Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 26
- Középkezdés Veled!
Szószóró
Hozzászólás a cikkhez
Középkezdés Veled!
Beszélgetés a Szélrózsa találkozó teológiai vezérfonaláról Orosz Gábor Viktorral
A soron következő Szélrózsát Szarvason rendezik július 14. és 18. között. Az országos evangélikus ifjúsági találkozó teológiai vezérfonalának kitalálójával, dr. Orosz Gábor Viktorral, az Evangélikus Hittudományi Egyetem adjunktusával arról beszélgettünk, milyen húrokat szeretne megpengetni, milyen gondolatokat szeretne elindítani a találkozóra ellátogatókban a Középkezdés Veled! cím.
– A találkozó időben a dél-afrikai futball-világbajnokság után lesz, így a középkezdés fogalmát akár onnan is vehetnénk. Szarvason leszünk, azaz a korábbi kőszegi találkozóról a történelmi Magyarország közepére érkezünk, ezért is kezdhetünk idén középen. Ezenkívül Ön még mit helyezne középre?
– A munkaágak vezetőivel nemrégiben terepszemlén jártunk Szarvason, és ott tartottam erről egy előadást is, egyfajta gondolatébresztőt, sok vetített képpel. Ezek között volt egy fotó, amin Julian Beever egyik utcarajzát mutattam meg. Ha ezeket valaki nem a megfelelő irányból nézi, akkor csupán egysíkú és elmosódott képet, foltot lát, ha viszont helyes irányból közelít feléjük, akkor egy háromdimenziós kép tárul fel, egy új valóság. Számunkra is érthetővé válik az élet egésze, eddig rejtett valóságok lepleződnek le, ha megtaláljuk életünk középpontját, a helyes „nézőpontot”.
Sokszor valahol kívül keressük ezt a közepet. Például a templom általában a falu közepén áll, rajtunk kívül van Isten háza, egy közösség spirituális centruma. Ugyanakkor a közép bennünk is megvan. A szív a Bibliában a lelki élet középpontja, az öröm helye: „…örülni fog a szívetek, és örömötöket senki sem veheti el tőletek” – olvassuk János evangéliuma 16. fejezetének 22. versében. Máshol a szív az akarat és az értelem központja: „Bölcsesség költözik szívedbe – mondja a Példabeszédek könyve (2,10) –, és az ismeret gyönyörködteti lelked.” Vannak tehát középpontok rajtunk kívül, ahonnan és van rajtunk belül is, ahol feltárul a valóság.
Orosz István játékos grafikájával szemléltettem ezt a kettősséget. A művész egyik alkotásán a csigaházon kirajzolódó közép mutatja, hogy a csiga magán hordja a középpontot, vele együtt vándorol, de rajta kívül is ott van ugyanannak a középpontnak a vetülete. Heinrich Bünting képét is példának hoztam a munkatársak számára. Bünting hannoveri teológiaprofesszor volt, és szentföldi utazásairól írt könyvét egy világtérképpel is illusztrálta. Ő a világ középpontjába Jeruzsálemet helyezte, tehát nála a közép nem egyszerű földrajzi középpont volt már, hanem a világ lelki centruma is egyben.
De említhetnénk akár Giordano Brunót is, aki szerint „a középpontot nem lehet egy meglévő formában elgondolni, a középpontnak nincs természetes helye, a középpont nem lehet fix hely, hanem funkció, egyfajta nem-hely, ahol a jelhelyettesítések végtelen játéka folyik”. Bennünk van, feladata van, amit tartalommal kell kitölteni.
Ahogyan említette, a térképen való elhelyezés azért is fontos számunkra, mert a találkozó a történelmi Magyarország közepén, Szarvason lesz. Mihályfi József gimnáziumi tanár számításai alapján jelölték ki ezt a középpontot még a 19. század végén. 1939-ben Trianont idézve emlékművet, egy stilizált szélmalmot emeltek ide, a mértani középpontba.
– A „középkezdés” mellett természetesen fontos a címben szereplő „Veled” is. Ez a szó a tábor résztvevőire és Jézus Krisztusra egyaránt vonatkozik, valamint utalnak ezzel arra, hogy Jézus követésében megtalálhatjuk az élet egyensúlyát és teljességét. Ezt Ön Csíkszentmihályi Mihály flow – áramlás – élmény elméletével illusztrálta.
– Csíkszentmihályi az áramlással kapcsolatos könyveit azért írta, hogy a 21. században olyan embereknek tudjon valamit mondani, akik nem vallásosak, nehezen találják meg életükben az egyensúlyt és a boldogságot. Kifejtette, hogy bizonyos embereknek különös adottságuk van a képességeik és a körülmények adta lehetőségek összehangolására. A flow-személyiség nem fél attól, hogy elveszítse önmagát, és akkor is talál célt, ha látszólag nincs mit csinálnia. Nem hagyja magát megzavarni, akkor is talál örömöt a cselekvésben, ha akár egy magánzárkában sínylődik.
