Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 36
- Keveházi László: „A kereszt igéjét hirdetni kezdtem”
Kultúrkörök
A hónap könyve – szeptemberben 30% kedvezménnyel a Luther Kiadótól
Hozzászólás a cikkhez
Keveházi László: „A kereszt igéjét hirdetni kezdtem”
Sztárai Mihály élete és szolgálata
A magyarországi reformáció kezdeteihez kalauzol el a A kereszt igéjét hirdetni kezdtem című márványmintás könyv, amely Sztárai Mihály (1510 körül – 1575) életét és szolgálatát mutatja be tudományos igénnyel, felvázolva és értékelve a Sztáraival foglalkozó eddigi szakirodalmat is.
Harmincesztendei kutatómunka áll a mű hátterében, melynek eredményeként a különböző vélemények, elméletek ütköztetésén és szintézisén keresztül új megvilágításba került Sztárai Mihály alakja és életútja. Nem bizonyítható többek között például, hogy a reformátor korábban ferences szerzetes volt, az sem, hogy részt vett a sárospataki iskola alapításában, valamint páduai tanulmányait is új, későbbi időpontra teszi a szerző az újabb kutatási eredmények fényében.
Érdekfeszítő és izgalmas a könyv segítségével nyomon követni Szárai Mihály életútját; ebben a kötet elején található térképvázlat is a segítségünkre lehet. A reformátor életén keresztül megelevenedik a magyarországi reformáció kezdete, bepillantást nyerünk a korabeli városok, mezővárosok, főúri családok életébe. Megismerhetjük a hódoltság területén élők nehéz helyzetét, ahol bizony nem kevesen tértek át a törökök hitére félelemből vagy más megfontolásból. Kirajzolódik a lutheránus lelkészek elszánt küzdelme, hogy továbbadják a tiszta evangéliumot ott, ahonnan a katolikus főpapok többsége elmenekült a török elől, ott, ahol csak megtűrik a kereszténységet, és csak politikai okokból döntenek hol a katolikusok, hol a lutheránusok javára a vitás kérdésekben. A lelkészek mindezért nemegyszer az életüket kockáztatják, csak hogy vigaszt nyújthassanak a török igát nyakukon hordó magyar keresztényeknek.
Sztárai Mihály alakja példaként jelenik meg előttünk. Egy cél vezérelte egész életén keresztül: az evangélium továbbadása. Talán még az a halvány remény is megcsillant előtte, hogy a törökök közé is eljut az örömhír. Az igehirdetésen túl a szervezéshez is igen jól értett, 1544-től hét év alatt százhúsz gyülekezetet szervezett Alsó-Baranyában, majd püspöki szolgálatot végzett, posztillás kötetet, agendát, ordinációs liturgiát készít (melynek szövegét a könnyebb érthetőség kedvéért Keveházi László mai nyelvre átültetett formában idézi). Az irodalomtörténet-írás is számon tartja a reformátort, hiszen mindhárom műnemben – líra, epika, dráma – jelentős, úttörő alkotásai születtek. Énekeskönyvünkből is ismert a „Mely igen jó az Úristent dicsérni” kezdetű műve, a mai református énekeskönyv öt énekét őrzi, de szerzeményei jelen voltak katolikus és unitárius könyvekben is. Énekei mellett ránk maradtak zsoltárparafrázisai is, melyek legszebbjei a 24., 26., 74. és 94. zsoltár alapján készültek. Históriás énekei közül talán a Szent Illyésnek és Ákháb királynak idejében lött dolgokról a legismertebb, de további bibliai történeteken túl egyháztörténeti és történelmi eseményeket is megénekelt, mint amilyen például a Historia Cranmerus Tamás érseknek az igaz hitben való állhatatosságáról. Drámáit, melyek közül kettő maradt az utókorra – Az igaz papságnak tiköre… és A papok házasságáról –, valószínűleg elő is adták a korabeli diákok.
Keveházi László könyve az életrajzon túl bemutatja sokoldalú szolgálatát is – külön fejezet foglalkozik Sztárai Mihállyal mint püspökkel, és ugyancsak külön fejezetet szentel a szerző a költő bemutatásának is.
Az író további kutatásokra is bátorít, hiszen maradtak még felderítetlen részletek Sztárai életével kapcsolatban, főként életútjának eleje maradt homályban erre vonatkozó források híján.
Azonban nem csak egyház- és irodalomtörténészek számára lehet érdekes e könyv, melynek hátoldalán egyébként Sztárai Mihály pecsétje látható Keveházi László gyűjtéséből. Szívesen ajánlom minden érdeklődő figyelmébe, aki Sztárai Mihály életén és munkásságán keresztül szeretne többet megtudni a magyarországi reformációról.
Kerepeszki Anikó
::Nyomtatható változat::
|