Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 10
- Hommage ŕ Csoóri Sándor
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Hommage ŕ Csoóri Sándor
Születésnapi költőköszöntés – zenével és igével
Az „ősreformátusnak” aposztrofált Csoóri Sándor köszöntésére gyülekeztek tisztelői múlt szombaton este a Deák téri evangélikus templomban, ahol Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző-karnagy adózott hangversennyel az úgyszintén Kossuth-díjas író és költő életművének. Aki az esti hat órára meghirdetett koncertre pontosan érkezett, annak már csak állóhely jutott. Koszorús költőnk nyolcvanadik születésnapja igazi társadalmi esemény volt – neves politikusok, közéleti személyiségek tisztelték meg jelenlétükkel az ünnepi alkalmat, illetve az ünnepeltet. Csoóri Sándort és az egybegyűlteket elsőként Balog Zoltán, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte, aki elöljáróban leszögezte: teljesen helyénvaló, hogy egy születésnap Isten hajlékában tartassék.
A program összeállítóját dicséret illeti. Az est hangulatát a Nyíregyházi Cantemus Kórus Pro Musica leánykara teremtette meg Kodály Zoltán Nagyszalontai köszöntőjével és Bartók Béla egynemű karaival. A kristálytiszta hangok mestere Szabó Soma karnagy volt. A Serkenj fel, kegyes nép tétel előadása már jó alkalmat adott Csoóri Sándor köszöntésére, a Bolyongást pedig mintha a költőről, a nemzet sorsáért aggódó emberről formálta volna meg Bartók.
Az est egy ősbemutatót is tartogatott: Szokolay Sándor zeneszerzőnek a Csoóri Sándor verseire írt oratorikus látomását. A női karra és zenekarra írt opus a költő gondolatainak füzére; az evangélikus mester a műnek a Tél végi tavaszváró címet adta.
A Kiáltások hóesésben önmagunkra kényszerített lelkesedése, A hosszú tél zsoltára és a Motyogók komor előérzete és a zord valót bemutató sorai után a Virágvasárnap fennkölt, de ugyanakkor emberi hangulatát öntötte zenébe Szokolay. „Valahol most egy tulipán-szájú kicsi szamárka ordibál, hátára odaképzelem magam s vagyok Jézus király” – idézi a nép hangját sok ötlettel a tétel. A lezárás még az örömről szól: „Parasztok és Jézus király egymást karolva mulatunk…”
Az Illatos nagypéntek-napon fortissimói és pianóba halkuló dallamai döbbentenek rá az elkövetkezendő végre, s ezt oldja a Surrexit Christus! S húsvét másnapján ünnepélyessége, amelyet azért átszőtt az író kétkedésével is: „Húsvét másnapján is kiált a kakas!… pedig te azt hitted már: túl vagyunk minden áruláson, túl péteri s júdási éveinken…” A borúba hajló gondolatok után a szerző egy tavaszi himnusszal zárja a művet, amelynek a Pünkösd jön, szép, borzas ünnep címet adta. A természet bacchanáliájának méltó társa Csoóri ars poeticája: „Egyetlen titkom van, hogy szeretek élni.”
Az Evangélikus Élet hasábjain nemrégiben egy másik Szokolay-bemutatóról is beszámoltunk. Az Október végi tiszta lángok című oratóriumot szintén egy költő, Nagy Gáspár versei ihlették, így az ember önkéntelenül is összehasonlíthatta a két alkotást. A Művészetek Palotájában bemutatott kantáta – már a témája okán is – eleve grandiózus műnek készült, s erényeivel, apróbb hibáival el is érte célját. E kórus-zenekari mű viszont mert kicsiny lenni. Minden bizonnyal ezt sem fogják a 21. század avantgárd művei között számon tartani, de nem is ez volt a célja, „szokolays” dallamkincsével kívánt ajándékká válni. Szintén programzene, de egyben örömzene is, amely nyugodtan hagyatkozhatott Csoóri veretes soraira, és talán az ünnep kivételes hangulatának is köszönhetően felszabadultabb és emberközelibb volt, mint a másik bemutató. A már megismert énekkar, a Budapest-Hegyvidéki Kamarazenekar és a szólisták: Kertesi Ingrid, Pataki Potyók Dániel és ifjabb Domahidy László a szerző vezényletével megérdemelt sikert arattak.
