Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 13
- Világ uzsorásai, egyesüljetek!
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Világ uzsorásai, egyesüljetek!
A címbéli mondat kérdésként vetődhetett fel mindazokban, akik részt vettek a Magyarországi Luther Szövetség március 19-i rendezvényén, amelyen dr. Zsugyel János közgazdász Luther Márton közgazdasági nézeteit taglalta. Az előadó néhány évvel ezelőtt Reuss András teológiai professzor ösztönzésére kezdett foglalkozni azokkal az írásokkal, melyekben Luther a kereskedelem és a pénzkölcsönzés etikai kérdéseit feszegette. Ezeknek az írásoknak a fő mondanivalójával ismerkedhetett meg a hallgatóság egy kellemes délután során a Deák Téri Evangélikus Gimnázium könyvtárában. Az előadást élénk vita is kísérte.
Luther Márton közgazdasági nézetei természetesen csak a kései utókor szemüvegén keresztül értelmezhetők, hiszen a modern kor közgazdaság-tudománya csak bő két évszázaddal később, Adam Smith A nemzetek gazdagsága című művének publikálásával született meg. De a pénzzel és a gazdagsággal kapcsolatos erkölcsi kérdések az ókortól foglalkoztatták a közvéleményt. Különösen előtérbe kerültek Luther korában, amikor az evangélium alapján újraértékelték a keresztény hívek helyzetét a születőben levő polgári társadalom keretei között.
Luther Márton az 1524-ben megjelent, a „kalmárkodásról” szóló írásában ismertette és értelmezte a Szentírás ide vonatkozó tanítását, majd tizenöt évvel később Az uzsora ellen prédikáló papoknak adott iránymutatást, hogyan is kezeljék ezeket a kérdéseket az igehirdetésben.
Luther Márton szerint a keresztény emberek háromféleképp élhetnek helyesen az anyagi javakkal: Az első mód, amikor engedjük, hogy javainktól erőszakkal megfosszanak. „Ha valaki pereskedni akar veled, és el akarja venni az alsó ruhádat, engedd át neki a felsőt is.” (Mt 5,40) A második és harmadik mód hasonló ehhez: „Aki kér tőled, annak adj, és aki kölcsön akar kérni tőled, attól ne fordulj el.” (Mt 5,42)
Ha magunkba nézünk, s őszintén vizsgáljuk lelkiismeretünket, bizonyára felismerjük, hogy e három felszólításnak való megfelelés talán még a Tízparancsolat betartásánál is nagyobb erőfeszítést jelenthet. Luther is megállapítja, hogy az első két mód követése szinte csak a szentek számára lehetséges, s ha általános követelményként fogalmazódna meg, akkor az a kereskedői hivatás gyors felszámolásához vezetne.
A kereskedés és a kölcsönadás azonban szükséges dolog, ezért írásaiban Luther ennek helyes gyakorlásához próbál gondolati támaszt adni a keresztényeknek. Kifejti, hogy a kereskedők is hasznos tevékenységet végeznek a közösség számára, s ezért ők is jogosultak méltó bérükre. Áruikat olyan áron kell adniuk, mely tartalmazza ráfordításaikat, kockázatukat és méltó megélhetésük ellenértékét. Luther azt tartja helyesnek, ha áruikat készpénzért értékesítik, ellenzi a hitelben történő árusítást, mivel ez kezességvállalás mellett történik, általában a készpénzfizetéstől magasabb, uzsorakamattal növelt áron.
