúcia: Az egészséges táplálkozásról; Illés Péter: Szelektív hulladékgyűjtés és ami mögötte van; Joób Márk: A Rába habzásáról – szentgotthárdi tiltakozások; Molnár József: Gyógynövényeink – Növények a Bibliában (videóról Molnár József tanár úr 9. c-s licista osztálya 1999-ből); Ragats Zsófia–Gálos Borbála: Klímaváltozás és ami mögötte van; Al Gore-film: Kellemetlen igazság; Morgan Spurlock-film: Super Size Me.
Igehirdetés-részlettel kezdtem, hadd fejezzem is be azzal:
„Valahol valamit elrontottunk. De ahogy azt a lekcióban a Kolossébeliekhez írt levél 1. fejezetéből hallhattuk, Isten végső és megmásíthatatlan akarata Jézusban érkezett el. Irgalmasságot, nem pedig ítéletet gyakorolt e világ felett. Reménységünk abban lehet, hogy még mindig tart a kegyelem ideje. Ámen.”
Mesterházy Balázs iskolalelkész
::Nyomtatható változat::
|