Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 13
- Mi való a templomba?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Mi való a templomba?
Elnök-püspöki viszonválasz
Mi való a templomba? címmel állásfoglalással fordult hazai gyülekezeteinkhez egyházunk püspöki tanácsa. A március 15. alkalmából megszövegezett dokumentum szokatlanul élénk visszhangot váltott ki. Krähling Dániel nyugalmazott bonyhádi esperes-lelkész véleményével két héttel ezelőtt az Evangélikus Élet olvasói is találkozhattak ezeken a hasábokon. „Viszonválaszra” egyházunk elnök-püspöke, Ittzés János vállalkozott…
– A lapban megjelent és a szóban tolmácsolt vélemények olvastán-hallatán az az érzés erősödött meg bennem, hogy már megint elkéstünk. Elkéstünk, mert az állásfoglalásban érintett kérdésekről már legalább húsz évvel ezelőtt szólnunk kellett volna oly módon, hogy az irányt mutasson gyülekezeteinknek, presbitereinknek.
Magam már a nyolcvanas évek végén konfliktusba kerültem akkori gyülekezetem néhány tagjával, amikor felvetették egy második világháborús emléktábla templomi elhelyezésének gondolatát. Én kezdettől azon a véleményen voltam, hogy ezt templomtérbe nem szabad behelyezni. Azt is elmondtam, hogy ha tehetném – s ha ezzel senkit nem bántanék meg –, a meglévő emléktáblákat is kihelyeztetném a külső templomfalra.
Hogy liturgikus térbe ne kerüljenek ilyen táblák, az számomra magától értetődő. Vonatkozik ez a nemzeti zászlókra is. De a március 15-i állásfoglalásunkban nemcsak azt írtuk le, hogy bizonyos dolgok nem valók a templomba, hanem javasoltuk azt is, hogy a templomfalra – kívülről – mindenütt tűzzék ki a nemzeti lobogót. Tehát meg kell tudni különböztetni a templomot mint középületet és mint szakrális teret.
Amit Krähling Dániel szóvá tesz, az tökéletesen érthető. Lelkipásztori szempontból az ember számos dolgot nem tud megtenni, vagy nagyon óvatosan kell, hogy megtegyen. Talán ki kellett volna egészíteni mondandónkat azzal, hogy a püspöki tanács nem valamiféle purifikátorként kívánja „kifüstöltetni” a templomokból a liturgikus térbe nem illő, ám oda a szeretet adományaként bekerült, megszokott tárgyakat, adományokat.
Természetesen nagy tapintatot igényel ez a fajta tudatformálás. Reményeink szerint állásfoglalásunk ugyanakkor elindíthat egy olyan beszélgetést a gyülekezetekben, presbitériumokban, amelynek eredményeként kiteszik a templom homlokzatára a bent lévő zászlót. Vagy azt mondják, hogy műanyag virág helyett inkább legyen élő virág az oltáron. Tehát az igényesség felébresztése volt az egyik célunk. Hogy tudatosodjék: a templom nem a személyes ambíciók, személyes ajándékozási vágyak mindenfajta gyümölcsét befogadó tér. Javasoljuk, hogy az adományozók mindig előre egyeztessenek a lelkésszel vagy a presbitériummal. Így meg lehetne előzni a félreértéseket, a nehezen kezelhető helyzeteket.
– Az Evangélikus Élet ugyan az állásfoglalással több ponton vitatkozó véleménynek adott helyet, de sokan bizonyára örültek annak, hogy a püspöki tanács egy ilyen eligazító, testületi megnyilatkozást tett. Hiszen sokan kifejezetten kívánatosnak tartanák, ha egyházunknak is volna egyfajta „tanítói hivatala”… Ha azonban az egyházvezetői állásfoglalás nem kötelező érvényű határozat, akkor fel kell tennem a kérdést, valójában mi a műfaja ennek a dokumentumnak…
– Hivatalos állásfoglalás – tanácsolási szándékkal. Az evangélikus tradíció alapján ennél többet nem is igényelhetünk magunknak. Nálunk nincs tanítóhivatal, és valljuk meg őszintén, csak nem régóta kezdünk túl lenni azon, hogy egy püspök vagy a püspöki tanács megszólalása ne legyen – hogy így mondjam – „kontraproduktív”.
