Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 39
- Elöljáróikról emlékeztek meg Lébényben
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Elöljáróikról emlékeztek meg Lébényben
Hálaadó istentisztelettel és a templom falán elhelyezett emléktábla megáldásával emlékeztek meg múlt vasárnap Lébényben a gyülekezetben szolgáló egykori lelkészekről, különös tekintettel Németh Károly esperesre, aki negyven évvel ezelőtt hunyt el. Az emléktábla elkészítését az Egyesült Államokban élő Szeebach Gusztávnak és feleségének ezerdolláros adománya tette lehetővé. Az igehirdetés szolgálatát és az emléktábla megáldását Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke végezte. Az istentiszteleten köszöntést mondott Kiss Miklós, a Győr-Mosoni Egyházmegye esperese. A megemlékezésen részt vett Németh Erzsébet, az egykori esperes lánya is.
A lébényi gyülekezet engedelmeskedik az igének – kezdte igehirdetését a püspök, hiszen ez a hálaadó istentisztelet és az emléktábla elkészíttetése azt bizonyítja, hogy nem feledkeztek meg vezetőikről, akik Isten igéjét hirdették évszázadok óta. Nincs még egy hivatás a lelkészin kívül, amelyet Jézus Krisztus akarata hívott volna életre. A lelkészi szolgálat páratlanságát, méltóságát éppen Jézus elhívása szavatolja. Arról a Krisztusról tesznek bizonyságot a lelkészek, aki tegnap, ma és mindörökké ugyanaz.
A Zsid 13,7–8 alapján tartott igehirdetés után Ittzés János megáldotta a templom falán elhelyezett emléktáblát, majd a lébényi gyülekezet fiataljainak énekszolgálata következett.
Az emlékezőalkalom további részében dr. Ferenczi Zoltán nyugalmazott egyetemi docens vetített képes előadás keretében foglalta össze (képünkön) a Kispécen született Németh Károly esperes életét és szolgálatát.
Németh Károlyt 1904-ben szentelték lelkésszé. 1912–1953 között szolgált Lébényben. 1924-ben lett a győri egyházmegye esperese, ezt a tisztséget egészen 1953-ig töltötte be. Szolgálata sokrétű volt. Lelkészi és esperesi munkája mellett lapot szerkesztett, újságcikkeket, tanulmányokat írt, aktív szerepet vállalt településének politikai és társadalmi életében. Az államosítás idején egyházunk püspökei oldalán szerepet vállalt az állami vezetőkkel folytatott tárgyalásokon. Ordass Lajos püspök letartóztatása után húzódott a háttérbe.
A megemlékezést követően Koháry Ferenc helyi lelkész sorolta fel azoknak a lelkészeknek a nevét, akik a türelmi rendelet előtt és azóta a gyülekezetben szolgáltak.
Az istentisztelet és a megemlékezés után még fehér asztal mellett folytatódott az alkalom.
Kiss Miklós
::Nyomtatható változat::
|