Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 41
- „Egy jobb világban viszontlátjuk egymást”
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
„Egy jobb világban viszontlátjuk egymást”
Az egyik evangélikus aradi vértanú, gróf Leiningen-Westerburg Károly élete
Az aradi vértanúk kivégzésének évfordulójáról a Németországban élő magyarok is rendszeresen megemlékeznek. A Frankfurttól északra fekvő hesseni Ilbenstadtban német és magyar nyelvű emléktáblát helyeztek el, amely hirdeti, hogy itt született gróf Leiningen-Westerburg Károly, a magyar szabadságharc mártírhalált halt hős tábornoka. Az októberi gyásznap százötvenedik évfordulója alkalmából 1999-ben tartott ünnepélyen jelen volt a frankfurti könyvvásáron vendégeskedő magyar íróküldöttség is. Marlene Lenz volt európai parlamenti képviselő a Keresztény Politika Német–Magyar Baráti Köre nevében mondott ünnepi beszédet. A Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége képviseletében Makovitzky József (Josef Makovitzky) vázolta röviden gróf Leiningen-Westerburg Károly életútját, majd Chopin gyászindulójának hangjaira Szutrély Peter leplezte le a szülőház falán elhelyezett emléktáblát.
Az aradi vértanúk között társadalmilag a legmagasabb származású Karl August Graf zu Leiningen-Westerburg-Alt-Leiningen 1819. április 11-én született ősi német főnemesi család sarjaként. A Leiningen nevet már 780-ban említette egy kódex, 1128-ban jelent meg először írásban a gróf Leiningen név. Rajna-vidék–Pfalz tartomány egyik része ma is a Leiningenek földje (Leiningen Land) nevet viseli.
Míg a Leiningen-Westerburg grófok evangélikusok, az ilbenstadtiak hű katolikusok voltak. Leiningen-Westerburg Károly az ilbenstadti kastélyban született a család hetedik gyermekeként. Apjáról azt jegyezte meg a család történetírója, hogy nem sokat törődött a dinasztiának megfelelő társadalmi állásával. Első feleségének a halála után polgári származású leányt választott élettársának, Eleonore Marie Breitwiesert.
Négy gyermekük született már, amikor 1813-ban a gróf a kapcsolatot házassággal törvényesítette, és a négy gyermeket „legitimálta”. Később a hesseni nagyfejedelem Eleonore Breitwiesert az alsóbb rangú nemesség soraiba emelte. A grófi párnak összesen nyolc gyermeke született, Károly után még egy fiú.
Leiningen-Westerburg Károly gyermekkoráról és ifjú éveiről keveset tudunk, csak annyit jegyez fel a szakirodalom, hogy szívesen olvasta a klasszikusokat. A született tehetségen kívül ez is hozzájárulhatott későbbi remek stílusának kialakításához, mint fennmaradt levelei és naplója tanúsítják.
Tizenhat éves, amikor – testvéreihez és rokonaihoz hasonlóan – hadapródként osztrák katonai szolgálatba lép. A katonai pálya az egyetlen lehetőség az elszegényedett főnemesi családok sarjai számára. 1848-ban gróf Leiningen-Westerburg Károly a császári-királyi 31. sorgyalogezred létszámfeletti századosa.
Az Erdélyben állomásozó 31. gyalogezred a Leiningen nevet viseli, „tulajdonosa” a gróf egy rokona. Ez azon kevés ezred egyike, amelyek mindvégig szinte egy tömbben hűségesek maradnak a bécsi udvarhoz. Az ezred egyik parancsnoka, Christian Leiningen-Westerburg a Neu-Leiningen ágból, unokafivére Károlynak. Az ezredes különösen kitűnik a magyar üggyel szembeni kérlelhetetlenségével és rendíthetetlen Habsburg-hűségével. Egy, az ezredből kilépett tisztje despotának nevezi őt. Császárhűségéért meg is kapja jutalmát, fényes pályát fut be, és hét csillag díszíti egyenruháját.
Egészen más irányba vezet az az út, amelyet Leiningen-Westerburg Károly választott.
A fiatal gróf 1844 óta házas, felesége a magyar Sissány Elise. A Sissány családnak gazdag birtokai voltak a Bánátban. 1845-ben leányuk születik, Lisa, 1848-ban pedig egy fiú, Armin (Hermann). A család főként Pozsonyban (Pressburg, Bratislava) él. Lisa később Barwell-Barwell tábornokkal köt házasságot; mind ő, mind öccse gyermektelenül halnak meg, Hermann 1901-ben Budapesten.
Leiningen-Westerburg Károlyt szoros barátság fűzi felesége családjához. A család a magyar szabadság eszméjéért lelkesedik, és nagy hatással van a fiatal gróf döntéseire.