– Igazi meglepetés volt számomra e lélekemelő köszöntés – nyilatkozott az estéről Csoóri Sándor az Evangélikus Életnek. – Közép-Európában az elmúlt évszázadban annyi igazságtalanság és tragédia történt, hogy ezek kimondása igazi művészeti, irodalmi, zenei feladat, egyben kötelesség. Köszönet illeti ezért a zeneszerzőt. Szokolay Sándorhoz több mint fél évszázados ismeretség fűz, s noha ritkán találkoztunk, de tudtunk egymásról, és figyeltünk a másikra. Találkozásainkkor mindig ott vettük fel a beszélgetés fonalát, ahol évekkel korábban megszakadt.
Az ősbemutatót követően dr. Fabiny Tamás hirdetett igét. Az evangélikus püspök meleg szavakkal, az ünnepeltet idézve köszöntötte az ünnepeltet. A jeles napot és a genius locit a költő gyermekkorára, a fehér falú templomaira emlékező versével kötötte össze: „Énekeltem a vasárnapok tisztaságában, / mint hegyeken futó, gyerekarcú vizek. / A fehér ingnyakú szegények közt / olyan jó volt az ének gyümölcsébe harapni […]. Templomi falak, köztetek emelkedtem / a szegények együgyűbb egébe […].” (Egy templom falára)
Fabiny beszédében a laudáció mellett – az ünneprontás legcsekélyebb célja nélkül – megjelent a napi politikai rideg valóság is. Itt a költőnek a Nagy Gáspárhoz írt soraira támaszkodott: „Egy ország fekszik előttünk hanyatt a sárban / Dúdolunk neki, mint szent falurosszának / Bár nem tudjuk, haldoklik-e vagy csupán részeg.” A püspök végül húsvét üzenetével adott megnyugvást, az idézett sorok itt a Törtet a jövő című versből valók: „Jézus még kisgyermek, most tanul / Járni a vizek fölött, / Billeg, imbolyog, megtámasztja / egy-egy napsugár…”
Egy kicsit udvariatlan gesztusnak tartottam, hogy a szervezők az addig színen lévő, tudása legjavát adó énekkart a beszéd alatt állva hagyták, pedig ők már megtették dolgukat.
Az igehirdetés után még nem ért véget a program: a Budapest-Hegyvidéki Kamarazenekar befejezésül Kodály Galántai táncok című művét játszotta. Kodály nagyon szerette e művét, s közreadásával a régi galántai bandáknak, az azóta kihalt hagyománynak állított emléket. Csalóka az alkotás nehéz komplementer ritmusával, sok zenekarnak és karmesternek tört bele a bicskája a látványos, de nagyon igényes darabba. A fiatal zenészek viszont Gémesi Géza vezényletével kiválóan helytálltak. Egy kicsit szokatlan volt, hogy a lassúbb részeket a karnagy erősen visszafogta, de ezáltal sok apróbb részlet vált hangsúlyossá, amely máskor elsikkadt. Külön hála illeti a klarinétost szép szólójáért.
„Az ünnepi üzenetet a zene közvetítette” – hallottuk az est bevezetőjében. Nem is akárhogyan: kiváló előadók jeles alkotásokkal tisztelegtek Csoóri Sándor életműve előtt. A költő láthatóan elérzékenyülten köszönte meg e figyelmet, a közönség szűnni nem akaró tapsát.
Isten éltesse Csoóri Sándort!
Csermák Zoltán
::Nyomtatható változat::
|