Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 42
- Égetően szükséges az erkölcsi mentőöv
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Égetően szükséges az erkölcsi mentőöv
A megpróbáltatások sokszor a lehető legrosszabbat hozzák ki az emberekből. A jelenlegi globális gazdasági kihívások különösen megmutatják, mennyire romlottak vagyunk. Több olyan esetről hallottunk és olvastunk, amikor a súlyos anyagi veszteséget etikátlan és tisztességtelen viselkedés követte. Amikor a piacok összeomlanak, az emberek érthető módon aggódnak, és minél hamarabb vissza akarják szerezni elvesztett pénzüket. De ez nem szolgálhat mentségül a csalásra és az álnok viselkedésre – a cél nem szentesíti az eszközt.
A gazdasági recesszióra megoldást keresve a kormányfők azt javasolták – és néhol az intézményi kereteket is megadták hozzá –, hogy az állam pénzügyi mentőövként hatalmas összegeket biztosítson a különböző iparágak fenntartására. Meggyőződésem ugyanakkor, hogy az anyagi segítség helyett sokkal inkább erkölcsi támogatásra van szükségünk.
Amikor a hitelválság vagy a megválasztott tisztviselők politikai részrehajlása botrányt okoz, vagy egy nemzetközileg elismert pénzügyi tanácsadó becsapja a világ leggazdagabb embereit egy alaposan kidolgozott befektetési terv által, az alapvető oka mindnek ugyanaz: az integritás krónikus hiánya.
Lényegében az, amit teszünk – és ahogy tesszük –, azt tükrözi, akik valójában a bensőnkben vagyunk. Sajnos az erős jellemet nem lehet tananyagból elsajátítani egy rangos üzleti iskolában folytatott mesterképzés során. Nem találjuk a csúcsvezetők önéletrajzában felsorolt személyes készségek között sem. Ez olyan tulajdonság, amelyért meg kell dolgoznunk.
Ugyanakkor bizonyos tényezők elősegíthetik a valódi integritás kifejlesztését és fenntartását. Ezek egyike az egészséges mértékű félelem. Sajnos legkiemelkedőbb üzleti és szakmai vezetőink nagy része már nem fél a törvénytől, sem az ügyfeleitől, sem saját lelkiismeretétől. Érzéketlenné váltak, megkeményedtek az olyan tiszteletre méltó és időtálló értékekkel szemben, mint az őszinteség, megbízhatóság, minőség és kiválóság. Nekik csak saját önző céljaik számítanak.
A 21. századi piacon mi biztosítja erkölcsös magatartásunkat, a magas etikai normák visszaállítását? Azt javaslom, hogy tanulmányozzunk egy ősi és örök érvényű forrást – a Bibliát. Ebben végtelenül sok bölcsességet és tanácsot találhatunk, hogyan dolgozzunk és éljünk következetesen, őszintén, mindenki érdekét szem előtt tartva.
A Példabeszédek könyve 16,6 jó kiindulási alap. „Szeretettel és hűséggel jóvá lehet tenni a bűnt; az Úrnak félelme távol tart a rossztól.” Többen elveszítettük „istenfélelmünket”, azt a meggyőződésünket, hogy Isten elszámoltat, felelősségre von minket cselekedeteinkért.
Van még egy fontos nézőpont, amely segíthet a munkahelyi szilárd erkölcsi környezet helyreállításában. A Péld 1,7-ben olvashatjuk: „Az Úrnak félelme az ismeret kezdete, a bölcsességet és intést csak a bolondok vetik meg.” A növekvő bizonytalanság és kiszámíthatatlanság világában ki ne élhetne több bölcsességgel és tudással? Ez egyike azon nagy ígéreteknek, amellyel Isten biztatja az őt követőket.
Látsz-e a munkahelyeden olyan embereket, akik lelkileg és erkölcsileg érzéketlenné váltak? Imádkozz értük, hogy fedezzék fel Isten igazi félelmét, és őbenne megbékélve hagyják el a tisztességtelen életet! Csak Isten adhat erkölcsi megújulást.
Rick Boxx (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|