Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 10
- P. O. N. R. – hogyan tovább?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
P. O. N. R. – hogyan tovább?
Az Evangélikus Élet 2009. február 8-i száma – benne Ittzés János püspök és Lupták György esperes írása, a Csókay házaspárral készült beszélgetés és más cikkek – mutatja, hogy hazánkban is, egyházunkban is „van valami a levegőben”.
Nem éltem 1956-ban, de a beszámolók alapján úgy tűnik, a forradalom kirobbanása előtti hónapokban is sokan érzékelték: „Van valami a levegőben.”
Egyházunk, benne lelkészi karunk mai helyzetét rosszabbnak látom, mint hazánkét. Nem anyagiakra gondolok elsősorban, bár azt is érzékelem, hogy túlságosan pénzközpontú, anyagias lett a gondolkodásunk. Nézzünk magunkba! A világválság és a rá adott kormányzati válaszok közepette mi jutott előbb eszünkbe: az-e, hogy egyházunk emiatt kevesebb pénzből gazdálkodhat, vagy pedig Jézus szava, aki azt mondta: „Nektek pedig még a hajatok szálai is mind meg vannak számlálva.”?
A már említett beszélgetésben Csókay András így fogalmazott: „Én azért beszélek nyíltan a házassági hűtlenségemről (…), hogy mások segítségére lehessek. Nem öncélúan teszem, hanem azért, hogy senki se beszélhessen mellé.” Az igazság fájdalma mellett örültem az őszinte beszédnek. Mennyire híjával vagyunk ennek egyházunkban, amikor lelkészek, lelkész házaspárok válásáról annyit olvashatunk egy híradás kapcsán, hogy „személyes okok miatt” végzik szolgálatukat ezentúl más településen.
Csak Csókay András bűnéről lehet őszintén írni? Csak az ő megtérésének, hitre jutásának története erősítheti az evangélikus olvasókat? Az evangélikus lelkészek, vezetők botlásának, majd megtérésének történetéről miért nem olvashatunk? Várjuk, akarjuk igazán egyházunk megújulását? Teszünk vagy legalább imádkozunk ezért? „Uram, ébreszd egyházadat, és kezdd rajtam.” (EÉ 737. o.)
- O. N. R. Ahogyan Ittzés püspök írja már említett cikkében, e rövidítés jelentése point of no return, vagyis az a pont, ahonnan már nincs visszatérés. Valószínűleg elhaladtunk már e pont mellett: nincs lehetőség a visszafordulásra. De: nem is kell! Ha a folyamat visszafordíthatatlan, akkor mi is bátorodjunk a cselekvésre! Ha a helyzet tragikus, akkor mi is nyugodtan hozzáfoghatunk az Úr Jézus nevében bármihez: nem ronthatunk rajta!
Magamnak azt szűrtem le, hogy ott, ahová az Úr állított – Bőny és Gyömöre gyülekezetei, hitoktatás Győr környékén, valamint az alkoholbetegek, depressziósok közötti szolgálat a Magyar Kékkereszt Egyesület győri csoportjában –, végezzem el hűségesen a feladatomat. A folyó sodrását nem tudom lassítani, nem vagyok elég ügyes ahhoz, hogy a csónak vontatókötelét lasszóként a parti sziklára dobjam, egyet tehetek: rábízhatom magamat arra a Jézusra, aki a kétféle ellenséges környezetből – zsidóság, pogányság – „kihívottakat”, azaz egyházat gyűjtött magának.
Rábízhatja magát mindenki, aki együtt ül velünk a csónakban, tudhatja, hogy nem történik semmi rendkívüli. Isten egyik kezéből áttesz minket a másikba: azaz nyugodtan várhatjuk azt a pillanatot, amikor a csónak a vízesés széléhez ér, nem a mélybe, hanem az Úr Jézus értünk átszegezett kezébe hullunk.
Magassy Zoltán evangélikus lelkész
::Nyomtatható változat::
|