A kezességvállalást azért ítéli el Luther, mivel ez az emberek egymás iránti bizalmán alapul, ami azonban helytelen, mivel bízni csak Isten jóságában, s nem a természetüktől bűnös emberekben szabad. „Ne tartozz azok közé, akik kezet adnak, és adósságért kezességet vállalnak!” (Péld 22,26) – figyelmeztet az ószövetségi igével. A kamatra való kölcsönzés tilalmát számos ószövetségi és újszövetségi igehellyel támasztja alá, például: „…adjatok kölcsön, semmit sem várva érte…” (Lk 6,35)
Luther Márton közgazdasági tárgyú írásainak legnagyobb részét az uzsora elleni küzdelemnek szenteli, hiszen tudja, hogy a méltányos ár kialakításával kapcsolatos megfontolások könnyebben átültethetők a mindennapokba, mint a kamatszedés elterjedt és elfogadott gyakorlatának radikális tilalma. Azt is tudja, hogy a keresztény emberek kiszolgáltatottsága nagyban megnőne, ha ezeket az alapelveket a gyakorlatba ültetnék, hiszen a világban számtalan lusta és rosszindulatú ember él, s élősködő hozzáállásuk hamarosan a társadalmi együttélés alapjait veszélyeztethetné. Nagyban számít ezért a világi hatalom erejére, mely kényszerítő erővel, „a pallos hatalmával” gondoskodna az együttélés normáinak betartásáról.
Sok illúziót azonban Luther sem táplál a világi hatalom erejével és főleg szándékaival kapcsolatban, hiszen Ezékiel szavai szerint: „A fejedelmeket és kereskedőket, az egyik tolvajt a másikkal, mint ólmot és ércet megolvasztja.” (Ez 22,20) A kereskedők és uzsorások szándékait illetően is pesszimista, s kevés esélyt lát arra, hogy önszántukból megtérjenek és felhagyjanak gonosz gyakorlatukkal.
De Luther hirtelen fordulattal kiutat kínál a zsákutcából. Az uzsora ellen prédikáló papoknak azt ajánlja, hogy hívják fel a hallgatóság figyelmét egy olyan „gazdag emberre”, akit bátran s korlátlanul kiuzsorázhatnak. Ez az Isten, a menny és föld alkotója, aki Fián keresztül ajánlja nekünk az evangéliumot: „Adjatok, és adatik nektek: jó, megnyomott, megrázott mértékkel adnak öletekbe.” (Lk 6,38)
Magyarázatként hozzáteszi: „Aki könyörül a nincstelenen, az Úrnak ad kölcsön. Hol vagytok, ti nyerészkedő, kielégítetlen uzsorások? Aki itt jön, és megfizet nektek életetekért bőségesen, itt és ott is örökre, a felebarát minden sérelme nélkül, akik miatt ti az átkozott uzsorátokkal együtt gyilkosok, tolvajok, ravaszok és a legellenségesebb, megvetett emberek vagytok a földön, s ezenkívül testeteket és lelketeket örökre elveszítitek, és kiuzsorázott javaitokat meg nem tarthatjátok, s a harmadik földre se tudjátok átmenteni. De itt szent uzsorások lehettek, akik az Isten, minden angyal és ember szeretetét és méltóságát megkapjátok, és az uzsorátokat sosem tudjátok többé elveszíteni.”
Így legyen! Világ uzsorásai, egyesüljetek!
Az előadást követő vita során felmerült, hogy Luther Márton gondolatai öt évszázad távolából is meglepően frissnek hatnak. Bár nem közgazdaság-tudományi fejtegetések, a mai olvasó számára is elfogadhatóak és akár szakmailag is érvényesek. Felmerült, hogy az egyházak társadalmi elfogadottságának hiánya többek között abból is ered, hogy a közvélemény előtt nem ismert az ezekhez hasonló, nem tisztán teológiai vonatkozású kérdésekben elfoglalt egyházi álláspont. Hiányzanak a gyakorlatban is jól használható életvezetési tanácsok és állásfoglalások.
Végül megfogalmazódott a rendszerváltozás időszakában érzékelhető tétovázásunk, bénultságunk kritikája is. Ez különösen Luther Márton munkásságának ismeretében fájó hiányosság, aki a szószéken és írásaiban is kifejtette véleményét az akkori kor aktuális kérdéseiről, sőt arra is volt ideje és ereje, hogy az alsó papság kezébe érvelési vezérfonalat adjon, hogy a gyülekezeti tagokban felmerülő kérdéseket elvi alapon, de gyakorlati irányultsággal válaszolhassák meg.
Dr. Zsugyel János
::Nyomtatható változat::
|