Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 36
- Megszüntetéstől az újjászületésig
Evangélikusok
„Egyházunk erősségei az iskolák” (Ordass Lajos, 1945. szeptember 27.)
Hozzászólás a cikkhez
Megszüntetéstől az újjászületésig
Húsz éve nyílt meg a visszakapott fasori evangélikus gimnáziumban az első tanév. Alábbi tanulmányában egyházunk Déli Egyházkerületének az események idején hivatalban levő püspöke tekint vissza az ünnepi alkalomra és a hozzá vezető útra.
A második világháború pusztításai és vérzivatara után Ordass Lajos püspöki beiktatásakor székfoglaló beszédében aláhúzta mint reformációi örökségünket a templom és az iskola fontosságát. Mintha előre látta volna, hogy hamarosan – az 1948. június 16-án kierőszakolt parlamenti döntéssel – államosítani fogják az egyházi oktatási intézményeket: „Az államhatalom akkor cselekszik legjobban saját érdekében, ha az egyházak iskolája iránti hálatartozását azzal rója le, hogy működésük elé akadályt nem gördít. Egyházunk pedig akkor hű önmagához, ha az ősök áldozatát meg nem tagadva maga is szakadatlanul és örömmel áldoz iskoláira, tudva, hogy bennük rejlik jövője” – szögezte le a püspök 1945. szeptember 27-én a budapesti Deák téri templomban.
Az iskoláinkat elkobzó államhatalom ellen tiltakozó egyházi vezetőt 1948. szeptember 8-án letartóztatták, koncepciós perben hamis vádak alapján elítélték és bebörtönözték. Ez lett a sorsa Mindszenty József bíborosnak is.
A forradalom alatt, 1956. október 30-án állami és egyházi rehabilitálása után Ordass püspök visszatért ugyan hivatalába, azonban 1958. június 24-én állami erőszakkal újra elmozdították, és 1976-ban bekövetkezett haláláig nem gyakorolhatta püspöki tisztségét.
A magyarországi egyházak 1948-ban államosított oktatási intézményeinek statisztikája a következő képet mutatja (forrás: Statisztikai évkönyv, megjelent a Beszélő 1991. április 27-i számának 11. oldalán):
A Magyarországi Evangélikus Egyház és a kormány közötti, kierőszakolt egyezmény szerint (1948. december 14.) egyházunknak a lelkészképző soproni teológiai fakultáson – a később Budapestre költöztetett teológiai akadémián – kívül két gimnáziuma maradt meg: a budapest-fasori fiúgimnázium és a Deák téri leánygimnázium. Az egyház vezetői azonban állami nyomásra az 1951/52-es tanév végével mindkét intézményt „felajánlották” az államnak. Az épületeket ekkor már nem államosították. A fasori gimnázium épületét oktatási-továbbképzési célra vették át, bérfizetés nélkül. A Deák téri iskolaépületbe kerületi általános iskola költözött, az épület használatáért a kerületi tanács némi térítést fizetett a Pesti Evangélikus Egyháznak.
Az ébren tartott legenda
A fasori gimnáziumnak az 1950/51-es és az 1951/52-es tanévben tanulója voltam. A megszüntetés azt jelentette, hogy tanárainkat más budapesti iskolákba helyezték át. A könyvtárat, a szertárakat, az iskola felszerelését széthordták. Az épület osztálytermeit az Országos Pedagógiai Intézet (OPI) kezelésében kisebb irodákká építették át.
Egyházunk jogászai, akik az átadási szerződés fogalmazásánál jelen voltak – különösen is dr. Vetsey Aladár –, ragaszkodtak ahhoz, hogy belevegyék a megállapodásba: ha az állam egyszer visszaadná az épületet, köteles lesz az eredeti állapotában visszaszolgáltatni. Emlékezés szerint ehhez mosolyogva és kelletlenül járultak hozzá a minisztériumi küldöttek. Amikor 1989-ben az épületben újraindult az egyházi iskola, az egyház elővigyázatossága az államnak kerek kilencvenmillió forintjába került.
A két megszüntetett iskola tanulóit más budapesti iskolákba irányították. Magam a Villányi úti József Attila Gimnáziumba kerültem, két évet ott végeztem, illetve ott érettségiztem. Ebben az intézményben, a Fasorhoz hasonlóan, szintén tanították a latin nyelvet, de a görögöt már nem. A Fasor épületéből a Sopronból odakényszerített teológiai akadémiának is költöznie kellett. Megkaptuk a Hősök tere közelében a Lendvay utca 62. szám alatti épületet. (Ez később az Állami Egyházügyi Hivatal központja lett.)
