Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 10
- Böjti önvizsgálat
Szószóró
Hozzászólás a cikkhez
Böjti önvizsgálat
Leírom nagyjából, mire is gondolhattál, mikor egyszer mélyen, igen mélyen szembenéztél önmagaddal a tükröd előtt. Talán emlékszel még rá, talán nem is volt olyan régen…
Mikor belepillantottál, elsőként azt láthattad meg, milyen gondozatlan már a hajad. És hogy nem is tetszik igazából. Fodrászhoz kellene már menni… Aztán jól megnézted a kialvatlan szemeidet… „Ó, igen, azok a bulik! De hát mindenki iszik, akkor miért pont én ne igyak?” – futott át a fejedben a gondolat. Majd feltetted magadnak a kérdést: ki is vagy valójában? Végül megoldatlan feladataid tömkelegének árnyait láttad a fejed körül. Aztán otthagytad a falon az egész vacak világot, és mentél tovább a dolgodra.
Bátran valld be önmagadnak, hogy egyfajta elégedetlenségérzés öntött el a tükör előtt. Talán az is eszedbe jutott, hogy alig van igazán jó barátod, akivel egy jót lehet beszélgetni. Az is, hogy nagyon vágysz a szüleid szeretetére, de a falra mászol tőlük, ha együtt vagytok. És talán az a kérdés is eszedbe jutott, hogy lehet-e téged egyáltalán szeretni. Egy ilyen alakot. Aki azt sem tudja, mihez kezdjen, mit és hol tanuljon a gazdasági válság idején, ha egyáltalán még szóba jöhet a továbbtanulás lehetősége.
Igen, valamifajta általános szégyenérzettel szembesültél. Mert eszedbe jutottak a gondok, a kudarcok és a nem sok jóval kecsegtető jövő. Sikertelennek láttad önmagad. Mert a suliban mindig van jobb, szebb és boldogabb nálad.
De mondd csak, mi lenne, ha konkrétan megfogalmaznád, mi is az, amit egyáltalán nem tudsz elfogadni önmagadban? Ha nem megy rögtön, figyeld meg magad… Szánj rá időt…
Érdekes, hogy a legtöbben azt tartják legrosszabbnak önmagukban, ha másokat bántanak. „Ha egyetértenék vele, ha elfogadnám, hogy sokszor bántó módon viselkedek, akkor…” Mit írnál most a pontok helyére? Gondolkodj el egy pillanatig ezen…
Igazából itt válik igazán izgalmassá az ember élete. Amikor az a kérdés, hogyan küzdi le rossz tulajdonságait, vagyis az „árnyoldalát”. Van, aki túl sokat eszik, iszik, vagy épp túl keveset eszik, vagy a munkába menekül, vagy drogozni kezd. Van, aki letagadja gondjait, és úgy csinál, mintha nem is lennének problémái: elfojtja őket, nem beszél róluk. Van, aki mindenkit megítél, mert szüksége van arra az érzésre, hogy őneki van igaza mindenben. Van, aki folyton javítani, fejleszteni akarja önmagát, mert egy ideál után fut, amelyet persze sosem ér el.
Te vajon melyiket teszed? És miért? Gondolkodj el egy pillanatig…
Valljuk be őszintén, hogy félelemből követjük ezeket a menekülési stratégiákat. Félünk bevallani önmagunknak a hibáinkat. Ha vállalod az önmagaddal való szembesülést, akkor van esélyed kikerülni a szégyenérzet fogságából. Ez persze nem megy egykönnyen, de megy. Megértéssel és szeretettel kell önmagadra tekintened napról napra, hogy folyamatosan változhass, sok türelemmel magad iránt.
Nagyon sokat segít ezen az úton, ha őszintén, imádságban elmondod a mennyei Atyának, hogy mi jó az életedben, mi rossz, és miben kérsz tőle segítséget. Így formálódhatsz, így születhetnek új gondolataid, így jöhetnek új lehetőségek az életedben.
Balog Eszter
::Nyomtatható változat::
|