Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 36 - Pá­pai tan­év­nyi­tó – em­lék­táb­la-ál­lí­tás­sal

Pá­pai tan­év­nyi­tó – em­lék­táb­la-ál­lí­tás­sal

A pá­pai Gyu­rátz Fe­renc Evan­gé­li­kus Ál­ta­lá­nos Is­ko­la új­ra­in­dí­tá­sa óta elő­ször van együtt a nyolc év­fo­lyam. Össze­sen 184 di­ák kezd­te meg idén a tan­évet. Az ün­ne­pi tan­év­nyi­tó is­ten­tisz­te­le­ten dr. Fa­bi­ny Ta­más, az Észa­ki Egy­ház­ke­rü­let püs­pö­ke hir­det­te az igét, mel­let­te a li­tur­gi­á­ban a há­zi­gaz­da Pol­gár­di Sán­dor es­pe­res és Tóth Ká­roly be­osz­tott lel­kész szol­gált.

A zsú­fo­lá­sig telt temp­lom­ban a meg­hí­vó­ra ke­rült ige alap­ján hang­zott a pré­di­ká­ció: „A böl­cses­ség kez­de­te az Úr­nak fé­lel­me.” Min­den egy­há­zi is­ko­la jel­mon­da­ta is le­het­ne ez a mon­dat, hi­szen a böl­cses­ség egy­ben Is­ten­re ha­gyat­ko­zást je­lent.

Ige­hir­de­té­sé­ben Fa­bi­ny Ta­más rá­mu­ta­tott, hogy há­rom­fé­le em­ber lé­te­zik: az egyik, akit min­dig irá­nyí­ta­ni kell, a má­sik, aki csak ön­ma­gá­ból in­dul ki, ő a be­lül­ről ön­ma­gát irá­nyí­tó em­ber. A ke­resz­tény em­ber azon­ban nem is be­lül­ről és nem is kí­vül­ről, ha­nem fe­lül­ről irá­nyí­tott em­ber. Te­kin­te­tün­ket egy új tan­év kez­de­tén föl­fe­lé emel­jük, mert on­nan vá­runk ál­dást. Tud­juk, hogy fe­lül­ről irá­nyít ben­nün­ket az élet Ura, a böl­cses­ség Is­te­ne. „Sze­ret­jük-e Is­tent? – er­re a leg­főbb kér­dés­re vá­la­szol­junk két­ezer év el­múl­tá­val is fe­lül­ről irá­nyí­tott em­ber­ként, gyer­mek­ként vagy fel­nőtt­ként, hogy mind­nyá­jan az ő ta­nít­vá­nyai le­gyünk. Jé­zus ma is azt mond­ja: en­ged­jé­tek hoz­zám jön­ni a kis­gyer­me­ke­ket. Jó, hogy itt vagy­tok, ked­ves szü­lők, ke­reszt­szü­lők” – fo­gal­ma­zott a püs­pök. „Hadd mond­jam a leg­na­gyobb bá­to­rí­tás­sal: gyer­tek más­kor is!”

A 2009/2010-es tan­év­ben el­ső osz­tály­ba fel­vett har­minc­két di­á­kot Pol­gár­di Sán­dor igé­vel ál­dot­ta meg. Ki­fe­jez­te az egy­ház­köz­ség irán­tuk ta­nú­sí­tott be­fo­ga­dó sze­re­te­tét és nyi­tott­sá­gát. A tan­évet Szücs Gá­bor igaz­ga­tó nyi­tot­ta meg.

Az is­ten­tisz­te­let után a pa­ró­kia Szé­che­nyi ut­cai hom­lok­za­tán bronz dom­bor­mű­ves em­lék­táb­lát lep­lez­tek le. A pá­pai evan­gé­li­kus mű­vész ta­nár, Kiss Lász­ló ál­tal ké­szí­tett al­ko­tás dr. Fa­bi­ny Ti­bor evan­gé­li­kus egy­ház­tör­té­nész­nek, lel­kész­nek ál­lít em­lé­ket, a „Ne fe­led­kez­ze­tek meg ve­ze­tő­i­tek­ről, akik az Is­ten igé­jét hir­det­ték nek­tek” ige (Zsid 13,7) alap­ján. A táb­la le­lep­le­zé­se előtt Pol­gár­di Sán­dor mint egy­ko­ri ta­nít­vány mél­tat­ta né­hai pro­fesszo­rát, majd ifj. dr. Fa­bi­ny Ti­bor egye­te­mi ta­nár ol­vas­ta fel özv. id. dr. Fa­bi­ny Ti­bor­né le­ve­lét, aki ar­ról írt, hogy fér­je el­ső szol­gá­la­ti he­lye a pá­pai gyü­­le­ke­zet volt, amelyre mindvégig élete egyik leg­szebb kor­sza­ka­ként em­lé­kezett.

P. S.

HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
La­bo­ra­tó­ri­um és ora­tó­ri­um
Négy­sze­res ün­nep Be­led­ városában
Istenhez vezető úton
Gaz­da­gon te­rí­tett kö­zös asz­tal
Sas-hegy­ről néz­het­ték a tű­zi­já­té­kot
Pá­pai tan­év­nyi­tó – em­lék­táb­la-ál­lí­tás­sal
Nagy össze­fo­gás az ap­ró­sá­go­kért
Tállyai csen­des­nap
Mun­ka­év­kez­dés dé­len
Egy­házak Világtanácsa
Temp­lo­ma fel­szen­te­lé­sé­nek két­száz­hu­szon­ötö­dik év­for­du­ló­ja
Ist­ván-na­pi meg­em­lé­ke­zé­s
Pé­csi Egy­ház­me­gye ala­pí­tá­sá­nak ez­re­dik év­for­du­ló­ja
Gáncs Péter evangélikus püspök Szegeden elhangzott gondolatai
Pün­kösd­vá­ró Eu­ró­pa
Tisz­telt Eu­ró­pai Par­la­men­ti Kép­vi­se­lők!
Kö­zös el­kö­te­le­zett­ség­gel
Sze­re­tet az igaz­ság­ban
Vissza­jár­nak az egy­ko­ri ovi­sok
„Azon­nal tud­tam, hogy itt a he­lyem”
Meg­szün­te­tés­től az új­já­szü­le­té­sig
Nyár vé­gi szí­nes
Új szem­lé­let, ha­gyo­má­nyos ér­té­kek
Nyelv­tör­vény itt is, ott is
Va­kond­tú­rás vagy hegy?
Hon­nan ho­vá, evan­gé­li­kus egy­ház?
Ünnepi kenyér
Fenn­tar­tói tá­jé­koz­ta­tó a fa­so­ri gim­ná­zi­um­ban be­kö­vet­ke­zett sze­mé­lyi vál­to­zá­sok­ról
Buchen­wald el­fe­le­dett asszo­nyai
Keveházi László: „A kereszt igéjét hirdetni kezdtem”