– A szakrális tér megtisztításának a szándékát olyan nagyon azért senki sem veheti rossz néven egyházi vezetőktől. Az állásfoglalás időzítése azonban talán nem volt a legszerencsésebb…
– A magyarországi történelmi keresztény egyházak az elmúlt évtizedekben nem egységesen alakították ki viszonyukat a nemzeti szimbólumok használatához. Lehetséges, hogy a tárgyak szintjén talán mi vagyunk a legkevésbé nemzeti jelleggel bíró felekezet. Én azonban nem érzek meghasonlást a magam személyében, mert meggyőződésem, hogy ha a horizontális síkot a vertikális síkba csúsztatjuk, a vertikális, transzcendens kapcsolatunk gyengül.
A minap külföldi utamon odajött hozzám valaki, aki úgy kezdett beszélni egyik testvéregyházunk nemzetmegtartó szolgálatáról, hogy sugárzott belőle az üdvösség reménysége. Ez azonban hatalmas teológiai tévedés! A nemzet boldogsága nem azonos az üdvösséggel, az egyház nem akkor tölti be Jézus Krisztustól kapott küldetését, ha a nemzetet „őrzi”. Nem azt mondom, hogy az egyháznak nincsen ilyen szerepe, de el kell választani, meg kell tudni különböztetni a dolgokat. Ahol horizontális, világi értékek lesznek a szakrális tér féltve őrzött tárgyaivá, ott elhomályosulhat a mennyei távlat.
Hogy akkor mégis mi maradjon meg és mi ne a templomban? Ha furcsán hangzik is, én a határt ott vonnám meg, hogy amit a hivatalos műemlékvédelmi rendelkezések bent tartandónak ítélnek, azok maradjanak, hiszen azokhoz nem tudunk hozzányúlni.
– A horizontális és a vertikális sík egymásba csúszására tulajdonképpen egy igen fontos liturgiai ponton is van példa az evangélikus templomokban. Az oratio oecumenica esetében, amelyet éppenséggel az oltártérben mond el a lelkész. Ez az imádság arra hivatott, hogy – egyebek mellett – nemzetféltő aggodalmainkat is az Isten elé vigye. Püspök úr nem érzi ellentmondásosnak, hogy miközben a „profán tárgyakat” száműzzük a szakrális térből, a liturgia maga ad lehetőséget arra, sőt előírja, hogy egymásba csúsztassuk a síkokat…?
– A horizontális és a vertikális egymásba csúszása valójában már bő kétezer évvel ezelőtt az inkarnációban megtörtént – a valóságos Istenként és valóságos emberként közénk jött Megváltóban. De én azt gondolom, hogy amikor zsoltárokban, imádságban emberi életünk problémáit, társadalmi életünk nehéz kérdéseit Isten elé visszük, akkor nem történik meg ez az egybecsúszás. Egy zászló nem azonos egy imádságban elmondott, nemzetért való könyörgéssel. De ismétlem: kifejezetten javasoltuk, hogy a nemzeti lobogók kerüljenek ki a templomok homlokzatára.
– A szakrális tér megtisztításának püspöki célkitűzéséről az olvasónak persze eszébe juthat, hogy az evangélikus püspökök időről időre megáldanak, felszentelnek legkülönbözőbb dolgokat…
– Talán a liturgikus könyv második kötetének megjelenése lesz jó alkalom arra, hogy egyházunk népe számára ebben a kérdésben is kiadjunk püspöki állásfoglalást. Én mindenesetre régóta javaslom kerületünk teológusainak, hogy ha szentelésükre készülnek, akkor lelkészszentelésre, ne pedig lelkészavatásra hívják szeretteiket. Bizonyos tárgyakat, épületeket – például óvodát, iskolát vagy mondjuk börtönt – nem szentelünk. A zászlót sem szenteljük, hanem megáldjuk, ami azt jelenti, hogy áldást kérünk azokra, akik számára az a zászló az egybetartozás jelképe. Az áldást tehát nem a tárgyra, hanem azokra kérjük, akik arra a tárgyra egyfajta szimbólumként tekintenek.
– Eszerint a megáldott zászlónak sincs helye a templomtérben?
– A kérdés jogosnak tűnhet, hiszen úgy fest, mintha a megáldott tárgy maga is áldást hordozna. De ez nem így van. A szakrális térben az istentisztelet folyamán csak a kifejezetten Isten szolgálatára felszentelt tárgyaknak van funkciójuk: a templom berendezésének, az úrvacsorai eszközöknek… Hogyan is hangzik a szentelési formula? „Az Úrnak szentelt legyen!” Ám a zászló esetében nem ez hangzik el, hanem az, hogy „legyen áldás” azon a közösségen, amelyik azt az egybetartozás jelképeként megalkotta, és így tekint rá…
T. Pintér Károly
::Nyomtatható változat::
|