Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 10
- Sánta Ferencre emlékeztek a Járosi-műhelyen
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Sánta Ferencre emlékeztek a Járosi-műhelyen
Sánta Ferenc Kossuth-díjas író emlékének adózhattak a kolozsváriak február 22-én délután az evangélikus-lutheránus püspökség Reményik Sándor Galériájában, a Járosi Andor Keresztyén Kulturális Műhely programján.
Az író életét és munkásságát Vasy Géza irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség elnöke ismertette, a Stúdium Kiadónál megjelent, Isten a szekéren, illetve Nemzet, hatalom, erkölcs című köteteit pedig a kiadványok szerkesztője, Krajnik-Nagy Károly ajánlotta a jelenlévők figyelmébe.
– Szüleim és nagyszüleim mellett Sánta Ferenc volt az a személy, akinek személyisége és munkássága jelentősen meghatározta az életemet: tőle tanultam meg, hogyan kell élnie egy embernek, mi a család, a szeretet, az emberség, mit jelent a felelősség – mondta a Sánta-életművet már a hatvanas évek elejétől elhivatottan vizsgáló Vasy Géza, Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök köszöntő szavai után.
Megtudtuk: a Sepsibükszádon szegény család sarjaként született Sánta Ferenc, akinek életében már kisiskolás korában jelentős szerepet játszott a nemzethez tartozás tudata, több tekintetben is kapcsolódik Kolozsvárhoz: tanulmányait a Farkas utcai Katolikus Elemi Iskolában, majd az Unitárius Kollégiumban végezte, 1944-től pedig Magyarországon élt, műveiben azonban később is fellelhető az Erdélyhez való kötődés.
Vasy Géza arra is kitért, hogy Sánta első elbeszélése, a Sokan voltunk 1954-ben jelent meg az Irodalmi Újság hasábjain, novellái (Téli virágzás, Farkasok a küszöbön) és regényei (Húsz óra, Az ötödik pecsét) ezután láttak napvilágot. A Magyar Írószövetség elnöke hangsúlyozta: 1954 és 1967 között Sánta Ferenc minden olyan művét megírta, amelyet ma ismerünk, ezután „negyven évig hallgatott”.
– Az Isten a szekéren és a Nemzet, hatalom, erkölcs című köteteket is az író maga állította össze, elvégezte helyettünk a szövegek válogatását. Novelláskötete, az Isten a szekéren 1970-ben jelent meg először, 2007 augusztusában, Sánta Ferenc nyolcvanadik születésnapjára készülve pedig újból napvilágot látott, ezúttal a Stúdium Kiadó gondozásában – magyarázta Krajnik-Nagy Károly, a kötet szerkesztője. Az est folyamán bemutatott másik, esszéket és interjúkat tartalmazó kötettel kapcsolatban kiemelte: annak első változata 1993-ban A szabadság küszöbén címmel jelent meg, a mostani munka újdonsága pedig, hogy azt az író életét bemutató fénykép-összeállítással és a Szakolczay Lajos által készített, A legkegyetlenebb napokban ott voltam, ahol a fegyverek ropogtak című interjúval egészítették ki.
Ferencz Zsolt
::Nyomtatható változat::
|