Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 13
- In memoriam Zámolyi Gyula
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
In memoriam Zámolyi Gyula
(1910–2009)
Talán egész Magyarországi Evangélikus Egyházunknak, de a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületnek bizonyosan a legidősebb lelkészétől, a kilencvenkilencedik életévében elhunyt Zámolyi Gyulától búcsúztak el nagy részvéttel az elmúlt hét keddjén a mosonmagyaróvári evangélikus templomban.
Zámolyi Gyula Csikvándon született, és bár szülei mélyen hívő emberek voltak, az érettségiig nem gondolt arra, hogy a lelkészi pályára lépjen. Ám egy betegségből való gyógyulása után úgy döntött, hogy a teológiára jelentkezik. Az első két évet Pápán, a református teológián járta. A harmadik évben ment át Sopronba, és ott fejezte be tanulmányait.
Fizetés nélküli káplánként kezdte a szolgálatot a csöglei missziói gyülekezetben. Azután Gecsére, későbbi apósa mellé került. Szolgált Győrben Groó Gyula helyetteseként, Sopronban az egyetem könyvtárosaként, továbbá Körmenden és Csurgón. Ez az időszak azért volt mozgalmas, mert – mint a Harangszó című újság terjesztője – számtalan olyan gyülekezetben megfordult, amely a Somogy-Zalai, a Tolna-Baranyai és a Vasi Egyházmegyéhez tartozik.
- december elsején helyettes lelkészként Surdra került, ahol később parókus lelkésznek választották. Szolgálati területe egészen a jugoszláv határig terjedt. Ebben az időszakban kapcsolódott be az evangélizációs munkába. A gyülekezeti ifjúsággal és a bibliakörösökkel rendszeresen járt Gyenesdiásra. Nemcsak vitte a híveket az evangélizációs alkalmakra, hanem maga is sok helyen tartott ilyen sorozatokat. A teljesség igénye nélkül: Bakonybánkon, Iharosban, Magyarkeresztúron, Porrogszentkirályon, Szepetneken, Vanyolán és Zsebeházán.
- augusztus 29-én egyhangúlag hívták meg a mosonmagyaróvári gyülekezetbe. Ennek az időszaknak drámai fejezete volt mindaz, ami 1956. október 26-án Mosonmagyaróváron történt. A város határőrlaktanyájánál katonák lőttek a fegyvertelen tömegbe. Több mint száz halott és megszámlálhatatlan sebesült maradt a laktanya előtti téren. A mosonmagyaróvári halottakat ökumenikus szertartás keretében temette el, komoly biztonsági intézkedések mellett. Később kibővült a mosonmagyaróvári szolgálat, mert először Rajka, majd Hegyeshalom és Levél társult Mosonmagyaróvárhoz.
1984-ben ment nyugdíjba, de ez a nyugdíj aktív volt, hiszen rendszeresen vállalt helyettesítő szolgálatokat a környező gyülekezetekben: Lébényben, Csornán, Rábcakapi–Tárnokrétiben és Bezi–Enesén.
„Mindenért adjatok hálát Istennek!” – vallotta visszatekintve hosszú lelkészi szolgálatára. Ez az Isten iránt érzett hála adta meg neki a szolgálat örömét. Ez segítette át életének nehéz időszakain is. Istennek köszönték az ő életét és szolgálatát azok is, akik között lelkészi pályafutása idején munkálkodott. Legyen áldott emléke, szolgálata! Emlékét megőrizzük.
Kiss Miklós
::Nyomtatható változat::
|