Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 41
- A hülyeség kora
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A hülyeség kora
Koppenhágára figyel a világ – 2. rész
Remélem, unokahúgaimnak nem kerül a kezükbe ez a cikk. Ha valaki kiejti a címben szereplő szót, Luca, Bori és Juditka azonnal kórusban kiabálják: nem beszélünk csúnyán!
Nekik és minden kritikusnak igazuk van, de mit csináljak, ha ez annak a filmnek a címe, amiről írni akarok? Mert magát a filmet – ha kisgyerekeknek nem is – konzervatív és „modern felfogású” felnőtteknek egyaránt jó szívvel ajánlom. A fiatalokról nem is beszélve… A film angol nyelvű honlapján – sok más internetes oldalhoz hasonlóan – peregnek a napok. A koppenhágai klímacsúcsig ötvenhat nap maradt. Az Age of Stupid című film pedig nyilvánvalóan azért (is) született, hogy a döntéshozókat meggyőzze: a késlekedés végzetes lehet.
A cselekmény 2055-ben játszódik. Bolygónkat elárasztotta a víz, de a katasztrófa képeit nem látjuk, csak Norvégiától északra egy furcsa tornyot. Ez a Globális Archívum, ahol, úgy látszik, még idejében összegyűjtöttek rengeteg tárgyat, kitömött állatot és az elpusztult civilizáció milliónyi dokumentumát. A központi számítógéphez kerékpáron érkezik egy karakteres arcú öregember, fájdalmat tükröző szemeivel ránk néz, és felteszi a kérdést: „Miért nem mentettük meg a Földet, amíg még megtehettük volna?” Azután elkezdi nézni a régi filmeket, amelyek a 2005 és 2008 közötti időszak dokumentumait, az akkor élt emberek küzdelmeit mutatják.
A szereplők nem színészek, hanem valóságos emberek, a történetek hihetőek, ha nem is mind hétköznapiak. A már nem fiatal, de életerős New Orleans-i férfi elmeséli, hogy a Katrina hurrikán tombolása idején hogyan mentette motorcsónakján az elárasztott házak lakóit. Csak később tudjuk meg, hogy aktív éveit olajkutatással töltötte.
Az iraki testvérpár visszaemlékezése alulnézetből mutatja meg az iraki háború történetét. A nigériai fiatal nőnek nagy álmai vannak, de a pénzszerzésre kell koncentrálnia, hogy kitörhessen az olajszennyezéssel sújtott vidékről. Az indiai milliomos üzletember fapados légitársaságot alakít, hogy ezzel küzdjön a szegénység felszámolásáért. A brit szélerőmű-építő szakember munkáját a kényelmüket féltő lakosok tiltakozása nehezíti. Feleségével együtt életmódjukon is hajlandók változtatni, hogy csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat. És ott a nyolcvankét éves, francia hegyi vezető, akinek érzéseit legjobban át tudom élni. Élete során legalább százötven méterrel rövidültek az Alpok gleccserei, látja, hogy minden megváltozik a hegyekben. Háza mellett dübörögnek a teherautók, hogy az alagúton át krumplit szállítsanak Olaszországba, aztán hozzák vissza a krumplipürét. A krumpli a hegy lábánál lévő kertben is megterem.
Ezek a hús-vér emberek hivatottak arra, hogy a fogyasztói társadalomhoz fűződő ellentmondásos viszonyunkat érzékeltessék. Lehet vitatkozni róla, hogy egyik-másik szereplő helyett nem kellett volna-e inkább mást választani, nem kellett volna-e más problémákra koncentrálni. A Shell olajtársaság bűneinek bemutatása talán túl hangsúlyos, amit valószínűleg az magyaráz, hogy öt évvel ezelőtt a rendezőnő nem a globális felmelegedésről, hanem az olajkitermelés által okozott károkról akart filmet készíteni. A filmben az emberi sorsok vázlatosak. Ám az mindenképpen nagy erény, hogy látjuk, a globális éghajlatváltozás nemcsak a szén-dioxid-kvóták adásvételéről, de a feldúlt bolygó megnyomorított és kiváltságos embereinek életéről is szól.
A film alapfeltételezése elég egyszerű. Ha a globális felmelegedés az ipari korszak előtti átlaghőmérséklethez képest több mint két Celsius fok lesz, akkor elszabadulnak a folyamatok, nincs remény megálljt parancsolni. Ez a tétel megegyezik a kérdéssel foglalkozó tudósok többségének véleményével, mára számos nemzetközi politikai szervezet is magáévá tette. Ha 2020-ig nem csökkentjük drasztikusan az üvegházhatású gázok kibocsátását, akkor félő, hogy a filmbeli forgatókönyv valósul meg.
Zárójelben jegyzem meg: újra és újra hallunk olyan szakértői véleményeket, hogy az emberi eredetű szén-dioxid-kibocsátás további növelése nem fogja emelni bolygónk átlaghőmérsékletét. Az ilyen publikációk egy részét az olajlobbi finanszírozza, de lehetnek hiteles tudósok is, akik azt hangsúlyozzák, hogy a bonyolult éghajlati rendszerek nehezen kiszámíthatók. Ám mégis érdemes az elővigyázatosság elve alapján cselekedni. A fosszilis tüzelőanyagok használatára alapozott pazarló és igazságtalan világunk hosszú távon semmiképpen nem fenntartható.
Franny Armstrong harminchét éves rendezőnő és csapata meggyőződéssel küzd egy jobb világért. „Ha nem javítasz a világon, akkor elvesztegeted az életedet.” Ezt a mondatot nem egy katolikus szent, hanem a rendezőnő nyilatkozta. A film bevételét a 10:10 kampányra fordítják, személyes példájukkal is azt akarják segíteni, hogy Nagy-Britannia 2010-ben tíz százalékkal csökkentse szén-dioxid-kibocsátását. Nincs idő a halogatásra. Az általam egyébként nagyra becsült Barack Obama amerikai elnök az éghajlatváltozás ügyében egyelőre komolytalan álláspontot képvisel. Az igaz, hogy 2050-re az 1990-es szint nyolcvan százalékára akarja csökkenteni az USA szén-dioxid-kibocsátását, de úgy, hogy 2020-ig csak annyi a cél, hogy a kibocsátás ne legyen nagyobb, mint 1990-ben volt. A film szerint nem okos döntés a változtatást a következő nemzedékre hagyni.
(A hülyeség kora című film egyelőre csak Budapesten, a Kossuth moziban látható, de a kampányt szervező környezetvédő szervezetek szívesen elviszik vidéki iskolai vetítésekre is.)
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|