Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 41
- Idősek világnapján
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Idősek világnapján
Késve érkezem a Joób Olivér Szeretetszolgálat Idősek Klubjába. Nem nagyon, nem jóvátehetetlenül későn, épp csak ahhoz képest, amit ígértem. Lelkiismeret-furdalás gyötri ilyenkor az embert, ha már tudja, mit okozhat efféle tapintatlansággal, még ha vétlen is. Csalódást, szükségszerűen. Ők ünneplőbe öltöztetett lélekkel várják a jövevényt, és akkor várják. Nagy megkönnyebbülés érzékelni, hogy neheztelésnek még sincs nyoma, a három nyugdíjas asszony derűsen, jókedvűen fogad, még nyugtatnak is. Pedig tényleg ünneplőbe öltöztek kívül-belül, de milyen jó látni, hogy sokkal inkább egymásnak, az alkalomnak s egyáltalán nem a látogatónak. A búcsúzkodásra áll össze a kép: mivel rendben vannak a hétköznapok, az ünnep se romolhat el egy apró mozzanat miatt. Az idősek világnapjára hirdetett klubdélután nem más, mint megint egy jó alkalom a találkozásra.
Az aprócska közösségi térben egy irányba fordulnak a székek, ünnepi műsor lesz mindjárt zeneszóval, verssel. A közönség soraiban helyet foglaló nénik és bácsik beszélgetésével telnek a kezdésig hátralévő percek.
A Nyíregyháza-Kertvárosi Evangélikus Egyházközség Joób Olivér Szeretetintézményének Dugonics utcai Idősek Klubjába sokan érkeztek a szomszédos utcákból, de távolabbról, a bokortanyákból is. Régen látott ismerősök örvendenek egymásnak, kérdezik, mi van az unokákkal, a messze került gyerekekkel, a rendetlenkedő egészséggel. Repülnek a várakozás percei az idősek világnapján – október elsején – rendezett ünnepség előtt egymásba feledkezve. Ezt az izgatott légkört hagyjuk a hátunk mögött Molnár Józsefnével, Matesz Károlynéval és Kovács Gábornéval, hogy a klubvezető irodájában váltsunk szót.
– Mindennap itt vagyunk – szögezi le mindjárt elöljáróban Kovács Gáborné. – Itt szeretik egymást az emberek, keresik egymás társaságát, és olyan jó híreket lehet itt hallani…
– Nahát… Sziget a szárazföldön…
– Igen! Mosolygunk. Néha sírunk is, de abban az öröm könnyei is ott vannak! Jó itt lenni, ahol az emberek odafigyelnek egymásra, emberszámba veszik egymást, és a szeretet árad a másik iránt. Én ezt érzem itt, ahová egy éve járok rendszeresen. Olyan, mintha sütne a nap akkor is, amikor felhő van az égen!
Matesz Károlyné veszi át a szót, s mindjárt érthetőnek tűnik, ami szemmel látható, ő a nyugdíjasok fiatalabb generációját képviseli:
– Négy éve költöztünk ide a kertvárosba, rokkantnyugdíjas vagyok, körülbelül három éve járok a klubba. Jó eljárni, mert szerveznek különféle programokat. Színházba lehet menni, kirándulni… Legutóbb Erdélyben jártunk. Jó, mert az ember feloldódik, elfelejti a baját, betegségét, megtanul pozitívan gondolkodni…
A fiatalos hölgyet agydaganattal műtötték, érthető, ha keresi a módját, hogyan terelhetné el figyelmét a baljós gondolatokról. A viccelődő, vidám együttlétek erre kiváló alkalmat teremtenek. És nem csak a különleges programok. Ezt már Molnár Józsefné sorolja:
– Kézműves-foglalkozások vannak, előadások egészségről meg minden egyébről, felolvasások. De pusztán a találkozások lehetősége, hogy itt együtt vagyunk, már nagyszerű.
– Álságos lenne csak az idősek napját ünnepelve tenni úgy, mintha figyelnénk az öregekre – ezt már Laborczi Géza magyarázza, a szeretetintézmény igazgatója és lelkésze. – Egész évben figyelünk rájuk, így a világnap annak lehetősége, hogy velük együtt egy adott élethelyzetnek a nehézségeit és az értékeit gondoljuk végig. Minden megállásnak az az értelme, hogy amiben éppen vagyunk, annak erényeit, gondjait, a továbblépés lehetőségeit, kivezető útjait az Úristen színe előtt végiggondoljuk. Amit az ember ajándékba kap, azért hálás lesz, ha pedig újabb feladatokat kap, annak jobban neki tud gyürkőzni.
A klub vezetője, Hornyákné Pásztor Enikő is a mindennapok gondoskodását, a hétköznapi odafordulások, ölelések jelentőségét említi, hozzátéve, hogy a rászorulókon szolgáltatásokkal is igyekeznek segíteni. Van, akit ez vonz, van, aki ennek ellenére talál utat hozzájuk, mert szüksége van a valahová tartozás érzésére.
A kérdésre, hogy kell-e világnapi ünnepség, ha egyszer mindig érezhetik a klubba járók a figyelmet és a törődést, Kovács Gáborné ad választ:
– Az életünk minden pillanata ajándék. Amikor megtapasztalom, hogy nem hiába élek, mert szüksége van rám valakinek, és nekem is szükségem van a másik emberre! Kincs. Az öröm forrása, amikor látom, amikor hallgatom… Olyan ez, mint mikor virágot gyűjtök a réten: csokorba szedem a sok szépséget. Ilyen csokor ez az ünnep is, csokorba kell kötni, hogy el ne feledkezzek arról az értékes kincsről, ami egymásba van rejtve. Erősebben megyünk haza, és mindig emlékezni fogunk, hogy volt egy ilyen találkozással megajándékozott nap!
Veszprémi Erzsébet
::Nyomtatható változat::
|