- tavasza az európai forradalmak ideje. Leiningen Westerburg Károly élénk figyelemmel kíséri az eseményeket. A német Badenban, Württembergben és szűkebb hazájában, Hessenben is a sajtószabadságot, alkotmányreformot és egy össznémet parlament létrehozását követelik. A fiatal grófnak különösen a német egység a szívügye. Személyében nem kereshetjük a radikális polgári forradalmárt, származása, társadalmi állása is ellentmondana ennek. De életútja és halála bizonyítja, hogy az egyszer esküvel választott utat végigjárja, erre kötelezi őt meggyőződése szerint az ősi Leiningen név is. Éleslátásával megérti azt is, hogy német hazájának ügye a bécsi forradalmak és Magyarország sorsával szorosan össze van fonódva. Ezért dönt úgy 1848 októberében, hogy nem vonul be ezredéhez, hanem a magyar ügy oldalára áll.
Kihallgatást kér Mészáros Lázár hadügyminisztertől, és kéri, hogy a Délvidéket feldúló szerb felkelők ellen harcoló hadsereghez osszák be. Mészáros Lázár teljesíti kérelmét, de a grófnak hamarosan be kell látnia, hogy unokafivére és testvérei miatt bizalmatlanul fogadják, leveleit felbontják, elolvassák, ezt közlik is vele. Ennek is köszönhető, hogy politikai álláspontját többször is kifejti levelezésében. Végül kiváló tulajdonságaival, megfontoltságával, remek szervezőképességével és személyes bátorságával meggyőzi elöljáróit és katonatársait, és mivel jól ért a hadászathoz, és a legújabb módszereket alkalmazza, pályája meredeken ível felfelé.
Tábornokká 1849 júliusában nevezik ki, de már júniusban megbízzák egy hadtest vezetésével. Közben részt vesz a délvidéki harcokban, a tavaszi hadjáratban: a váci csata magyar győzelme az ő ügyességének is köszönhető. A nyári hadjáratban végigjárja Görgey fel-dunai hadseregének útját. Naplójának többnyire higgadt hangja egyszer vált át lelkesedésbe, szinte rajongásba: amikor Görgeyit mutatja be. Mindvégig híve marad, még Aradon is, amikor Görgeyben az árulót kezdik látni.
Az események során rövid jegyzeteket készít magának, amelyek naplója alapjául szolgálnak. A harcokat először feleségének írott leveleiben vázolja részletesen, majd amikor Pozsony osztrák kézre kerülése után a levelezés megszakad, hozzákezd naplója írásához, melyet az aradi várbörtönben folytat, de befejezni már nem tud. Levelei, naplója és feljegyzései értékes forrásai a magyar szabadságharc történetének.
Az orosz intervenció eldönti a magyar szabadságharc sorsát. Amikor Világosnál a honvédsereg leteszi a fegyvert, és Leiningen-Westerburg Károly is megadja magát az oroszoknak, tudja, hogy sorsa meg van pecsételve: ismeri a bécsi udvar kérlelhetetlenségét. A remény lángja néha-néha még fellobban, de amikor az orosz hadvezetés átadja a honvédség elfogott tisztjeit az osztrákoknak, tudja, hogy minden el van veszve. Legutolsó látogatásakor sógora Aradtól nem messze fekvő monyorói birtokán a sírhelyét is kijelölte már négy tölgyfa alatt.
Az aradi kihallgatások során nem magyarázkodik, vállalja korábbi választását. Egy dolog bántja őt rendkívül: a német és az osztrák sajtóban az a hír jelenik meg róla, hogy Buda ostrománál osztrák katonatiszteket gyilkoltatott meg. Ennek a minden alapot nélkülöző vádnak a visszautasítása foglalkoztatja őt haláláig, levelei, a haditörvényszéknek átnyújtott beadványa és a kivégzés előtti utolsó szavai is bizonyítják ezt. Még a haditörvényszék sem veszi komolyan ezt a vádaskodást. Leveleiből, naplójából tudjuk, hogy mennyire visszautasítja a háborús fosztogatást, kegyetlenkedést, sőt igyekszik ezt mindig meg is akadályozni.
- október 5-én kihirdetik az ítéletet: Leiningen-Westerburg Károlyt kötél általi halálra ítélik. Megírja búcsúleveleit, de a kivégzés napján kora hajnalban még egyszer tollat ragad: legutolsó levelét sógorának írja, kérve őt családja támogatására.
Talán a legtragikusabb hangú levél ez a tábornokok búcsúlevelei közül. Hiszen reggel hat óra van, amikor levélírás közben lövéseket hall, a négy, „kegyelemből” golyó általi halálra ítélt kivégzésére került sor. Megszakítja levelét: „Éppen most szenvedtek ki négyen közülünk, még visszhangoznak a lövések szívemben. Most ránk kerül a sor; még egyszer Isten veled, egy jobb világban viszontlátjuk egymást” – búcsúzik.
Holttestét sógora „megvásárolja” a hóhértól, és a sötétség leple alatt a monyorói birtokra viteti, itt helyezik nyugalomra a négy tölgyfa alatt. Földi maradványait ma az aradi emlékoszlop alatt díszsírhely őrzi.
Az ilbenstadti kastély 1921-ig marad a család tulajdonában, ekkor a birtokkal együtt eladják Hessen államnak. Később a mainzi püspökség veszi meg, és ma Szent (Sankt) Gottfried-ház néven működik.
Mára a Leiningen-Westerburg család mindkét grófi ága kihalt, a hercegi ág Amorbachban, Bajorországban él.
Makovitzky Kühl Éva
::Nyomtatható változat::
|