Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 42
- Jézus kopogtatott szívünk ajtaján
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Jézus kopogtatott szívünk ajtaján
Országos evangélizáció a Deák téren
Az egész országból érkeztek résztvevők a budapesti Deák téri evangélikus templomban október 10-én rendezett evangélizációra. A már ismert arcok mellett olyanok is eljöttek, akik első alkalommal vettek részt egyházunknak ezen az évente megrendezett alkalmán.
Az egész napos együttlétet Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke nyitotta meg. Köszöntőjében az evangélizáción először részt vevőket külön arra kérte, hogy álljanak fel.
A püspök után Ami lehetetlen és lehetséges az embernek címmel Zászkaliczky Pál nyugalmazott evangélikus lelkész tartott áhítatot, majd Ami lehetetlen és lehetséges az Istennek címmel Szeverényi János országos missziói lelkész szólt az összegyülekezettekhez.
Különböző szekciókban folytatódott ezután a program, a résztvevők maguk választhattak ezek közül. Sokan a templomban maradtak. Itt a Kárpátaljáról érkezett Csákány Marianna a dallamok szárnyán valami egészen különleges világba repítette hallgatóit. A tizenkilenc éves lány egyébként együttesével lép fel, főleg Magyarországon, de a környező országok magyarlakta településeire is sok meghívást kapnak, ahol különleges énekekkel terjesztik Isten örömüzenetét az emberek között.
A gimnázium dísztermében Visky András Júlia című monodrámáját adta elő Dér Denisa. A produkció a rendező, Dér András – a színésznő férje – instrukciói alapján készült. Mivel a monodráma például rendkívül intim módon elsuttogott részekből is állt, fényképezni nem lehetett.
Mi lesz veled, család? címmel tartott előadást Sallai János családterapeuta az alagsori tornateremben. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a házasság két ember közös erőfeszítése; évek, évtizedek közös küzdelme az, ha két ember élete végéig együtt marad. Ha a szerelem már kihunyt, a feleknek tenniük kell azért, hogy együttlétük ne legyen rutinná, megszokássá, hanem az együtt töltött évek szeretetben együtt megharcolt idő legyen. A családterapeuta szerint korunk házasságaival az is baj, hogy a partnerek túl hamar feladják a küzdelmet.
Heikki Hilvo, a Finn Missziói Társaság lelkésze, Ázsia-koordinátor arról beszélt, ő maga hogyan formálódott misszionáriussá. A gimnázium tornatermében tartott előadáson a lelkész többek között elmondta: megpróbál mindig úgy szólni az emberekhez, hogy prédikációjában ne önmagáról beszéljen, ne az ő egyes szám első személye álljon a középpontban, hanem mindig Isten Fia, Jézus munkái és az erről szóló örömhír.
A B. Pintér Márta által vezetett szekcióban a Németország Hessen-Nassau tartományából érkezett asszonyok és férfiak beszéltek arról, hogyan lehet gyülekezeti tagokat megnyerve misszionálni más országokban. Arról meséltek, hogy ha Afrikában jártak, igyekeztek nem a gazdag Nyugatról jött emberként fordulni az ott élők felé, hanem magukkal egyenrangúnak tekintve a helybelieket, hiszen mindannyian Isten teremtményei vagyunk.
Luthernek az evangéliumról szóló tanításáról kezdeményezett beszélgetést a jelenlévőkkel dr. Fabiny Tibor világi teológus, irodalomtörténész, egyetemi tanár a gyülekezeti teremben. Igyekezett az evangélium középpontjában álló Jézus Krisztusra irányítani a hallgatóság figyelmét.
Közben az Evangélikus Országos Múzeumban az érdeklődők megtekinthették a külmisszióról szóló, előző nap nyílt kiállítást. A rengeteg fotót bemutató tárlat látogatói Zalán Péterné vezetésével megismerkedhettek kenyai, indiai, pápua új-guineai misszionáriusaink mindennapjaival. A kiállítás külön érdekessége az a térkép, amely az evangélikus missziói központokat és a missziót folytató lelkészek vagy laikusok tartózkodási helyét tünteti fel.
Az ebédszünet után a templomban folytatódott a program. A misszionálás kapcsán különböző bizonyságtételek hangzottak el. Többek között Peter Weigand, a neuendettelsaui Bajor Misszió igazgatója, Heikki Hilvo, Emmanuel Kileo tanzániai missziói lelkész, Jóné Jutasi Angelika, a Déli Egyházkerület püspöki hivatalának irodavezetője, illetve Szkaliczki Tibor mesélt külföldön végzett missziói munkájáról.
A záró istentiszteleten B. Pintér Márta prédikált.
A lelkésznő arra hívta fel a figyelmet, hogy bár részt akarunk kapni Jézusból, és hívjuk őt, csak résnyire tárjuk ki az ajtónkat, azon mindvégig ott marad a biztonsági lánc, így Jézus nem tudja egész életünket áthatni. Le kell vennünk a láncot, és ki kell tárnunk egészen az ajtót. „Íme, az ajtó előtt állok, és zörgetek: ha valaki meghallja a hangomat, és kinyitja az ajtót, bemegyek ahhoz, és vele vacsorálok, ő pedig énvelem.” (Jel 3,20)
Az egybegyűltek sorokban kígyózó tömege három helyen is részesülhetett az Úr szent vacsorájából.
Az istentiszteleten Trajtler Gábor orgonált, a közös éneklésben a Credo együttes (Kis Réka, Derecskei András, Huszák Zsolt, Smidéliusz Gábor) segített, a hessen-nassaui csoport tagjai pedig Emmanuel Kileóval afrikai zenét mutattak be.
A záróének után az egybegyűltek úgy búcsúztak egymástól, hogy „ha Isten is éltet bennünket, egy év múlva újra eljövünk az országos evangélizációra”.
Horváth-Bolla Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|