Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 13
- Kolozsvári művészek a Szoboszlói Galériában
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Kolozsvári művészek a Szoboszlói Galériában
Nyolc, Kolozsváron élő képzőművész munkáiból nyílt tárlat március 14-én a hajdúszoboszlói Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében. A tárlat a kolozsvári Reményik Sándor Galéria és a hajdúszoboszlói művelődési központ kapcsolata révén valósult meg, a kiállításmegnyitót a március 6–20. között zajló szoboszlói tavaszi művészeti napok programjaként hirdették meg.
A nyolc képzőművész – Gally A. Katalin, Novák Ildikó, Forró Ágnes, Essig Kacsó Klára, Tompos Opra Ágota, Tosa Szilágyi Katalin, Székely Géza és Koncz-Münich András – egymástól eltérő műfajú alkotásokkal mutatkozott be a művészetkedvelő hajdúszoboszlóiak előtt. A megnyitó utáni beszélgetésekből kiderült: a közönség egyaránt értékelte a műfaji sokféleséget és a tárlat színvonalát.
A megnyitón Berényiné Szilaj Ilona, a központ igazgatója üdvözölte az egybegyűlteket és a kolozsvári vendégeket, majd Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke mondott köszöntőt. „A kolozsvári Reményik-galéria egyházi tulajdonban lévő, keresztyén ihletettségű képzőművészeti galéria – 13. századi, román kori építőelemekkel –, a hajdúszoboszlói galéria pedig egy 20. századi, funkcionális, egyáltalán nem szakrális kiállítótér. Érdekes kihívás lehet számunkra ez a viszony. E két galéria, a két tér semmi más, mint sajátos eszköze egy sajátos kommunikációnak. Attól lesz mindkét tér szentté, szakrálissá, hogy benne életre kel az alkotás, a művészet testet ölt. Az alkotás maga pedig szakrális folyamat, transzcendens cselekmény, vallásos szertartás – mely megszenteli a teret, az anyagot, a világot” – fejtette ki a püspök.
Essig Kacsó Klára a Reményik Sándor Galéria megalapításáról, illetve eddigi történetéről szólt. A galéria újjáélesztése és renoválása után rendszeresek a kiállítások, könyvbemutatók, kulturális műhelyek. Ugyanakkor felélénkült a magyarországi művészekkel való kapcsolat is. Fontos a külföldi kapcsolat erősítése és a galériának a világra s ilyenformán a régiók közti művészi kapcsolatok ápolására való nyitása – mondta Essig.
A kiállítás megnyitására Köllő Katalint, a kolozsvári Szabadság napilap szerkesztőjét és színikritikusát kérték fel. Köllő tárlatvezetéssel mutatta be a kiállító kolozsvári művészeket és alkotásaikat a vendégeknek. A megnyitón közreműködött Fogarasi Alpár kolozsvári színművész is, aki Dsida Jenő verseiből válogatott a kivételes alkalomra.
A hajdúszoboszlói „vendégszereplés” szervezési munkája Szép Krisztinára, a Reményik Sándor Galéria jelenlegi vezetőjére, illetve Kulcsár Bélára, a hajdúszoboszlói művelődési központ igazgatóhelyettesére hárult, s amint tapasztaltuk, a látogatás remekre sikeredett.
A megnyitón elhangzott: májusban hajdúszoboszlói képzőművészek vendégeskednek Kolozsvárott, alkotásaiknak természetesen a Reményik-galéria ad majd helyet.
Vasárnap a kolozsvári vendégek a március 15-ei városi ünnepségeken vettek részt. A református templomban zajló ökumenikus istentisztelet után a Városháza előtt folytatódtak az ünnepségek. Balla Szabolcs és Fogarasi Alpár kolozsvári színművészek Arany-, Petőfi- és Vörösmarty-versösszeállítással szerepeltek.
Köllő Katalin
::Nyomtatható változat::
|