Egyházunk népe keserű belenyugvással fogadta Dezséry László és Vető Lajos püspökök intézkedését a két gimnázium „felajánlásáról”. A Fasori Öregdiákok Köre, a volt tanárok, különösen is dr. Gyapay Gábor ébren tartották az iskola „legendáját”, a gimnáziumnak és híres Nobel-díjas egykori növendékeinek a történetét. Mutatta az egyházi közhangulatot, hogy az 1956-os forradalom hetében megjelent két fiatal budapesti segédlelkészünk az Üllői út 24. szám alatti teológusotthonban, hogy teológushallgatókat toborozzanak: „Gyertek, segítsetek, foglaljuk vissza a Fasort!” Úgy emlékszem, Sólyom Jenő egyháztörténész-professzorunk figyelmeztetett minket, ne siessük el ezt a visszafoglalást, és megkérdezte, van-e átgondolt stratégiánk arról, mit kezdenénk az épülettel.
A Fasor egyházi visszavételének 1956-os történetéhez hozzátartozik az Evangélikus Teológiai Akadémia Ifjúsági Bizottságának 1956. október 22-én hozott határozata, amelyben az ifjúság kérte – Nagy István szenior és Friedrich Lajos igazgató elnöklete mellett –, hogy „az egyházi vezetőség tegye lehetővé az Evang. Teológiai Akadémia és az Evang. Lelkésznevelő Intézet összeköltözését a volt Evangélikus Gimnázium épületébe (Bp. VII., Gorkij-fasor 17–21.)…” (A határozat szövege megjelent az Együtt az ország népével –Evangélikusok 1956-ban című kötetben. Szerk. Zászkaliczky Zsuzsanna, Luther Kiadó, Budapest, 2006, 91. o.)
Harc a Fasorért
Egyházunkban a Fasor ügye nem felejtődött el később sem. Bántotta az egyház népét, hogy amíg a katolikus egyháznak több gimnáziuma megmaradhatott, és Debrecenben a református egyházé is, tőlünk elvették az egyezményben biztosított kettőt. Az öregdiákok csoportja, kihasználva a kialakult lehetőségeket, hagyományőrző szervezetként működött a Hazafias Népfront keretében, és egyre határozottabban követelte a gimnázium újraindítását. Fölvették a kapcsolatot a külföldre került egykori diákokkal; közöttük több befolyásos közéleti személy is felemelte szavát az iskola érdekében.
A Lutheránus Világszövetség Tanulmányi Osztályán 1980-tól kezdett munkám végén, 1987. július 23-án Bogsch Árpád, az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO, OMPI) főigazgatója, egykori fasori diák, a Fasort támogató svájci egyesület vezetője fogadást adott Genfben a gimnázium ügyében Svájcban tevékenykedők részére abból az alkalomból, hogy megtörtént – Káldy Zoltán püspök halála után – a püspöki tisztségre való jelölésem. Elmondta: azzal a megbízással engednek haza, hogy tegyek meg mindent a Fasor újra egyházi iskolaként való indulásáért. Kifejtette, hogy ő ehhez jelentős nyugati egyesületi segítséget tud biztosítani. Ezt a támogatást később meg is kaptuk.
Be kell vallanom, kétségek között ígértem meg, hogy igyekezni fogok a kérésnek eleget tenni. Ekkor még nem bíztam a sikerben. 1987. október 24-én a Deák téri templomban püspöki beiktatásomkor székfoglaló beszédemben a Fasor kérdését nem említettem. A párhuzamosan választott és velem együtt beiktatott egyházkerületi felügyelő, Frenkl Róbert viszont határozottan szólt mindkettőnk egykori iskolájának ügyéről. (Beszédének összefoglalója olvasható az Evangélikus Élet 1987. november 8-i számának 1. oldalán.) Ettől kezdve felgyorsultak az események.
- november 11-én az országos presbitérium javasolta az újraindítást. 1988. február 14-én a Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség templomában istentiszteleten prédikáltam arról, hogy a templom és a gimnázium közös fala hamarosan már nem az elválasztást, hanem újra az egybeköttetést jelzi. Február 19-én a Művelődésügyi Minisztérium hozzájárult az újraindításhoz. Február 20-án az egyház elnöksége körlevélben kérdezte meg egyházközségeinket, egyetértenek-e az újraindítással, és elkötelezik-e magukat évi meghatározott összegű gyülekezeti költségvetési hozzájárulás befizetése mellett. Április 3-án, húsvétkor D. dr. Nagy Gyula püspök-elnök, Farkasházi Ferenc országosfelügyelő-helyettes, Frenkl Róbert egyházkerületi felügyelő és magam mint a Déli Egyházkerület lelkészi vezetője püspöki pásztorlevélben jelentettük be a gyülekezeteknek gimnáziumunk 1989 szeptemberével történő indulását.
