Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 10
- Béri tényfeltárás, avagy Mihályfi Ernő hagyatéka
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Béri tényfeltárás, avagy Mihályfi Ernő hagyatéka
Nógrád megye egyik apró, alig félszáz lelket számláló zsákfalujában évtizedek óta a Magyarországi Evangélikus Egyház egyik volt országos felügyelőjéről neveztetik az evangélikus templom körüli térség. A bériek akár még büszkék is lehetnének rá, hogy már a rendszerváltás előtt egyházi személyiség nevét írhatták néhány utcatáblára, csak hát az egyetemes felügyelővé 1952-ben „választott” Mihályfi Ernő tevékenységét a legkevésbé sem egyházias lelkület hatotta át. Miután Thuránszky István lelkész erről mindeddig hasztalan győzködte híveit, gondolt egyet, és – a kommunizmus áldozatainak idei emléknapja alkalmából – szakértők meghívásával szervezett meg egy tényfeltáró templomi alkalmat. Noha Isten béri hajléka múlt szombaton zsúfolásig megtelt, a helybéliek közül csak kevesen voltak kíváncsiak az igazságra. Talán mert a vendégek (az egyházmegyei konfirmandustalálkozót is e napon tartották) „messziről” jöttek – Mihályfi Ernő (1898–1972) pedig Béren született…
Nagyszerű dolog, hogy a Krisztusba vetett hit együvé tud terelni más-más történelemszemlélettel átitatott keresztényeket. A hitbeli meggyőződés azonban nem lehet gátja annak, hogy a történelmi valóság tényei egy templom terén belül is kimondassanak, hiszen – miként Thuránszky István rámutatott – a lelkész „munkaanyaga” eleve az igazság.
A február 27-i megemlékezésre egybegyűlteket Thuránszky István egy Bibó Istvántól kölcsönzött idézettel köszöntötte: „Ha egy közösség a hazugságok rendszerébe beleszorul, és nem lehet és nem is szabad nevén nevezni a dolgokat, az a közösség folyamatosan – erkölcsileg és értelmileg – lezüllik.”
Nehezíti persze a szembenézést – mondjuk a létezett szocializmus bűneivel –, ha egy adott közösséghez tartozók többsége nem annyira áldozata, sokkal inkább haszonélvezője volt a kárhoztatott eszmének. A Rákosi-, majd a kádári rendszer feltétlen híveként és kiszolgálójaként lényegében töretlen pártállami karriert befutott Mihályfi Ernő jóvoltából pedig éppenséggel még egy vadonatúj traktort is vásárolhatott 1961-ben az akkori termelőszövetkezet… Mint Sulyan András egyházközségi felügyelőtől megtudhattuk, szintúgy az ő közbenjárására indulhatott Bérről már 1953-ban közvetlen autóbuszjárat Budapestre, még előtte pedig 1948-ban ő sürgette a villamos áram bevezetését a településre. (Tette mindezt állítólag hálából azért, mert a háború alatt a falubeliek bújtatták zsidó származású feleségét.)
Hogy még érthetőbbé tegyük Mihályfi Ernő helyi megítélésének ellentmondásosságát, áruljuk el végre a legfontosabbat: hogy tudniillik Mihályfi Ernő „mellesleg” papgyerek volt; Mihalovich Sámuel béri evangélikus esperes idősebbik fia…
Így azután talán érthető, hogy az egyik jelenlegi helyi vezető ajkáról kiszaladhatott a mondat: „Nekem aztán mindegy, hogy ötágú vörös csillag vagy Luther-rózsa.” De érthető az is, hogy e cinikus megjegyzés mélyen megrendítette azt a – máshonnan származó – evangélikus lelkészt, aki történetesen a helybelieknél mélyebben tisztábban van – nemcsak a lutheri szimbólum jelentésével, de a kommunizmus természetrajzával is. A február 27-i megemlékezésre általa meghívott autentikus előadók – D. Szebik Imre nyugalmazott elnök-püspök, dr. Böröcz Enikő egyháztörténész és Prőhle Gergely országos felügyelő – keresztényi szeretettel, ám átfogó tárgyismerettel világítottak rá a nyilvánvaló igazságokra.
Egyedül az elsőként szót kapott Szári Norbertet nem kellett, hogy visszafogja a köteles tapintat, így a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről érkezett végzős történészhallgató „Ne légy, fiam, kommunista!” című – elsősorban fiatalok felvilágosítását célzó – előadásában kendőzetlen nyíltsággal szólhatott a kommunista ideológia ördögi lényegéről.
Mihályfi Ernőnek a Magyarországi Evangélikus Egyház életében betöltött dicstelen szerepéről dr. Böröcz Enikő egyháztörténész, evangélikus lelkész tartott előadást (ennek szerkesztett változatát az EvÉlet következő számában közöljük), melyet Prőhle Gergely – úgy is, mint egyházunk jogállami körülmények között megválasztott első országos felügyelője – egészített ki értékes gondolatokkal.
- Szebik Imre nyugalmazott elnök-püspök a kommunizmus áldozataira emlékező alkalom nyitányaként tartott délelőtti istentisztelet igehirdetőjeként Mt 12,7 alapján így summázta gondolatait: „Isten nem áldozatokat akar látni, hanem irgalmasságot gyakorló embereket.”
A kérdés most már csak az, hogy meddig neveztetik még az evangélikus templom körüli tér – így a parókia épülete – Mihályfi Ernőről, avagy tovább szedi-e még Béren áldozatait a kommunizmus.
TPK
::Nyomtatható változat::
|