Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 36
- „Azonnal tudtam, hogy itt a helyem”
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
„Azonnal tudtam, hogy itt a helyem”
Beszélgetés Dérné Csepregi Klárával, az év tanítónőjével
„Hitelesnek kell lennünk a gyermekek előtt. Ők még nagyon formálhatók, és úgy bíznak bennünk, akár a saját szüleikben” – vallja Dérné Csepregi Klára. Az Orosházi Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium pedagógusa izgatottan készül az új tanévre, hiszen ismét egy osztályra való hatéves gyermekkel ismerteti meg nemcsak a betűk, hanem a hit világát is. Közvetlenül a becsengetés előtt nyilatkozott lapunknak annak apropóján, hogy a közelmúltban az év tanítója címmel tüntette ki a Magyarországi Evangélikus Egyház.
– Evangélikus családba születtem, az Orosházával szomszédos Pusztaföldváron tanyasi kislányként nevelkedtem. A falu családias, természetközeli légkörét és az általános iskolai éveket meghatározó élményeim közé sorolom. Első tanítónénim, a mindig lelkiismeretes és precíz Lövei Istvánné, Olgi néni igazi példaképemmé lett, de a falusi iskolában később is több tiszteletreméltó pedagógus keze alatt voltunk, nem egy közülük egykor evangélikus kántortanítóként szolgált. Ilyen volt például konfirmáló lelkészem, Benczúr Zoltán felesége is. Mellettük édesanyám volt az, aki mindig arra nevelt minket, hogy a tanulás érték. Debrecenben végeztem a tanítóképző főiskolát 1977-ben, majd az orosházi 2. számú általános iskolában kaptam állást.
– Lényegében akkor pályakezdése óta nem is változtatott munkahelyet, hisz ezt az intézményt vette át a rendszerváltás után az evangélikus gyülekezet.
– Amikor felmerült, hogy az egyház lesz az iskola fenntartója, Pintér János esperes és Győri Gábor igazgató lelkész kereste meg a tantestületet. Miután felvázolták az elképzeléseiket, számomra nem is volt kérdés, hogy maradjak-e; azonnal tudtam, hogy itt a helyem. Izgalmas volt belevágni az ismeretlenbe. Lépésről lépésre alakítottuk ki az iskola arculatát, lelkiségét, munkarendjét.
– Az épület tehát ugyanaz, az egyházi intézmény azonban mennyiben lett más, mint az elődje?
– Természetesen sok tekintetben. A világi iskolában csak a tudás volt a cél. Itt a jézusi szeretet hatja át a pedagógiai tevékenységet. És ez nemcsak a külsőségekben mutatkozik meg, hanem a munkatársak közötti és a gyermekekkel kialakítandó kapcsolatunkban is. Törekszünk arra, hogy folyamatos kapcsolat legyen az iskola és a gyülekezet között: templomi alkalmakat, gyermek-istentiszteleteket szervezünk. Évről évre készülünk a hittanversenyekre, ahol osztályommal már országos első, illetve második helyet is szereztünk. Amikor az osztálytermem falára egy vezérigét kellett választanom, a 119. zsoltár 66. verse mellett döntöttem: „Taníts engem helyes értelemre és ismeretre…!” Ez a mondat segít mindannyiunkat, gyermekeket és felnőtteket is rátalálni a helyes útra.
– Miközben Orosházán is érezhetően csökken a gyereklétszám, az evangélikus iskolát továbbra is sokan keresik.
– Valóban, látjuk beérni mindazt, amiért hosszú évek óta dolgozunk. Idén is két első osztályt indítunk, és csak azért nem vettünk fel még több gyereket, mert nem férnének be az osztálytermekbe. Tartjuk a kapcsolatot nemcsak saját óvodánkkal, hanem a város többi intézményével is, hogy minél szélesebb körben megismertessük a szülőkkel az itt folyó munkát.
– Évek óta első és második osztályos gyermekekkel foglalkozik. Mire helyezi a hangsúlyt munkája során?
– Ennél a korosztálynál különösen is fontos, hogy a pedagógusok hitelesek legyenek. A gyermekek személyisége ekkor még nagymértékben formálható, és úgy bíznak bennünk, akár a saját szüleikben. Felelős, ugyanakkor lélekemelő feladat megfogni a hatévesek kezét és bevezetni őket a betűk és a keresztény hit világába. Fontos, hogy megszerettessem a gyermekekkel a tanulást és magát az iskolát is, hiszen hosszú évekig koptatják még az iskolapadot. Azonban később is tartom a kapcsolatot tanítványaimmal és szüleikkel. Gyakran kérnek tanácsot tőlem az iskola elvégzése után is. Az pedig mindig örömmel tölt el, amikor egykori kisdiákjaimmal együtt térdelhetek az oltárhoz úrvacsorát venni. Hiszem, hogy akár a gyülekezeteink jövője is múlhat azon, hogy sikerül-e bevonni az iskolásokat az egyházközség életébe. Úgy kell dolgoznunk, hogy egész élete során igénye legyen az igehallgatás.
– Számított a kitüntetésre?
– Nem, nagyon meglepődtem, amikor az igazgatónő közölte a hírt. Itt is szeretném megköszöni az iskolavezetésnek, hogy javasolt a kitüntetésre. Az Országos Egyházi Iroda Oktatási Osztályának pedig minden tanító nevében köszönöm ezt a címet. Örülök annak, hogy nemcsak azoknak a – nagyobb gyermekekkel foglalkozó – pedagógusoknak ismerik el a munkájukat, akik versenyeredményekkel büszkélkedhetnek, hanem azoknak is, akik az „alapozó munkát” végzik. Meggyőződésem, hogy ilyen értelemben sem szabad homokra építenünk, mert csak a szilárd alapra épülhet erős vár.
– Van utánpótlás lelkiismeretes pedagógusokból?
– Elmondhatom, hogy a mi iskolánkban vannak lelkes fiatal kollégák, akik nemcsak jó szakemberek, hanem – a helyi gyülekezeti ifiből kikerülve – számukra teljesen természetes közeg a gyülekezet is.
– Kikből áll az év tanítónőjének családja?
– Örömmel tölt el, hogy rendezett családi körülmények között élek. Két felnőtt fiamra nagyon büszke vagyok, és izgalommal várjuk unokám első óvodai napját. Szabadidőmet legszívesebben velük töltöm.
László Jenő Csaba
::Nyomtatható változat::
|