Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 13
- Krisztus egyházának teológusa
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Krisztus egyházának teológusa
A Magyarországi Református Egyház fontos tanulmánykötetet jelentetett meg a 2009-es „Kálvin-év” kezdetén Kálvin idõszerûsége – Tanulmányok Kálvin János teológiájának maradandó értékérõl és magyarországi hatásáról címmel.
Idén ünnepli a világ a genfi reformátor, Kálvin János (1509–1564) születésének ötszázadik évfordulóját.
Mintha tegnap lett volna, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház Luther Márton (1483–1546) születésének ötszázadik évfordulójára emlékezett. Pedig akkor 1983-at írtak. Azóta eltelt huszonhat év, éppen egy nemzedék életideje. Ebbõl is jól látszik, hogy Luther a reformáció elsõ, Kálvin a második nemzedékéhez tartozott. Szûcs Ferenc református professzortól tudom, hogy Kálvin egy levelében „Drága Apám”-nak szólította Luthert, s amikor a jóval fiatalabb Melanchthon egyszer panaszkodott Kálvinnak az öreg Luther rigolyáira, Kálvin emlékeztette õt, hogy Luther azért mégiscsak a mi apánk…
Evangélikus egyházunk negyed századdal ezelõtt a Luther-évforduló elmúltával, 1984-ben adott ki egy szakmailag azóta is idõtálló tanulmánygyûjteményt (Tanulmányok a lutheri reformáció történetébõl; szerk. Fabiny Tibor teológiai akadémiai tanár, Budapest, 1984). Formátumában, célkitûzésében, színvonalában és tartalmában a két kötet sok szempontból hasonlít egymásra: A Magyarországi Református Egyház részérõl elegáns gesztus volt a Kálvin-évet ezzel a kötettel megnyitni.
Felvetõdik a kérdés: kinek a teológusa ez a francia származású, jogot végzett, elsõ könyvét a pogány Senecáról író, saját megtérését csak egyik zsoltárkommentárja elõszavában szûkszavúan említõ, papi ordinációban sohasem részesült Kálvin? Aki huszonnyolc (!) évesen írta meg nagy hatású mûvét, az Institutiót (magyarul utoljára dr. Békési Andor fordításában jelent meg a mû 1986-ban rövidített változatban Tanítás a keresztyén vallásra címmel).
A II. vatikáni zsinat utáni római katolikus egyházban a Luther-évforduló környékén többször is elhangzott, hogy Luther nemcsak az evangélikus egyház, hanem a keresztény egyház tanítója. Két személyes emlékemet idézem fel: egy nemzetközi Luther-kongresszuson Amerikában egy vatikáni jezsuita Luther-kutatóval beszélgettem, aki elmondta, hogy a Vatikánban van egy „Luther-Ecke” (Luther-sarok), ahol a katolikus Luther-kutatók rendszeresen összejönnek. A másik emlék: tavaly a Biblia éve kapcsán a felsõpetényi gyülekezet ökumenikus ünnepélyén szolgáltam, ahol a helybéli plébános tárt karokkal fogadott: „Én úgy szeretem Luthert!”
Azt hiszem, nekünk, evangélikusoknak hasonlóképpen kellene tekintenünk Kálvinra. Nem udvariasságból vagy felekezetközi diplomáciából, hanem teológiai megfontolásból. A Kálvin-év kapcsán jó lenne sokakban tudatosítani, hogy Kálvin nemcsak református testvéreinké, hanem õ Krisztus egyházának a teológusa, tehát a miénk is. Még akkor is, ha több kérdésben nem tudunk egyetérteni vele (a törvény szerepe, a kettõs predestináció, az úrvacsora értelmezése, képellenesség stb.). Ugyanakkor rengeteget tanulhatunk is tõle. Olvassuk csak bibliai kommentárjait: a Jelenések könyvén kívül mindegyik bibliai könyvrõl írt kommentárt!
Én az Institutiót minden evangélikus teológusnak elõírnám kötelezõ olvasmányként.
Kálvintól nemcsak alapos bibliaismeretet, hanem logikát és tiszta gondolkodást is tanulhatunk. Ne felejtsük, hogy õ a humanizmus eszméin is nevelkedett! Ezért sem meglepõ, hogy Kálvin bibliaértelmezésérõl Gánóczy Sándor, a magyar származású római katolikus teológus írt könyvet. Kálvinra tehát figyelnünk kell, mert Kálvin a mi teológusunk is!
Szerkesztõként Fazakas Sándor, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora jegyzi a fent említett, tizennégy írást tartalmazó kiváló tanulmánygyûjteményt. A kötet három szerkezeti egységre oszlik: I. Kálvin és Magyarország (Hörcsik Richárd és Márkus Mihály tanulmánya); II. Egyház és teológia (Peres Imre, Szûcs Ferenc, Fazakas Sándor, Fekete Károly írása); III. Kálvin-hatások a Kárpát-medencében és a magyar kultúrában (Fekete Csaba, Szabó András, Õsz Sándor Elõd, Buzogány Dezsõ, Bogárdi Szabó István, Gyõri L. János, Tõkéczki László, Szathmáry Béla dolgozata).
A teológia iránt érdeklõdõ recenzens számára legizgalmasabbak a teológiai tanulmányok. Peres Imre Kálvin írásmagyarázati elveit mutatja be források és szaktanulmányok felhasználásával. Szûcs Ferenc témaválasztásával a mai teológiai bibliaértelmezés által hangsúlyozott szempontra, nevezetesen az exegézis és a dogmatika kapcsolatára hívja fel a figyelmet Kálvin predestinációtana és ekkléziológiája fényében. Fazakas Sándor egy kevésbé ismert szempontot, Kálvin szociáletikáját világítja meg. Fekete Károly pedig Kálvin és az istentisztelet címen értekezik, ami az egyházunkban folyó liturgiareform perspektívájából különösen is tanulságos.
Bogárdi Szabó István tanulmánya a kálvinizmus hazai irányzatait bemutatva három típusról számol be: a történelmi, az egyházias és a lelki kálvinizmusról.
A hatástörténeti tanulmányok közül újszerû Szabó András megközelítése, aki Szenczi Molnár Albert Institutio-fordításával (1624) kapcsolatban a címlapok ikonográfiáját is elemzi.
A kötet tanulmányai a legújabb kutatási eredményekre építenek, így teológusok és egyháztörténészek számára egyaránt jól használható, hiánypótló a kézikönyv. Az olvasónak a fenti gondolatok jegyében némileg hiányzik az ökumenikus kitekintés és Kálvin európai és tengerentúli hatásának bemutatása. De ezt a célt talán majd egy újabb kötet fogja megvalósítani.
A 2009-es Kálvin-év méltó nyitánya ez a kiadvány. Ám olvashattuk és hallhattuk, hogy 2009 is csak kezdet, ugyanis 2009–2014 között „Kálvin-emlékéveket” hirdetett meg a Magyarországi Református Egyház, 2014-ben ugyanis a genfi reformátor halálának 450. évfordulója lesz. Csak reménykedhetünk, hogy az elõttünk álló öt évben a mi egyháztagjainkban is tudatosul, hogy Kálvin János nemcsak egy felekezet, hanem Krisztus egyházának tanítója.
Kálvin idõszerûsége – Tanulmányok Kálvin János teológiájának maradandó értékérõl és magyarországi hatásáról. Szerkesztette Fazakas Sándor. A Magyarországi Református Egyház Kálvin János Kiadója, Budapest, 2009. Ára 3800 forint.
Fabiny Tibor
::Nyomtatható változat::
|