Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 36 - Istenhez vezető úton

Istenhez vezető úton

Az aj­kai evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet tag­jai az el­múlt év­ti­zed­ben több min­de­nért há­lát ad­hat­tak, no­ha nem min­dig ilyen szép, ün­ne­pé­lyes ke­re­tek kö­zött, ha­nem a ma­guk csen­des mód­ján – hang­sú­lyoz­ta Vaj­da Ist­ván lel­kész az au­gusz­tus 22-i, szom­ba­ti ün­ne­pi is­ten­tisz­te­le­ten. Ez al­ka­lom­mal em­lé­kez­tek temp­lo­muk fel­szen­te­lé­sé­nek két­száz­hu­sza­dik év­for­du­ló­já­ra, il­let­ve ad­tak há­lát lel­ki haj­lé­kuk és a temp­lom­to­rony fel­újí­tá­sá­ért.

A tü­rel­mi ren­de­let nyo­mán 1787-ben el­ké­szült ké­ső ba­rokk stí­lu­sú temp­lom­hoz min­den bi­zonnyal 1789-ben épí­tet­tek tor­nyot. Te­te­jét so­ká­ig zsin­dely fed­te, me­lyet 1923-ban cse­rél­tek pa­lá­ra. A to­rony­si­sak ko­ráb­ban dí­szes, bá­do­go­zott volt, majd 1949-ben – fel­té­te­lez­he­tő­en ta­ka­ré­kos­sá­gi okok­ból – le­szű­kí­tet­ték, le­bon­tot­ták a to­rony egy ré­szét, és be­ton­sü­ve­get épí­tet­tek rá. A temp­lom ép­pen ez­zel az át­ala­kí­tás­sal ve­szí­tet­te el azt a kül­le­mét, ami­lyen­nek épí­tet­ték.

Négy év­vel ez­előtt ve­tő­dött fel elő­ször az épü­let fel­újí­tá­sá­nak kér­dé­se, mi­u­tán a to­rony ál­la­po­ta élet­ve­szé­lyes­sé vált. A hu­szon­négy­mil­lió fo­rin­tos be­ru­há­zás az or­szá­gos egy­ház tá­mo­ga­tá­sá­val in­dul­ha­tott meg. A gyü­le­ke­zet tag­ja­i­tól az el­múlt évek­ben négy és fél mil­lió fo­rint gyűlt össze. A hi­ány­zó mint­egy nyolc­mil­lió fo­rin­tot pá­lyá­za­ti for­rá­sok­ból fe­dez­ték, va­la­mint hoz­zá­já­rult a fel­újí­tás­hoz a finn­or­szá­gi ro­va­ni­e­mi test­vér­gyü­le­ke­zet is: ado­mány­ként ti­zen­hat­ezer eu­ró, il­let­ve fa­anyag ér­ke­zett tő­lük. Az ün­ne­pi al­ka­lom­ra el­ké­szül­he­tett a temp­lom­hoz ve­ze­tő jár­da tér­kö­ve­zé­se is.

Itt­zés Já­nos püs­pök a temp­lom­szen­te­lő is­ten­tisz­te­le­ten a 121. za­rán­dok­ének-zsol­tár alap­ján ige­hir­de­té­sé­ben ki­emel­te, hogy min­den egyes ige­hall­ga­tó temp­lo­mi al­ka­lom az Is­ten or­szá­gá­ba ve­ze­tő út egy stá­ci­ó­ja. Is­ten ezért en­ged­te meg, hogy ün­ne­pi is­ten­tisz­te­let­tel ad­ja­nak há­lát az aj­kai gyü­le­ke­zet tag­jai meg­újult haj­lé­ku­kért.

MGy

HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
La­bo­ra­tó­ri­um és ora­tó­ri­um
Négy­sze­res ün­nep Be­led­ városában
Istenhez vezető úton
Gaz­da­gon te­rí­tett kö­zös asz­tal
Sas-hegy­ről néz­het­ték a tű­zi­já­té­kot
Pá­pai tan­év­nyi­tó – em­lék­táb­la-ál­lí­tás­sal
Nagy össze­fo­gás az ap­ró­sá­go­kért
Tállyai csen­des­nap
Mun­ka­év­kez­dés dé­len
Egy­házak Világtanácsa
Temp­lo­ma fel­szen­te­lé­sé­nek két­száz­hu­szon­ötö­dik év­for­du­ló­ja
Ist­ván-na­pi meg­em­lé­ke­zé­s
Pé­csi Egy­ház­me­gye ala­pí­tá­sá­nak ez­re­dik év­for­du­ló­ja
Gáncs Péter evangélikus püspök Szegeden elhangzott gondolatai
Pün­kösd­vá­ró Eu­ró­pa
Tisz­telt Eu­ró­pai Par­la­men­ti Kép­vi­se­lők!
Kö­zös el­kö­te­le­zett­ség­gel
Sze­re­tet az igaz­ság­ban
Vissza­jár­nak az egy­ko­ri ovi­sok
„Azon­nal tud­tam, hogy itt a he­lyem”
Meg­szün­te­tés­től az új­já­szü­le­té­sig
Nyár vé­gi szí­nes
Új szem­lé­let, ha­gyo­má­nyos ér­té­kek
Nyelv­tör­vény itt is, ott is
Va­kond­tú­rás vagy hegy?
Hon­nan ho­vá, evan­gé­li­kus egy­ház?
Ünnepi kenyér
Fenn­tar­tói tá­jé­koz­ta­tó a fa­so­ri gim­ná­zi­um­ban be­kö­vet­ke­zett sze­mé­lyi vál­to­zá­sok­ról
Buchen­wald el­fe­le­dett asszo­nyai
Keveházi László: „A kereszt igéjét hirdetni kezdtem”