Csíkszentmihályi festőket tanulmányozott, és azt vette észre, hogy az öröm és a kiteljesedés nem akkor jelentkezik, amikor egy festő elkészíti a képét, nem a kész mű láttán, hanem elsősorban alkotás közben éli át az áramlat élményét, amikor kiszakad az idő és a tér síkjából, maga mögött hagyja a hétköznapi nehézségeket, és az alkotás öröme teljessé teszi őt. Akár egy lelkész is érezhet hasonlót, amikor prédikáció közben átadja magát az ige hirdetésének. Vagy a Szélrózsa szervezői is, amikor a találkozó idején belefeledkeznek feladataikba. Ugyanígy a résztvevők is, amikor a rendezvény programjaiba „belefolynak”.
A flow-élmény tehát nemcsak a lazítás vagy szórakozás pillanatában keletkezik, hanem inkább akkor, amikor egy nehéz vállalkozás közepén teszünk fizikai vagy szellemi erőfeszítést. Amikor a hajóskapitány eggyé válik a hajójával, vagy amikor belefeledkezünk a játék örömébe, vagy akár amikor zenélés közben a zenész egyetemes harmóniát él át.
Említhetném Teréz anyát is, aki boldog volt, örömmel végezte munkáját, de nagyon nyomorult körülmények között. A segítésben, a diakóniában megtalálta a célt, az örömöt: élete áramlatát. Keresztényként ezt a fajta örömöt, az áramlás örömét Krisztus követésével találjuk meg, és ezt akarjuk átadni a fiataloknak is. A kihívások és a képességek között a követésben finom egyensúlynak kell lennie, amit a Szentlélek adhat meg. A követés kereszthordozás, de ha valaki betöltekezik a Szentlélekkel, és a Szentlélek ajándékával teszi ezt, akkor igazi örömöt talál.
– Az előadások, fórumbeszélgetések menetét is Ön tervezte. Tudom, hogy jelenleg is folyamatosan zajlanak a felkérések, de talán van már pár konkrétum, amit meg tud osztani velünk…
– Minden reggel énekkel, imádsággal indul majd a nap, ezután bibliatanulmány következik. Az eddigi Szélrózsa találkozóktól eltérően a bibliatanulmányok adják a délelőttök súlypontját. Ezek nem áhítatot vagy istentiszteleti prédikációt jelentenek, hanem elmélyült, biblikus, kontextuális, kreatív megvilágítását az aznapi igeszakaszoknak. Ezeket az alkalmakat Szabóné Mátrai Marianna és Szabó Lajos evangélikus, illetve Lovas András református lelkész vállalta.
Ezután a Püspökök órája című blokk fog majd következni. Első nap Lackner Pál tábori püspök, a másodikon napon Ittzés János, a harmadikon Fabiny Tamás folytat fórumbeszélgetést meghívott vendégekkel.
Kora délután lesznek a kiemelt előadások. A második nap A középhez vezető utakon – Középpontok bennünk és körülöttünk címmel Giró-Szász András politikai elemző, Csáky-Pallavicini Krisztina pszichológus és Monspart Sarolta, az Országos Egészségfejlesztési Intézet életmódosztályának vezetője fog beszélgetni Barthel-Rúzsa Zsolt moderálásával.
A harmadik nap A kert közepén állt egy fa – Beszélgetés az ember és a természet viszonyáról címmel Kodácsy-Simon Eszter, hittudományi egyetemünk tanársegédje vezet fórumbeszélgetést. A negyedik napon pedig Követés és „áramlat” – Beszélgetés a flow-ról és a Krisztus-követésről címmel jómagam beszélgetek egy lelkésszel, egy sportorvossal és egy festőművésszel.
A kiemelt színpadi beszélgetések után kisebb eszmecserék következnek, egy-egy „központi” témában. A radikalizmusról Prőhle Gergely országos felügyelő és Jakab Attila vallástörténész, a finn népegyházról Baranyai Csaba lelkész és finn vendégei beszélgetnek. Lesz szó a virtuális centrumokról, az egyház és a webkettő kapcsolatáról. Szombaton pedig a cigányság problémái és örömei állnak majd a középpontban; Gáncs Péter és egyházunk cigánymissziói referense, Bakay Péter, továbbá Káli Horváth Kálmán, valamint Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár és Szeverényi János országos missziói lelkész fognak a témáról szót váltani.
Horváth-Bolla Zsuzsanna (Forrás: evangelikus.hu)
::Nyomtatható változat::
|