Az újraindulás
Óriási volt a gyülekezetek lelkesedése! Gyűltek az egyházközségi felajánlások, és sok egyháztagtól, illetve korábbi fasori diáktól személyes adományt is kaptunk. A szükséges informatikai berendezések, számítógépek külföldi magyaroktól érkeztek, mintegy negyvenezer nyugatnémet márka értékben. A német Hoechst AG vállalta a kémiai szertár és laboratórium felszerelését. A Lutheránus Világszövetségen keresztül a nyugati és északi egyházak támogatása szükséges volt az egykori átadási szerződés szerint járó állami költségvállalás kiegészítésére.
A tervezett három első, két második és egy harmadik osztályba 641 tanuló jelentkezett. Az első osztályoknál négyszeres túljelentkezést tapasztaltunk.
Gyapay Gábor megbízott igazgató vezetésével megkezdődött a tanári kar szervezése. Elkészült a szervezeti és működési szabályzat, a költségvetés, majd megalakult az igazgatótanács. Nyolc osztály indult, 302 tanulót vettünk fel. A tanári állásokkal kapcsolatban 121 érdeklődő jelentkezett, és 1989. március 1-jéig 70 tanár adta be pályázatát.
A Magyarországi Református Egyház vezetőségének kérésére kétosztálynyi református tanuló felvételére is sor került. Hely volt, mert negyedik osztályt nem indítottunk, és abban egyeztünk meg a reformátusokkal, hogy ha később ők is engedélyt kapnak budapesti gimnáziumuk újraindítására, a tanulók majd átmennek oda. Terveink szerint az indulás után három évvel kellett teljessé lennie az intézménynek, vagyis működnie a tizenkét osztálynak.
Koedukált gimnáziumunk többségükben fővárosi és környékbeli tanulókat vett fel, azonban szükség volt kollégiumi férőhelyek kialakítására is a mintegy huszonöt százaléknyi vidéki tanuló számára. Ez a kezdésnél nagy problémát jelentett. Próbálkoztunk fővárosi állami kollégiumokban helyet kapni, és megkíséreltük az elhelyezést Fóton, a Mandák Belmissziói Otthonban. Néhány év után sikerült megoldani a kérdést a Budapest XIII. kerületi Vizafogó u. 2–4. szám alatti egykori munkásőrlaktanya alapítványi átvételével és átalakításával, majd később a VII. kerületi Rózsák tere 1. szám alatti korábbi Protestáns Árvaház visszavételével.
Mitől evangélikus az evangélikus gimnázium?
A sikeresnek mondható előkészítő folyamat nem azt jelentette, hogy egyházon belül és kívül mindenki támogatta az ügyet. Gyülekezeteinkben a költségekkel kapcsolatban aggódó hangok is jelentkeztek, feltették a kérdést, hogy vajon lesz-e elegendő anyagi ereje egyházunknak a jövőben erre, amikor annyi más feladat megoldatlan.
Egyházon kívül a helyzet érdekes volt. Az Állami Egyházügyi Hivatal egyes illetékesei még akkor is ellenezték az újraindulást, amikor „a párt” vezetői és az illetékes minisztérium már beletörődtek.
Iskolánk szervezésével párhuzamosan elkezdődött a belső egyházi vita arról, mit is jelent az egyházi oktatás. Miben kellene az evangélikus iskoláknak másoknak lenniük, mint az elmúlt negyven-ötven évben az úgynevezett „kettős nevelés” ellen küzdő állami iskolák?
Az egyházi nevelés-oktatás körüli bizonytalanságokat látva országos tapasztalatcserét, konferenciát hívtunk össze Budapestre 1988. szeptember 2-ára. A Puskin utcai püspöki hivatalban megrendezett találkozón két ellentétes vélemény kristályosodott ki szervezendő iskoláinkat illetően. Az egyik csoport, amelyet „ébredési tábornak” nevezhetek, az evangélikus iskolát nagyon szigorú fegyelmű, a spiritualitás kérdéseivel fokozottan foglalkozó intézménynek kívánta látni. Még az a kívánság is elhangzott: legyenek olyanok majdani iskoláink, hogy az érettségivel párhuzamosan a végzős növendékek mintegy „bizonyítványt” kaphassanak arról, hogy ők megtért hívőkké váltak. A másik tábor viszont azt hangsúlyozta, hogy újrainduló iskoláink épüljenek a szabadság fellegváraivá, ahol „kultúrprotestáns szellemű elitképzés” történik.
Az érettségivel együtt adandó hitéleti bizonyítvánnyal kapcsolatban elmondtam: jó lenne, ha a teológia öt évének elvégzése után tudnánk ilyen bizonyítványt kiállítani. A vitában nem sikerült áthidalni az ellentéteket, és megmutatkozott, mennyire befolyásolta helyzetünket az a tény, hogy iskoláink elvétele után csaknem negyven éven keresztül keveset foglalkozhattunk oktatási-nevelési kérdésekkel.
