Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 42
- Istentiszteleti rendek a GyLK-ban
Cantate
A lehetőségek tárháza
Hozzászólás a cikkhez
Istentiszteleti rendek a GyLK-ban
Az elmúlt fél évben a Gyülekezeti liturgikus könyv strofikus gyülekezeti énekeinek javát mutattuk be rovatunk keretei között. Sorozatunk mai részében továbblépünk: most a kötet első egységéről lesz szó. Arról a fejezetről, amelyben istentiszteleti rendeket találunk. A kötet életre hívásának valójában ezek voltak mozgatói, hiszen a 2007-ben megjelent Liturgikus könyv szerkesztésekor fogalmazódott meg, hogy szükség van a megújult rendeket tartalmazó, ismertető, azok tanulását segítő gyülekezeti kiadványra.
A fejezet az istentiszteleti rend magyarázatával, a Liturgikus könyvben közölt vasárnapi istentisztelet elemeinek ismertetésével kezdődik. Ahogyan ez tükrözi, a zeneileg többféle forma azonos módon épül fel. A háromféle rend – azonos szerkezet elvet találjuk egyébként 1982-es énekeskönyvünkben és a hozzá tartozó agendában is. Az onnan ismerős három forma – liturgikus, énekverses, egyszerű – szerepel új kiadványunkban is.
A Liturgikus könyvhöz hasonlóan itt is minden istentiszteleti rendet egy vázlat előz meg. Ebből megismerhető az adott rend felépítése. Ezt követi mindig maga a rend lényegre törő magyarázatokkal: ezek segítik az istentiszteleten való aktív és tudatos részvételt.
A vasárnapi rendek között első helyen (GyLK 601) az eredeti bibliai és liturgikus szövegeket alkalmazó liturgikus rend szerepel. Az 1986-os agenda készítésénél is ez volt a szerkesztő, Prőhle Károly eredeti elképzelése, állami beavatkozásra került a liturgikus rend hátrébb. Ezt az – itthon leginkább használatos – énekverses rend követi, amelyben a liturgikus szövegeket és dallamokat koráljaink egy-egy versszaka helyettesíti. Erről részletes ismertetést is olvashatunk még sorozatunkban.
Az előbb bemutatott két rendhez képest rövidebb az egyszerű rend (GyLK 630). Ebben az igeliturgia lerövidül: a Kyrie és Gloria helyén egy rövid bevezető ige szerepel. Az úrvacsorai részben két liturgikus tételt is találunk: míg a Sanctus dallamosságával tűnik ki, az Agnus Dei nemes egyszerűségével hat.
Néhány gyülekezetben megmaradt a vasárnap esti istentisztelet gyakorlata. Erre való tekintettel született az új rend, egy egyszerű igeliturgia (GyLK 631).
Az istentiszteleti rendek között nem kevésbé figyelemre méltó az alkalmi istentiszteletek című fejezet. Ebben számos olyan új rendet találunk, amely korábbi szertartáskönyveinkben nem szerepelt. Ilyen a gyónó istentisztelet (GyLK 632): ezt bűnbánati alkalmakra ajánlja a szerkesztőbizottság. Míg a vasárnapi rendekben a gyónás az istentisztelet elején szerepel, itt az igehirdetés után találjuk. Az 1986-os agendából megszokott forma itt új értelmet kap: a bűnbánatra ébresztő prédikációra felel a bűnvallás.
A családi istentisztelet (GyLK 633) az utóbbi időszak kihívására adott felelet. A rend felépítése megegyezik a vasárnapiéval, attól kötetlenebb módon fogalmazott szövegeivel és egyszerűbb formájával tér el.
Az ökumenikus igeliturgia (GyLK 634) más felekezetűekkel közösen tartott istentisztelet vezetéséhez ad útmutatást.
Szintén az utóbbi idők igényeire adott válasz a húsvét hajnali istentisztelet (GyLK 635). Egyre több gyülekezetünkben tartják ezt az alkalmat. A GyLK-ban közölt rend ennek az újonnan felelevenített ősi hagyománynak a páratlan gazdagságát kínálja, ahol az elhangzó szó mellett kiemelt szerepe van az időzítésnek (napfelkelte) és a szimbólumoknak (húsvéti gyertya, fény továbbadása).
A lelkipásztori szolgálatot, az alkalmakra való közös készülést segítik a kazuálékhoz kapcsolódó rendek: gyermek és felnőtt keresztelése, temetés (GyLK 638–640). Értékes beszélgetés alakulhat ki mindezek kapcsán az érintett családokkal e szertartások lényegéről.
Nemcsak iskoláinkban, hanem gyülekezeteinkben is egyre hangsúlyosabb szerepet kap a munkaév kezdése és lezárása. Önálló rendet kapott hát a tanévnyitó és tanévzáró istentisztelet (GyLK 641–642).
E rövid bemutatás is érzékelteti azt a gazdagságot, amely 2007-ben bevezetett istentiszteleti rendtartásunkban foglaltatik. A GyLK úgy ad segítséget ennek használatához, hogy egyben a gyülekezetépítésben is hatékony eszközzé válhat.
Finta Gergely
::Nyomtatható változat::
|