Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 10
- Bemutatkozik a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség
Evangélikusok
Istentisztelet-közvetítés a rádióban
Hozzászólás a cikkhez
Bemutatkozik a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség
A török hódoltság idején teljesen elnéptelenedett terület benépesítése 1715-től kezdődött. Tizenegy vármegyéből érkeztek a mai Békéscsaba alapítói. A telepesként érkezett evangélikus tót ősök első dolga volt, hogy maguknak templomot, iskolát építsenek, papot és tanítót hívjanak. Az itt élők szorgalma, áldozatvállalása és puritán élete csakhamar szervezett közösségi életet teremtett. A Harruckern-birtokon élő lakosság szabad vallásgyakorlást élvezett, de elődeinknek a semmiből kellett megteremteniük mindazt, ami az ország más megyéiben ekkor már adott volt, a városiasodást, az iskolázottságot, a kultúrát.
1717-től vesszőből font, kívül-belül sárral kitapasztott falú templomocskájuk volt, ezt egy már vályogból épített, téglával kirakott templom követte 1723-tól. A mai evangélikus Kistemplom 1745-ben épült id. Tessedik Sámuel lelkész odaadó szolgálata idején. 1783-ban kapták meg az engedélyt arra, hogy a templomhoz tornyot emeljenek; ekkor bővítették a hívők terét keresztszárnnyal.
A gyülekezet növekedésével a Kistemplom a maga több mint hatszáz ülőhelyével kicsinek bizonyult, ezért Milecz Mihály lelkész javaslatára a régi épülettel szemben új építését határozták el a hívők, vállalva annak jelentős anyagi terhét.
1824-ben felszentelték a Nagytemplomot, amelyben mintegy négyezer ülőhelyet sikerült kialakítani. A Nagytemplom tervezésekor a késő barokk stílus már inkább a falusi építészetre volt jellemző, ugyanakkor a reformkorban virágzó klasszicizmus még alig jelent meg Magyarországon. Átmenetet az itáliai ihletésű empire jelentett, s ez érezhető a Czigler Antal által kialakított homlokzatokon.
Linder Károly munkásságának eredményeképpen 1876-ban az erzsébethelyi (jaminai) városrészben is templomot építettek, amely úgynevezett válogató stílusban épült Sztraka Ernő városi főépítész tervei alapján.
Napjainkban a gyülekezet összesen kilenc istentiszteleti helyén végzi szolgálatát hét lelkipásztor, parókus, helyettes, kórház- és iskolalelkészi munkakörben. A hagyományos bibliaórák, vasárnapi iskolai csoportok, ifjúsági alkalmak mellett énekkar, missziói és diakóniai kör működik a gyülekezetben. Sok önkéntes munkatárs segíti a gyülekezet lelkészi és világi vezetőinek szolgálatát, rendezvények, koncertek szervezését.
Intézményeink, a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, az Evangélikus Szeretetotthon, a Támogató Szolgálat, valamint egyházközségünk tagjai, az elődök nyomdokán járva, ma is meghatározó, formáló szerepet vállalnak Békéscsaba város életében, fejlődésében.
::Nyomtatható változat::
|