Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 36
- Laboratórium és oratórium
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Laboratórium és oratórium
Iskolalelkész-iktatás Aszódon, Orosházán és Sopronban
A bencés szerzetesek ősi jelmondatát – „Ora et labora”, vagyis „Imádkozzál és dolgozzál” – helyezte az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma, Szakképző Iskolája és Kollégiuma diákjainak és pedagógusainak – különösen is Simon Attila újonnan beiktatott iskolalelkésznek – a szívére dr. Fabiny Tamás az augusztus 31-ei tanévnyitó ünnepségen.
Az Északi Egyházkerület püspöke Hós 10,12 alapján tartott prédikációjában az ismeretekben és a hitben való gyarapodást a szántás-vetés-aratás folyamatához hasonlította. Mint mondta, erőfeszítések nélkül nem érhetjük el céljainkat, de a munka előtt-mellett ott kell, hogy legyen az ima is. Nemcsak a laboratóriumokat, a kísérletezések, az újítások lehetőségét kell megteremtenünk, hanem az oratóriumokat, az imádság, az elcsendesedés, az Istenre tekintés alkalmait is. „Egyszerre tekintsd az iskolát laboratóriumnak és oratóriumnak, a munka és az imádság helyszínének” – ismételte meg Fabiny Tamás a gondolatot az újonnan iktatott lelkész felé fordulva.
Simon Attilát Mekis Ádám, az Észak-Pest Megyei Egyházmegye esperese iktatta hivatalába Lőrincz Csaba aszódi pásztor liturgiai szolgálata mellett.
Az iskolalelkész budafoki születésű, de a budaörsi gyülekezetben nőtt fel. Teológiai tanulmányai során hatodévét Budavárban töltötte, aszódi származású feleségével ez idő alatt költözött a Galga mente központjába. Lelkésszé szentelését követően, 2006 szeptemberétől megbízott iskolalelkészként dolgozott az intézményben!
Az aszódi gimnáziumban huszonnégy – köztük két-két ötödikes, illetve kilencedikes – osztályban összesen hétszázhuszonöt diák kezdte meg a 2009/2010-es tanévet.
Vitális Judit
„Megérkezve Orosházára befogadó, igazi keresztyén közösségre leltem. Szeretném, ha szolgálatommal mindinkább áldás lehetnék gyermek, szülő és pedagógus számára azáltal, hogy a minket szerető Krisztust hirdetem veretes, jó hírű iskolánk falain belül és kívül.” Ezekkel a szavakkal mutatkozott be Kopf András iskolalelkész 2008 őszén az orosházi gyülekezet közösségének.
András tavaly püspöki kiküldéssel került Bonyhádról Békés megyébe, hogy az orosházi egyházközség által fenntartott összevont oktatási intézményben (óvoda, általános iskola és gimnázium) végezzen iskolalelkészi szolgálatot egy esztendeig. Az egy év gyorsan eltelt, és az egyházközség, valamint az iskola vezetése úgy látta, hogy sikerült a maga elé kitűzött célt megvalósítania, ezért véglegesítették az iskolalelkészi szolgálatra vonatkozó szerződését. Beiktatására ünnepi istentiszteleten került sor: augusztus 30-án a vasárnapi tanévnyitó istentiszteleten – a gyülekezet közössége, pedagógusok, szülők, vendégek és csaknem hétszáz diák jelenlétében.
Az Orosházi Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium iskolalelkészi tisztébe Ribár János, a Nyugat-Békési Egyházmegye esperese iktatta be Kopf Andrást. Komoly feladat vár rá, hiszen – az óvodásoktól kezdve az általános iskolás kamaszokon át a tizennyolc éves, érettségire készülő fiatalokig – minden ifjúnak hirdetnie kell „a minket szerető Krisztust”. Mindezeken túl meg kell szólítania az oktatási intézményekben tanító pedagógusokat, alkalmazottakat is. Nem nehéz belátni, hogy ennyire különböző korosztályok megszólításához nagyon sok felkészülésre és ötletre lesz szükség – Orosházán is.
Deák László
Folytatódik az új kezdet. Különös megfogalmazás, de a helyzet maga hordozza magában ezt a kettősséget. Wagner Szilárd életében új kezdetet hoz ez a szeptember, hiszen augusztus 31-én, az intézmény tanévnyitó ünnepségén iktatta be őt Ittzés János püspök az Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola iskolalelkészi hivatalába, ugyanakkor ez folytatás is, hiszen Wagner Szilárd püspöki megbízatással már két éve végzi ezt a szolgálatot Sopronban.
A régi-új lelkész maga is soproni származású, licista öregdiák; 2007 nyarán, ösztöndíjas évei után érkezett haza Németországból, ahol rendszeres teológiát és egyházzenét tanult. Az Eötvös József-gimnáziumban folytatott munkája mellett vezeti a Harkai Evangélikus Egyházközséget. Nem csoda hát, hogy az ünnepségre nemcsak a gimnáziumhoz kötődő vendégek jöttek el, hanem szép számmal voltak jelen hívek a soproni és a harkai gyülekezetből is.
Prédikációjában Ittzés János feltette a különböző hangsúllyal, de gyakran felvetődő kérdést: van-e létjogosultságuk az egyházi iskoláknak? Erre a kérdésre csak akkor szabad igennel válaszolni, ha tudunk többet adni, mint a nem egyházi iskolák: az ifjúságnak nemcsak horizontális, földközeli tudást kell adni, hanem vertikálisat, felfelé mutatót is. Ebben a feladatban van különösen nagy szerepe az iskolalelkésznek, aki a tanárok és a diákok felé egyaránt képviseli ezt a mennyei dimenziót.
Wagner Szilárd prédikációjában az iktatás napjának újszövetségi igéjét, 1Pt 5,5-öt alapul véve hangsúlyozta az alázat fontosságát: most nem elsősorban a tanárok és a diákok között – egyébként nyilvánvaló – különbségre kell figyelnünk, hanem arra, hogy közösek vagyunk a tanulásban, az Isten országa megismerésében. Lehet persze csak a lélektelen magolásra figyelni, és épp ellenkezőleg, lehet mindezt elhanyagolva elpazarolni az időt, sőt lehetséges a kettőnek az ötvözete, de mindháromból épp a lényeg hiányzik: a találkozás azzal, aki megteremtett és gyermekeiként szeret bennünket. Az iskolalelkész pedig társ lehet ezen az úton, akár a szavakkal, akár a lelkipásztori beszélgetés csöndjével vagy a kinyújtott kéz, a Krisztustól kapott gesztusok segítségével.
Wagner Szilárd hazaérkezett – adja Isten, hogy szülővárosában minél tovább tudja krisztusi gesztusokkal vigasztalni és elkísérni az eötvösös gimnazistákat.
Hegedűs Attila
::Nyomtatható változat::
|