Az egyházmegyék lelkészi munkaközösségi ülései felvették programpontjaik közé a gimnázium indításának problémáit. 1989. január 30-án tizenöt lelkészünk aláírásával nyílt levél fogalmazódott meg az Evangélikus Gimnázium Bizottsághoz Mitől evangélikus az evangélikus gimnázium? címen. Ebben kérték, hogy egyházunk mérje fel, mit várnak a gyülekezetek tagjai az újraindult intézménytől. Az aláírók nem érzik, hogy „a hit és a lelkiség középpontba állítása bigottság lenne”. Fontosnak tartják a hitoktatók személyét, és vallják, „mégsem a »legjobb fasori hagyományokhoz« ragaszkodás a fontos, hanem a jelen és jövő igényeit világosan felmérve gimnáziumunkat hitvallásos alapokra kell építeni”…
Az akkor előkerült kérdések ma is foglalkoztatják gyülekezeteinket és iskoláinkat. A belső egyházi helyzetről ebben az összefüggésben alá kell húznom azt a tényt, hogy 1959-ben, amikor lelkészi szolgálatomat elkezdtem, a Magyarországi Evangélikus Egyháznak 430 lelkésze volt, amikor pedig 1987-ben püspök lettem, csupán 253. Gyülekezetek, intézmények, iskolák maradtak folyamatosan és a rendszerváltás után is megfelelő lelkészi ellátás nélkül, és még nagyobb volt az evangélikus pedagógusok hiánya. Ez a hiány ugyan húsz év alatt csökkent, de még mindig problémát jelent.
- szeptember 2.
Egyháztörténelmi eseményt hozott ez a nap, harminchét év után újraindult „a Fasor”! A megnyitó istentiszteleten az iskola fennállása óta sokszor idézett vezérige szólt hozzánk: „A bölcsesség kezdete az Úrnak félelme.” (Péld 9,10) A prédikációm igyekezett válaszolni a vitatott oktatási-nevelési kérdésekre is.
Az újraindulás ünnepének jelentőségét aláhúzta, hogy Glatz Ferenc miniszter gimnáziumunkból nyitotta meg – televíziós közvetítéssel – a tanévet. Frenkl Róbert, a Déli Egyházkerület felügyelője az 1952-ben utoljára érettségizett diákok nevében akkor búcsúzó, most pedig az újraindulást köszöntő beszédébe foglalta bele az „alma mater” iránti ragaszkodásunkat és lelkesedésünket. Felejthetetlen „Veni Sancte” volt ez a nap! Éreztük a magyarországi rendszerváltás örömét és felelősségét!
Egy nappal a tanévnyitó előtt, 1989. szeptember 1-jén, pénteken 18 órakor a Budapest-Deák téri templomban került sor a gimnázium tanári karának eskütételére. Jn 12,20–26 alapján Jézusnak a búzamagról szóló példabeszédéről szólt a prédikációm: „…ha a búzaszem nem esik a földbe, és nem hal meg, egymaga marad; de ha meghal, sokszoros termést hoz.” A kiválasztott tanári kar és a népes gyülekezet átérezte a helyzet jelentőségét: „Eljöttünk az ünnepre, mert ünnep az, hogy látjuk, ez az iskolaindulás aláhúzza a vallásos és erkölcsi, az evangéliumra épülő nevelés fontosságát. A vulgármaterialista koponyazsugorítás évtizedei után megnyílott a szabadság kapuja az evangélikus oktatás és nevelés előtt szervezett iskolai formában is” – mondtam az igehirdetésben.
A később újrainduló oktatási intézményeink számára is vezérfonalat adott a prédikációmban elhangzott bibliai útmutatás: „…áldozat nélkül nincs élet, mert élet csak ott van, ahol megtalálható valami (…) a szakrificiális elemből… A tanári hivatás abban hasonlít az apostoli vagy a szülői hivatáshoz, hogy ott van termés, ahol a példa szerint valaki (…) tud adni önmagából, idejéből, erejéből, tudásából, emberségéből, hitéből, szeretetéből. A jézusi etika szembeszáll azzal a tévhittel és téves gyakorlattal, amelyik az élet értelmét az individuáció, az önmegvalósítás révén gondolja elérni. Igen, szükséges az individuáció, de ez nem lehet gátlástalan önérvényesítés, amint nem lehet végtelen, határtalan a szabadságunk sem, hanem mindig és mindenben a közösség, a család, a nagyobb emberi közösségek hasznának és előbbre vitelének a szempontja kell, hogy érvényesüljön.”
Isten iránti hálaadással emlékezem vissza a huszadik évfordulón a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium történetének erre a szakaszára, hiszen nyitány volt ez, amelyet további oktatási intézményeink újraindulása követett.
D. dr. Harmati Béla
::Nyomtatható változat::
|