Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 36
- Nyár végi színes
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Nyár végi színes
A magyar családok valószínűleg több mint felében a szeptember 1-jei dátum is az új esztendő kezdetét jelzi. Az iskolai év kezdetén a rovatgazda sem tehet másként, mint hogy egyfajta pótvizsga jelleggel röviden beszámol a korábban tárgyalt témákkal kapcsolatos nyár végi eseményekről…
Több nő, mint férfi
Megfordult a nemek aránya az internetezők körében ez év első negyedében Magyarországon. Míg 2007-ben a netezőknek csak 48 százaláka volt nő, addig most mintegy 53 százalékuk tartozik a szebbik nemhez. Az eltöltött időt tekintve az esti időszak inkább az uraké, a nap többi részében viszont a hölgyek csaknem mindig többet tartózkodnak a világhálón. Az internetező nőkre jellemző továbbá, hogy többet keresnek és többet is költenek havi szinten, mint nem internetező társaik: 30 százalékuk állítja, hogy jól él, szemben a nem internetezők 24 százalékával.
Fájlcsere oda-vissza
Pert vesztett a második legnagyobb torrentoldal, a Mininova. A holland rivális a The Pirate Bay után került a szerzőijog-védők célkeresztjébe, noha a cég már korábban önkéntesen távolított el jogvédett anyagokra mutató fájlokat a szervereiről. Az ítélet most három hónap haladékot adott valamennyi kifogásolt tartalom elérhetőségének megszüntetésére, különben ötmillió eurós büntetéssel sújtják az oldal gazdáit.
Csaknem a fenti eseménnyel egy időben jelent meg a Big Champagne kutatócég jelentése, amely arról számol be, hogy a fájlcserélés elsődleges tárgyai nem a filmek vagy a zenék, hanem a tévében futó sorozatok egyes epizódjai. „Ez a kalózkodás társadalmilag teljesen elfogadott formája, és a tévé előtt töltött időt váltja ki” – vallotta be Eric Garland, a kutatást végző vállalkozás vezetője. Ebből a szempontból tehát ez a technológia nem működik másképpen, mint egy videomagnó, bár az is igaz, hogy annak idején az azt kifejlesztő Sonynak is pereskednie kellett a filmes ipar képviselőivel, hogy a készülék forgalomba hozható legyen.
Veszélyes közösségi oldalak?
Különböző közösségi oldalakon „terrorizáltak” osztálytársai egy tizenöt éves angol diáklányt, aki július végén öngyilkosságba menekült. Megan Gillan halála után nem sokkal a westminsteri érsek nyilatkozott úgy, hogy „az e-mailezés és az sms-ezés üressé teszi az emberi kapcsolatokat. A közösségi oldalakon csak rövid ideig tartó barátságokat lehet kötni, melyek akár öngyilkossághoz is vezethetnek, ha véget érnek.” Vincent Nichols egyházfő a másik problémát abban látja, hogy az emberek egyre kevésbé lesznek képesek valódi kapcsolatokat kialakítani, és a másik ember nem verbális jelzései értelmezésének képessége is csorbát szenved.
Mindenki enciklopédiája
Michael Jackson neve a harmadik legkeresettebb szó a legnagyobb internetes enciklopédián, a Wikipédián. A furcsa körülmények között elhunyt popsztár nevét csak a Beatles és maga a wiki szó előzi meg, ez utóbbira naponta százharmincezren kattintanak rá. A leggyakoribb keresett kifejezések között médiasztárok (például Megan Fox, Rihanna), mozifilmek (például Alkonyat, Gettómilliomos), valamint történelmi események (például a második világháború) és szereplők találhatók. Barack Obama amerikai elnök a 9. helyet szerezte meg, míg a 29. helyre az újinfluenza-járvány került.
A Wikipédia neve azonban nemcsak keresési toplistája miatt került ismét reflektorfénybe. A kaliforniai Palo Alto Kutatási Központ munkatársai nemrég azt vizsgálták, hogy az önkéntességre épülő oldal milyen ütemben fejlődik. Beszámolójuk szerint a netes enciklopédia 2006-ban érte el fejlődésének csúcspontját, azóta csökkenő ütemben gyarapodnak az új bejegyzések. A havi szerkesztések és az aktív szerkesztők száma is csökkent az utóbbi pár évben, ezt pedig azzal magyarázzák, hogy az együttműködési kedv visszaesett a basáskodó szerkesztők miatt: valószínűleg senki nem szereti, ha komoly időbefektetéssel járó javításait egy teljhatalmú rovatvezető visszavonja.
Újít a Google
Nem volt eredménytelen a Microsoft Bing keresőjének üzembe állítása. Noha a Google-t egyelőre nem lehet megszorongatni az élen, de a keresőóriásnak is titulált cég lépni kényszerült. Keresőjének próbaverziója a Caffeine (koffein) kódnevet kapta. Azt ígérik, hogy másfélszer olyan gyorsan huszonöt százalékkal több értékes találatot ad majd, mint a jelenlegi keresőjük. A tesztelés alatt lévő rendszer a http://www2.sandbox.google.com/ címen érhető el.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|